REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej w województwie opolskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej w województwie opolskim
Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej w województwie opolskim

REKLAMA

REKLAMA

Osoby fizyczne, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą w województwie opolskim już niedługo będą mogły to zrobić dzięki funduszom unijnym. Właśnie zostało opublikowane ogłoszenie o naborze wniosków do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

REKLAMA

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów do poddziałania 1.1.2 „Inwestycje w mikroprzedsiebiorstwach” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego prowadzony będzie w dniach od 14 maja do 31 maja 2010 roku. Zgodnie z przyjętymi założeniami realizacja tego działania pozwoli na aktywne wspieranie zatrudnienia poprzez stymulowanie powstawania nowych oraz rozwój istniejących mikroprzedsiębiorstw.

REKLAMA

Przypomnijmy, że ogłoszony właśnie konkurs jest V naborem wniosków i można już teraz założyć, iż będzie cieszył się sporą popularnością wśród lokalnej społeczności. Ogłoszony konkurs zakłada udzielenie wsparcia dla osób, które zamierzają utworzyć mikroprzedsiębiorstwo, zarejestrować i prowadzić działalność gospodarczą na terenie województwa opolskiego. Warto wiedzieć że w ramach tego poddziałania wspierane są również projekty zakładające np. unowocześnianie mikroprzedsiębiorstwa poprzez zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń. 

Dokumentację aplikacyjną można przesyłać listem poleconym, przesyłką kurierską lub osobiście w siedzibie Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.

Przeczytaj Jak poprawnie przygotować dokumentacje aplikacyjną na doradztwo i udział w targach w lubuskim

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O wsparcie w ramach poddziałania mogą starać się osoby fizyczne, które:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • są pełnoletnie, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych,
 • nie prowadzą działalności gospodarczej przynajmniej od jednego roku licząc do dnia złożenia wniosku,
 • nie posiadają udziałów w innych przedsiębiorstwach, w tym w spółkach,
 • nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo składania fałszywych zeznań, przekupstwa, przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, obrotowi gospodarczemu, systemowi bankowemu, karnoskarbowe albo inne związane z wykonywaniem działalności gospodarczej lub popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

W jakiej wysokości można otrzymać dofinansowanie?

REKLAMA

Wartość dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 poddziałania 1.1.2 „Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach” wynosi w łącznej kwocie 588 235,29 euro, w tym 500 000,00 euro, pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 88 235,29 Euro pochodzące z Budżetu Państwa przeznaczone na projekty objęte pomocą publiczną.

Priorytetowo traktowane będą projekty z obszarów o najniższych wskaźnikach przedsiębiorczości, tj. np. z obszarów wiejskich. Poziom dofinansowania wydatków kwalifikowanych projektu wynosi maksymalnie 85%. Minimalna kwota dofinansowania z UE dla projektu wynosi 40 tys. złotych, maksymalna – 80 tys. złotych.

Kwalifikowalność wydatków rozpoczyna się w dniu zarejestrowania przez beneficjenta działalności gospodarczej. Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie internetowej Instytucji Pośrednicząca II stopnia dla poddziałania 1.1.2 tj. Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – http://ocrg.opolskie.pl . Pod tym adresem zostaną także zamieszczone informacje dotyczące projektów objętych wsparciem unijnym.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA