REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki kwalifikowane w projektach na rozpoczęcie działalności gospodarczej w opolskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Wydatki kwalifikowane w projektach na rozpoczęcie działalności gospodarczej w opolskim
Wydatki kwalifikowane w projektach na rozpoczęcie działalności gospodarczej w opolskim

REKLAMA

REKLAMA

Wkrótce ruszy nabór wniosków o dofinansowanie dla osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą przy współudziale środków unijnych. Osoby zainteresowane otrzymaniem takiego wsparcia powinny zwrócić szczególną uwagę na zakres kwalifikowalności wydatków w ramach realizowanego projektu.

Wszystkie wydatki, które nie zostały wymienione w dokumentach programowych będą mogły zostać uznane za niekwalifikowane, czyli nie będą mogły podlegać zwrotowi ze środków unijnych. W takiej sytuacji takie wydatki będą musiały zostać pokryte ze środków własnych wnioskodawcy.

REKLAMA

Warto przypomnieć, że informacje przytoczone w artykule mają charakter wyłącznie pomocniczy i nie zwalniają potencjalnego wnioskodawcy z obowiązku starannego zaznajomienia się z dokumentacją programową, konkursową oraz wytycznymi.

Zapoznaj się także Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej w województwie opolskim

Po pierwsze - okres kwalifikowalności

REKLAMA

Musimy pamiętać, że okres kwalifikowalności wydatków rozpoczyna się w dniu zarejestrowania przez beneficjenta działalności gospodarczej. Czyli tylko koszty poniesione od dnia zarejestrowania działalności będą mogły zostać uznane za kwalifikowane i będą mogły podlegać zwrotowi ze środków unijnych.

Jeżeli zakupiliśmy komputer na potrzeby przyszłej działalności gospodarczej, przy czym zakup ten nastąpił przed dniem zarejestrowania działalności, w całości należy uznać go za wydatek niekwalifikowany, który nie może zostać odzyskany ze środków unijnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Zakładam firmę

Po drugie – kategorie wydatków kwalifikowanych

Do wydatków kwalifikowanych, czyli o zwrot, których będziemy mogli wnioskować podczas realizacji projektu należą wydatki związane z realizacją projektu oraz wydatki na usługi finansowe i zabezpieczenia.

Szczegółowy wykaz kosztów kwalifikowanych dla projektów realizowanych w ramach poddziałania 1.1.2 zawiera Załącznik nr 6 do Szczegółowego opisu osi priorytetowych RPO WO 2007-2013. Podczas przygotowywania dokumentacji na potrzeby aplikowania w danym konkursie należy bazować na aktualnych dokumentach. Znajdują się one pod adresem strony internetowej http://rpo.opolskie.pl oraz http://ocrg.opolskie.pl

Do wydatków związanych z realizacją projektu zaliczamy m.in.

  • zakup nieruchomości niezabudowanej/zabudowanej,
  • zakup środków trwałych wraz z ich instalacją i uruchomieniem, jeżeli środek trwały posiada właściwości techniczne niezbędne do realizacji przedsięwzięcia objętego dofinansowaniem oraz spełnia obowiązujące normy i standardy,
  • zakup sprzętu/wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, nierozerwalnie związanego z prowadzeniem inwestycji,
  • roboty budowlane odpowiadające zakresowi przedmiotowemu inwestycji, 
  • prace budowlano-montażowe,
  • prace instalacyjne,
  • prace wykończeniowe w obiektach budowlanych,
  • usługi prawnicze, ekspertyzy techniczne i finansowe, jeśli są bezpośrednio związane z realizacją przedsięwzięcia objętego wsparciem,
  • usługi doradcze (mogą stanowić maksymalnie 5 % wartości kosztów kwalifikowanych).

Osoba fizyczna chce złożyć wniosek o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach poddziałania 1.1.2. Działalność taka będzie polegała na skupowaniu i sprzedaży nowych oraz używanych telefonów komórkowych oraz akcesoriów GSM. Od dnia zarejestrowania działalności gospodarczej planuje ponieść koszty związane z adaptacją pomieszczenia na potrzeby sklepu oraz zakupem wyposażenia niezbędnego do jego funkcjonowania. Wydatki te będą mogły zostać pokryte ze środków unijnych w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA