| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Finanse na start - case study - część I

Finanse na start - case study - część I

Koniecznie zapoznaj się jak pozyskać środki finansowe z Unii Europejskiej na realizację przedsięwzięcia biznesowego na przykładzie mikroprzedsiębiorstwa z województwa małopolskiego.

Genezą powstania firmy był pomysł biznesowy dwóch osób na stworzenie systemu controllingowego działającego zdalnie z ograniczeniem roli analityka finansowego. System ten miał być odpowiedzią przede wszystkim na potrzeby właścicieli firm MSP. Pomysł został poprzedzony analizą rynku systemów controllingowych i systemów klasy Business Inteligence. Analiza (2008 r.) wykazała, że obecne na rynku systemy są zdecydowanie za drogie dla przedsiębiorców, zbyt skomplikowane w obsłudze i często nie przystosowane do obsługi wielu firm.

W trakcie podejmowania decyzji o wdrożeniu idei w życie szukano możliwości pozyskania kapitału na rozpoczęcie działalności. Ze względu na wcześniejsze doświadczenie jednego ze wspólników firmy w branży dotacji unijnych zdecydowano się aplikować o środki z funduszy europejskich. Planując „Projekt FINEUS - e-controlling finansowy dla MSP” przedsiębiorcy rozważali różne możliwości uzyskania wsparcia dla przedsięwzięcia biznesowego. Pomysł mógł być realizowany zarówno w ramach już istniejącej działalności gospodarczej, którą prowadził jeden z inicjatorów projektu, a także jako nowa firma.

Przeczytaj także Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Odrzucone możliwości na realizację projektu

1. Program Operacyjny Kapitał Ludzki Działanie 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia”.
Główne przyczyny rezygnacji z pomysłu:

  • konieczność szkoleń biznesowych, podczas, gdy jeden ze wspólników już prowadził działalność gospodarczą,
  • zbyt mała kwota finansowania,
  • długotrwałość projektu (wieloetatowość).

2. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Działanie 3.1.2 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Głównym powodem odrzucenia tej opcji zdobycia dofinansowania był brak naborów w okresie kiedy rozpoczynano projekt. Jako działalność od początku nakierowana na Internet z możliwością pracy zdalnej (niektórzy pracownicy) lokalizacja na terenie gminy wiejskiej nie była problemem. Rozważano zakup istniejącego mikroprzedsiębiorstwa (spółki z o.o. z siedzibą w gminie wiejskiej i rozpoczęcie nowego profilu działalności).

3. Dywersyfikacja działalności istniejącej firmy w ramach MRPO 2.1.A Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw. Z tej możliwości zrezygnowano ze względu na niski procent dofinansowania (40% - możliwe dofinansowanie jedynie sprzętu, brak dofinansowania wynagrodzeń osób zaangażowanych w projekt).

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »