reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO w mazowieckim – część I

Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO w mazowieckim – część I

Informacje z zakresu kwalifikowania wydatków w ramach danego Programu Operacyjnego są niezbędne do przygotowania dokumentacji i aplikowania o środki unijne.

Kwalifikowalność wydatków 

Podstawowym dokumentem regulującym zasady kwalifikowania wydatków w ramach programów operacyjnych są „Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013”. W ramach każdego programu operacyjnego, Instytucja Zarządzająca może uszczegółowić zapisy krajowe odnosząc je do specyfiki danego programu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego, gdzie funkcję tą spełniają „Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO WM 2007-2013”, gdzie określono kategorie wydatków kwalifikowanych, zasady kwalifikowania wydatków w ramach poszczególnych priorytetów i działań RPO WM, wskazują również jakie wydatki uznaje się za niekwalifikowane. 

Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO WM znajdują się pod adresem strony internetowej http://www.mazowia.eu

Po pierwsze kwalifikowalność projektu

W pierwszej kolejności przedsiębiorca, zainteresowany otrzymaniem wsparcia finansowego ze środków z UE powinien sprawdzić czy jego przedsięwzięcie, które będzie chciał realizować nadaje się do współfinansowania unijnego. Aby to sprawdzić należy pobrać ze strony internetowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych dokument pn. „Szczegółowy opis priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego”.

W dokumencie tym określone zostały przykładowe typy projektów które mogą otrzymać dofinansowanie w ramach danego działania.

Przeczytaj również Gdzie po fundusze unijne dla przedsiębiorców w mazowieckim

Szczegółowy opis priorytetów stanowi kompendium wiedzy dla potencjalnych wnioskodawców starających się o dofinansowanie w ramach RPO WM i powinno stanowić podstawowy dokument, od którego powinniśmy zacząć przygodę z funduszami unijnymi. W zależności od działania skierowanego dla przedsiębiorców możemy otrzymać dofinansowanie na rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa, zakup maszyn i urządzeń, udział w targach i misjach gospodarczych, realizację projektów celowych itd. Ponadto należy sprawdzić czy projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach konkursu poprzez staranne zapoznanie się z dokumentacją konkursową, w tym z regulaminem konkursu.

Regulamin konkursu może zawierać dodatkowe obostrzenia wobec tych wskazanych w uszczegółowieniu.

Musimy pamiętać, aby projekty były zgodne z kryteriami wyboru określonymi przez Komitet Monitorujący RPO WM 2007-2013.

Tylko te projekty, które zostaną pozytywnie ocenione w ocenie formalnej, ocenie wykonalności i otrzymają, co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów przy ocenie merytorycznej mogą znaleźć się na liście rankingowej. Tym samym mają szansę na podpisanie umowy i otrzymanie środków na realizację przedsięwzięcia.

Zapoznaj się z serwisem Umowy

Istotnym zagadnieniem związanym z aplikowaniem o środki unijne jest obowiązek zachowania trwałości projektu. W przypadku projektów realizowanych w celu utrzymania inwestycji lub miejsc pracy stworzonych przez MSP trwałość projektu powinna być zachowana przez okres 3 lat. Trwałość projektu to niepoddanie go znaczącej modyfikacji, która ma wpływ na charakter lub warunki realizacji projektu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama