Dofinansowanie inwestycji dolnośląskich firm w ich początkowej fazie rozwoju
REKLAMA
REKLAMA
W województwie dolnośląskim tego typu wsparcie przewiduje działanie 1.1 E Dotacje inwestycyjne wspierające rozwój mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą do 2 lat w ramach priorytetu I Inwestycje dla przedsiębiorstw RPO WD.
REKLAMA
Konkurs na to działanie planowany jest w najbliższym czasie (koniec czerwca 2010 roku).
Wówczas mikroprzedsiębiorstwa zlokalizowane na Dolnym Śląsku, działające na rynku poniżej 2 lat mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji związanych z:
1) rozpoczęciem w przedsiębiorstwie działań obejmujących dokonywanie zasadniczych zmian produkcji bądź procesu produkcyjnego,
2) zmianą wyrobu lub usługi, w tym także zmianę w zakresie sposobu świadczenia usług,
3) wdrażaniem wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie innowacyjności podejmowanych przez przedsiębiorstwa.
Zapoznaj się z serwisem Mała firma
Każda spośród zgłaszanych do dofinansowania inwestycji musi doprowadzić do wzrostu zatrudnienia w realizującym tę inwestycję przedsiębiorstwie. Ponadto preferowane będą projekty, które doprowadzą do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych w przedsiębiorstwie lub do wprowadzenia do oferty firmy innowacyjnych produktów. Za innowacyjne technologie i produkty uznawane są technologie oraz produkty znane i stosowane w Polsce poniżej 3 lat. Dodatkowe punkty przy ocenie wniosku można zyskać za zakup lub wykorzystanie wyników własnych prac badawczo-rozwojowych do realizacji inwestycji czy zakup specjalistycznego oprogramowania wspierającego procesy zarządzania przedsiębiorstwem (np. produkcją, sprzedażą). Poza tym warto posiadać aktywną stronę internetową firmy oraz świadczyć usługi za pośrednictwem internetu (np. posiadać sklep internetowy). Przychylniej oceniane będą również inwestycje zlokalizowane na obszarach wysokiego bezrobocia w gminach wiejsko-miejskich oraz wiejskich z zachowaniem linii demarkacyjnej.
Projekty, które spełnią najwięcej z powyższych kryteriów mogą uzyskać nawet do 60% dofinansowania.
Minimalny koszt dotowanej inwestycji wynosi 40 tysięcy PLN netto, maksymalny – 800 tysięcy PLN netto.
Dotacja jest udzielana najczęściej jako refundacja poniesionych kosztów, co oznacza, że inwestor musi zagwarantować 100% finansowania projektu, a po realizacji poszczególnych etapów inwestycji sukcesywnie otrzymuje zwrot poniesionych kosztów. Dopuszcza się również wypłatę zaliczek na zasadach określonych przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą (DIP).
Przeczytaj także Unijne pieniądze na promocję regionalnych produktów w łódzkim
Planowany przez DIP czerwcowy konkurs jest drugą edycja konkursu. Pierwsza odbyła się w grudniu 2008 roku. Wówczas spośród 157 złożonych wniosków, dofinansowanie uzyskało 56 projektów na łączną kwotę ponad 16 mln PLN. W najbliższym konkursie budżet ustalony jest na poziomie 4,5 mln EUR.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.