REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO w mazowieckim – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO w mazowieckim
Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO w mazowieckim

REKLAMA

REKLAMA

Informacje z zakresu kwalifikowania wydatków w ramach danego Programu Operacyjnego są niezbędne do przygotowania dokumentacji i aplikowania o środki unijne.

Kwalifikowalność wydatków 

Podstawowym dokumentem regulującym zasady kwalifikowania wydatków w ramach programów operacyjnych są „Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013”. W ramach każdego programu operacyjnego, Instytucja Zarządzająca może uszczegółowić zapisy krajowe odnosząc je do specyfiki danego programu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego, gdzie funkcję tą spełniają „Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO WM 2007-2013”, gdzie określono kategorie wydatków kwalifikowanych, zasady kwalifikowania wydatków w ramach poszczególnych priorytetów i działań RPO WM, wskazują również jakie wydatki uznaje się za niekwalifikowane. 

REKLAMA

Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO WM znajdują się pod adresem strony internetowej http://www.mazowia.eu

Po pierwsze kwalifikowalność projektu

W pierwszej kolejności przedsiębiorca, zainteresowany otrzymaniem wsparcia finansowego ze środków z UE powinien sprawdzić czy jego przedsięwzięcie, które będzie chciał realizować nadaje się do współfinansowania unijnego. Aby to sprawdzić należy pobrać ze strony internetowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych dokument pn. „Szczegółowy opis priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego”.

W dokumencie tym określone zostały przykładowe typy projektów które mogą otrzymać dofinansowanie w ramach danego działania.

Przeczytaj również Gdzie po fundusze unijne dla przedsiębiorców w mazowieckim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowy opis priorytetów stanowi kompendium wiedzy dla potencjalnych wnioskodawców starających się o dofinansowanie w ramach RPO WM i powinno stanowić podstawowy dokument, od którego powinniśmy zacząć przygodę z funduszami unijnymi. W zależności od działania skierowanego dla przedsiębiorców możemy otrzymać dofinansowanie na rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa, zakup maszyn i urządzeń, udział w targach i misjach gospodarczych, realizację projektów celowych itd. Ponadto należy sprawdzić czy projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach konkursu poprzez staranne zapoznanie się z dokumentacją konkursową, w tym z regulaminem konkursu.

Regulamin konkursu może zawierać dodatkowe obostrzenia wobec tych wskazanych w uszczegółowieniu.

Musimy pamiętać, aby projekty były zgodne z kryteriami wyboru określonymi przez Komitet Monitorujący RPO WM 2007-2013.

Tylko te projekty, które zostaną pozytywnie ocenione w ocenie formalnej, ocenie wykonalności i otrzymają, co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów przy ocenie merytorycznej mogą znaleźć się na liście rankingowej. Tym samym mają szansę na podpisanie umowy i otrzymanie środków na realizację przedsięwzięcia.

Zapoznaj się z serwisem Umowy

Istotnym zagadnieniem związanym z aplikowaniem o środki unijne jest obowiązek zachowania trwałości projektu. W przypadku projektów realizowanych w celu utrzymania inwestycji lub miejsc pracy stworzonych przez MSP trwałość projektu powinna być zachowana przez okres 3 lat. Trwałość projektu to niepoddanie go znaczącej modyfikacji, która ma wpływ na charakter lub warunki realizacji projektu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA