REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finanse na start - case study - część I

 Talento
Firma konsultingowa
Finanse na start - case study
Finanse na start - case study

REKLAMA

REKLAMA

Koniecznie zapoznaj się jak pozyskać środki finansowe z Unii Europejskiej na realizację przedsięwzięcia biznesowego na przykładzie mikroprzedsiębiorstwa z województwa małopolskiego.

REKLAMA

Genezą powstania firmy był pomysł biznesowy dwóch osób na stworzenie systemu controllingowego działającego zdalnie z ograniczeniem roli analityka finansowego. System ten miał być odpowiedzią przede wszystkim na potrzeby właścicieli firm MSP. Pomysł został poprzedzony analizą rynku systemów controllingowych i systemów klasy Business Inteligence. Analiza (2008 r.) wykazała, że obecne na rynku systemy są zdecydowanie za drogie dla przedsiębiorców, zbyt skomplikowane w obsłudze i często nie przystosowane do obsługi wielu firm.

REKLAMA

W trakcie podejmowania decyzji o wdrożeniu idei w życie szukano możliwości pozyskania kapitału na rozpoczęcie działalności. Ze względu na wcześniejsze doświadczenie jednego ze wspólników firmy w branży dotacji unijnych zdecydowano się aplikować o środki z funduszy europejskich. Planując „Projekt FINEUS - e-controlling finansowy dla MSP” przedsiębiorcy rozważali różne możliwości uzyskania wsparcia dla przedsięwzięcia biznesowego. Pomysł mógł być realizowany zarówno w ramach już istniejącej działalności gospodarczej, którą prowadził jeden z inicjatorów projektu, a także jako nowa firma.

Przeczytaj także Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Odrzucone możliwości na realizację projektu

1. Program Operacyjny Kapitał Ludzki Działanie 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia”.
Główne przyczyny rezygnacji z pomysłu:

  • konieczność szkoleń biznesowych, podczas, gdy jeden ze wspólników już prowadził działalność gospodarczą,
  • zbyt mała kwota finansowania,
  • długotrwałość projektu (wieloetatowość).

REKLAMA

2. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Działanie 3.1.2 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Głównym powodem odrzucenia tej opcji zdobycia dofinansowania był brak naborów w okresie kiedy rozpoczynano projekt. Jako działalność od początku nakierowana na Internet z możliwością pracy zdalnej (niektórzy pracownicy) lokalizacja na terenie gminy wiejskiej nie była problemem. Rozważano zakup istniejącego mikroprzedsiębiorstwa (spółki z o.o. z siedzibą w gminie wiejskiej i rozpoczęcie nowego profilu działalności).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Dywersyfikacja działalności istniejącej firmy w ramach MRPO 2.1.A Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw. Z tej możliwości zrezygnowano ze względu na niski procent dofinansowania (40% - możliwe dofinansowanie jedynie sprzętu, brak dofinansowania wynagrodzeń osób zaangażowanych w projekt).

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 8.1. – program na realizację projektu

Celem priorytetu 8 jest wsparcie przedsiębiorstw innowacyjnej gospodarki.

Oznacza to, że projekty realizowane w ramach tej osi powinny cechować się innowacyjnością w skali krajowej lub międzynarodowej.

Innowacyjność, czyli wdrożenie nowości do praktyki gospodarczej jest rozumiana szeroko – jako innowacja produktowa (towar, usługa), procesowa, marketingowa lub organizacyjna. Innowacyjne rozwiązanie może być wynikiem własnej działalności B+R przedsiębiorstwa, współpracy z innymi przedsiębiorstwami i instytucjami lub może być wynikiem zakupu wiedzy w postaci niematerialnej lub materialnej. Innowacyjność nie oznacza więc, że nasz projekt nie może opierać się o już znane rozwiązania, powinien je jednak wykorzystywać w celu stworzenia nowej usługi, najlepiej nie występującej do tej pory na rynku polskim lub umożliwiający znaczące ulepszenie znanej już usługi .

Zapoznaj się z serwisem Umowy

Zdecydowano się na dofinansowanie Projektu „FINEUS – e-controlling finansowy dla MSP” z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działania 8.1 głównie ze względu na:

  • wysoki procent dofinansowania możliwy do uzyskania w programie (85%),
  • założenia projektu dopasowane do założeń programu (produkt nowy na rynku krajowym, działalność realizowana w oparciu o sieć Internet),
  • możliwość uzyskania wsparcia na wszystkie niezbędne wydatki przewidziane w ramach projektu (w tym na wynagrodzenia, które stanowiły znaczną część projektu).

Po decyzji i wyborze programu stało się problemem szybkie zarejestrowanie firmy. Jako optymalną formę działalności wybrano spółkę jawną (możliwa stosunkowo szybka rejestracja przedsiębiorstwa, niskie koszty rejestracji). Firma, spółka jawna, została zarejestrowana w KRS w połowie sierpnia 2008 r. We wrześniu przedsiębiorstwo nie generowało jeszcze żadnych dochodów. Wniosek o dofinansowanie został złożony 15 września (prowadzony był nabór otwarty, więc istotne było szybkie złożenie wniosku).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA