REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy z Mazowsza protestują przeciwko ograniczaniu dotacji

REKLAMA

REKLAMA

Władze Mazowsza zdecydowały, że w konkursie o uzyskanie dotacji na inwestycje będą mogły uczestniczyć jedynie firmy istniejące nie dłużej niż rok. Przedsiębiorcy ze Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, a także PKPP Lewiatan nie akceptują tej decyzji i uważają ją za próbę ograniczenia dostępu do dotacji.

Konkurs w działaniu 1.5 Regionalnego Programu Operacyjnego, który wspiera inwestycje firm rozpoczyna się 30 czerwca, a informacja o tym, że startować w nim mogą jedynie firmy istniejące nie dłużej niż rok pojawiła się na stronie internetowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych dopiero tydzień przed tym terminem. Tymczasem wielu przedsiębiorców z Mazowsza czekało na konkurs od jesieni 2008 r. Władze Mazowsza od początku 2010 r. nie mogły się jednak zdecydować na jego ogłoszenie. Wnioski, które wpłynęły na pierwszy konkurs, z jesieni 2008 r., były jednymi z najdłużej ocenianych spośród wszystkich konkursów organizowanych przez władze regionalne wdrażające 16 RPO. Był to - jak pisała jeszcze jesienią ubiegłego roku prasa – najdłuższy konkurs we współczesnej Europie. Do tej pory firmy nie mogą uzyskać informacji, ile pozostało pieniędzy z poprzedniej edycji. W kwietniu br. Komitet Monitorujący zaakceptował zmiany w kryteriach wyboru projektów w działaniu 1.5. 

REKLAMA

Zobacz także: Konkurs na inwestycje w przedsiębiorstwach na Mazowszu

REKLAMA

Decyzja o ograniczeniu wsparcia wyłącznie do nowo powstałych firm jest tym bardziej kontrowersyjna, że w trakcie dyskusji na Komitecie Monitorującym RPO, żadna z instytucji zaangażowanych w organizację konkursu nie informowała o tych planach. W efekcie Komitet przyjął kryteria, które nijak się mają do realiów młodych firm. Z analizy, którą przygotowali przedsiębiorcy wynika, że kryteria preferują firmy większe. Nagradzane jest tworzenie nowych miejsc pracy, ale wymagane wielkości zatrudnienia są szczególnie niekorzystne dla firm mikro i małych. Te pierwsze, (9 zatrudnionych), aby dostać maksymalną liczbę punktów muszą zwiększyć zatrudnienie o 55 proc., największe „małe” (49 zatrudnionych) o 20 proc., największe „średnie” (249 zatrudnionych) o 6 proc.

REKLAMA

W praktyce oznacza to, że im mniejsza firma tym na starcie ma mniejszą szansę na dotacje. Jeśli te kryteria powiążemy z wymogiem funkcjonowania na rynku nie dłużej niż 12 miesięcy, powstaje pytanie ilu młodych przedsiębiorców będzie stać na spełnienie oczekiwań MJWPU. Tym bardziej, że w przedsięwzięciach współfinansowanych przez Unię Europejską wymagane jest utrzymanie stworzonych miejsc pracy – w przypadku MŚP - do 3 lat po zakończeniu projektu. 

Brak logiki w kolejnych decyzjach władz Mazowsza można wytłumaczyć tylko jednym – chęcią ograniczenia za wszelką cenę liczby projektów, które zostaną złożone w ostatnim konkursie dla przedsiębiorców. MJWPU nie radzi sobie i z oceną projektów, i z komunikacją z firmami. Ogromny popyt na wsparcie, przy złej organizacji absorpcji środków powoduje jej organizacyjną niewydolność. To dlatego jeszcze w maju pojawiały się pomysły, aby konkurs miał formułę otwartą. Wówczas można byłoby go zamknąć w chwili, w której liczba złożonych projektów przekracza dostępną alokację (dla przedsiębiorców oznaczałoby to zaś kolejki i walkę o jak najszybsze złożenie projektu). Wobec krytyki tego pomysłu, zdecydowano się na konkurs, który będzie trwał zaledwie 2 tygodnie. Po kilkunastu miesiącach oczekiwania przedsiębiorcy dostali więc 3 tygodnie na przygotowanie projektów. Ci, którzy znając decyzje Komitetu Monitorującego już opracowywali projekt, a funkcjonują na rynku dłużej niż 12 miesięcy, mogą teraz efekty swojej pracy wyrzucić do kosza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis  Fundusze unijne

Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza, a także PKPP Lewiatan rozumieją potrzebę ograniczania dostępu do wsparcia z funduszy europejskich w przypadku ograniczonych środków finansowych. Jednak takie działania muszą być podejmowane na poziomie kryteriów wyboru projektów, np. poprzez wskazywanie kluczowych dla rozwoju regionu branż lub kategorii przedsiębiorców, którzy powinni otrzymywać wsparcie. Pomoc publiczna nie może być rozdawana na zasadzie wszystkim „po równo”. Samorząd ma pełne prawo określać swoje priorytety inwestycyjne. Jednak we wdrażaniu funduszy obowiązuje zasada partnerstwa. Zdaniem przedsiębiorców samorząd wykluczając Komitet Monitorujący z decyzji, o tym do kogo powinno trafić wsparcie tę zasadę złamał. Co więcej, ogłaszając decyzje w ostatniej chwili, nie dając szansy na przygotowanie dobrych projektów zachowuje się nieodpowiedzialnie.

Należy jeszcze dodać, że przez opieszałość w organizacji przekazywania środków przedsiębiorcom, działające poza Warszawą mikro, małe i średnie firmy tracą 10 proc. dotacji jeżeli nie podpiszą umowy o dofinansowanie swoich projektów w tym roku. Wynika to z mapy drogowej pomocy publicznej.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA