REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie za nieprzepracowaną godzinę przy zmianie czasu

Przedsiębiorcy, zatrudniający pracowników muszą pamiętać o wypłacie wynagrodzenia pracownikom pracującym w nocy z 29 na 30 marca 2014 r. Z powodu zmiany czasu na letni pracownikom należy się wynagrodzenie również za nieprzepracowaną godzinę. Nie przysługuje im jednak dodatek nocny za tą godzinę.

Przedsiębiorco, adres na fakturze wykaż taki, jak w VAT-R

Przedsiębiorcy, wystawiający faktury za usługi powinni wpisywać adres taki, jaki znajduje się w zgłoszeniu VAT-R. Oznacza to, że powinni wpisywać w dokumentach księgowych odpowiedni adres – zamieszkania bądź siedziby firmy.

Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?

Każdy przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą na pewien okres czasu. Wówczas mogą powstać zobowiązania wobec fiskusa, w szczególności w przypadku sprzedaży środków trwałych. Wznawiając działalność przedsiębiorca nie może raczej liczyć na umorzenie długów podatkowych przez fiskusa podając nawet, jako powód zawieszenia – trudną sytuację ekonomiczną.

Czy brak numeru PESEL pozwanych skutkuje zawieszeniem postępowania?

Zawieszenie postępowania przed sądem może mieć miejsce w sytuacji niemożności ustalenia tożsamości pozwanych. Czy w wypadku niewskazania przez powoda przed rozprawą na wezwanie sądu danych pozwalających sądowi na ustalenie numeru PESEL pozwanego, postępowanie może podlegać zawieszeniu?

REKLAMA

Czy w sklepie internetowym konieczna jest kasa fiskalna?

O konieczności stosowania kasy fiskalnej decyduje limit obrotu. Niektóre rodzaje działalności są zwolnione z rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Czy prowadzący sklep internetowy musi korzystać z kasy fiskalnej?

Debet na koncie firmowym dla początkujących przedsiębiorców

Początkujący przedsiębiorcy z krótkim stażem do trzech miesięcy prowadzenia działalności mogą ubiegać się o tzw. debet na start na koncie firmowym. Niestety debet można uzyskać jedynie w wybranych 5 bankach. Pozwoli on jednakże na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w katalogu pojazdów specjalnych

Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie zmian w katalogu pojazdów specjalnych wykorzystywanych wyłącznie przy działalności gospodarczej. Jakie zmiany zostaną wprowadzone nowelizacją ustawy o VAT? Jakie będą miały znaczenie dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorco, przed zatrudnieniem pracownika potwierdź warunki umowy

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie opowiedzieli się za wprowadzeniem zmian w sposobie zatrudniania pracowników. Przed dopuszczeniem pracownika do pracy należy na piśmie potwierdzić warunki jego zatrudnienia oraz wszelkie ustalenia dotyczące stron umowy.

REKLAMA

Rząd wprowadzi kolejne ułatwienia dla firm

25 marca 2014 r. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki. Wprowadzi on kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców w tym zakresie. Jakie to będą zmiany?

Zmiany w sprzedaży internetowej

Sprzedaż internetowa to obecnie niewielki udział w całej sprzedaży detalicznej w Polsce. Jednakże prognozy wskazują, że handel przez Internet będzie wzrastał. W połowie czerwca zmienią się regulacje dotyczące zawierania umów poza lokalem przedsiębiorstwa. Zmiany będą korzystne dla konsumentów. Czy przedsiębiorcy zyskają na zmianach?

5 zasad bezpieczeństwa informatycznego dla małych firm

Bezpieczeństwo informatyczne to duży wydatek dla firm. Aby uniknąć zastoju czy strat pieniężnych w przypadku potencjalnej awarii, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, które nie są skomplikowane oraz nie wymagają znacznych nakładów finansowych. Przedstawiamy 5 zasad bezpieczeństwa informatycznego dla małych firm.

Unia pomoże przedsiębiorstwom europejskim

Przedsiębiorstwa europejskie w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na pomoc Unii Europejskiej. Jest to nowa strategia Unii, która pomoże głównie nowym, początkującym przedsiębiorcom.

Podział kompetencji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Podział kompetencji w spółce z o.o. z całą pewnością jest kluczową procedurą usprawniającą pracę zarządu. Regulamin zarządu w praktyce pozwala na ustalenie sposobu działania zarządu, bez zawierania obszernej i mocno rozbudowanej umowy spółki. Tego typu zabieg pozwala dokonać podziału obowiązków członków zarządu z równoczesnym wskazaniem obszarów działalności spółki, za które poszczególni członkowie będą odpowiedzialni.

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji

Odszkodowanie wynikające z zakazu konkurencji wylicza się przyjmując, że odszkodowanie musi uwzględnić wszystkie składniki o charakterze wynagrodzenia za pracę. Świadczenia nie posiadające takiego charakteru nie powinny być brane pod uwagę podczas ustalania podstawy odszkodowania. Na jakie odszkodowanie można liczyć z tytułu zakazu konkurencji?

Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta.

Przedsiębiorca chcąc zmienić miejsce prowadzenia swojej działalności musi wypełnić stos dokumentów. Jednak nie są to trudne czynności, które wyjaśni niniejszy artykuł.

Rozpoczęcie działalności w Internecie

Jednym ze sposobów sprzedaży jest handel elektroniczny, którego popularność wśród klientów rośnie z roku na rok. Co jest potrzebne małej firmie do rozpoczęcia działalności w Internecie?

Czy pracodawca może wymagać prywatnego maila od pracownika?

Czy dozwolone jest, by pracodawca, w związku z utrzymaniem lepszej komunikacji z podwładnymi, nawet za ich zgodą, otrzymał prywatne adresy e-mail swoich pracowników?

Komu opłaca się faktoring?

Usługi faktoringowe w Polsce rozwijają się bardzo dynamicznie. Coraz więcej przedsiębiorstw, zmagających się z problemami zatorów finansowych, dostrzega korzyści tego rozwiązania, które pozwala zachować płynność finansową, a przy tym nie obciąża struktury bilansu firmy. Wzrost zainteresowania tą usługą jest na tyle wysoki, że czyni Polskę jednym z najszybciej rosnących rynków faktoringowych w Europie.

Badania lekarskie przed urlopem wypoczynkowym poprzedzonym chorobą

Co do zasady pracodawca ma obowiązek skierować pracownika, który będzie świadczyć pracę na badania po odbytej chorobie trwającej powyżej 30 dni. Czy pracownica, która chorowała po urlopie macierzyńskim a przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego również musi przejść badania lekarskie?

Ponowne zawieszenie działalności gospodarczej

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Zobowiązany jest złożyć wniosek o zawieszenie do odpowiedniego organu ewidencyjnego. Czy po upływie 24 miesięcy można ponownie zawiesić działalność?

Czy portale społecznościowe mają wpływ na proces rekrutacji?

W dobie Internetu coraz częściej znaczącą rolę odgrywają portale społecznościowe. Nie chodzi tu jedynie o relacje międzyludzkie, ale również o kontakty handlowe czy rozwój firm. W efekcie portale stanowią istotne źródło informacji przydatnych szczególnie w procesie rekrutacji. Przyszli pracodawcy często zwracają uwagę na informacje zamieszczane przez kandydatów w Internecie.

Palarnia w firmie – warunki BHP dla palarni

Pracodawcy nie mają obowiązku tworzenia dla swoich pracowników palarni. Stworzenie specjalnego pomieszczenia dla palaczy zależy wyłącznie od woli pracodawcy. Jakie warunki BHP musi spełniać pomieszczenie przeznaczone na palarnię?

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym?

Rzeczoznawca samochodowy jest zawodem dla osób lubiących i interesujących się motoryzacją. Aby zostać rzeczoznawcą samochodowym trzeba spełnić szereg warunków. W jaki sposób można zostać rzeczoznawcą samochodowym?

Zmiana ustaw podatkowych pogorszy konkurencyjności polskich przedsiębiorców na unijnym rynku

Proponowane przez fiskusa propozycje zmian, które trafiły już do Rady Ministrów, związane są z opodatkowaniem zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC), zarejestrowanych poza granicami kraju. Zgodnie z projektem, w przypadku gdy zagraniczna spółka uzyska 250 tys. euro przychodu, polska spółka matka będzie zobowiązana do odprowadzenia 19-procentowego podatku.

Agent turystyczny powinien wystawić paragon

Agent pośredniczący między osobami uczestniczącymi w wycieczce a biurem turystycznym bądź przewoźnikiem, jest zobowiązany do wystawienia paragonu za świadczenie usług swojego zleceniodawcy. Pośrednik usług turystycznych jest zatem zobowiązany nie tylko do prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów ale musi on również posiadać kasę fiskalną.

Sejm przyjął reformę urzędów pracy

14 marca Sejm przyjął nowelizację przepisów dotyczących promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy. Najważniejszą zmianą będzie podniesienie wieku młodych do 30 lat i w ten sposób dostosowanie ofert pracy w urzędach pracy.

Jak wykorzystywać faktury elektroniczne w 2014 roku?

Przedsiębiorcy w kontaktach z kontrahentami z roku na rok coraz chętniej wykorzystują faktury elektroniczne. Wielu z nich szybko docenia wygodę takiego rozwiązania oraz fakt, iż wpływa ono pozytywnie na wizerunek firmy, ponieważ dokumenty dostarczane są na czas w sposób, który pozwala chronić nasze środowisko. Na początku ubiegłego roku było głośno na temat zmian w zakresie przepisów regulujących wystawianie i przesyłanie e-faktur. Miały one na celu doprecyzowanie wcześniejszych regulacji oraz ułatwienie stosowania elektronicznej siostry tradycyjnej faktury w obrocie gospodarczym. A jak jest w bieżącym roku - czy podatnicy wystawiający e-dokumenty sprzedażowe muszą zaktualizować swoją wiedzę na ich temat? Sprawdźmy.

Moment powstania obowiązku podatkowego w transakcjach zagranicznych

Od 1 stycznia 2014 roku obowiązują nowe przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług, które odnoszą się do momentu powstania obowiązku podatkowego w obrocie gospodarczym. Zmiana miała miejsce nie tylko w odniesieniu do transakcji krajowych, ale także w niektórych przypadkach do wymiany handlowej z kontrahentami z zagranicy.

Podróż służbową można rozliczyć w kosztach firmowych

Podróże służbowe często są nieodzownym elementem prowadzonej działalności. Co ważne, wydatki związane z podróżą firmową mogą stanowić koszt podatkowy i tym samym zmniejszać zobowiązanie podatkowe względem fiskusa. Dowiedz się, jak prawidłowo dokonać rozliczenia takiego wydatku.

Przedawnienie odsetek w obrocie gospodarczym

W stosunkach gospodarczych między przedsiębiorcami często dochodzi do okoliczności, w których występują przeterminowane należności np. z tytułu niezapłaconej faktury. W takich sytuacjach wierzyciele nie są bezradni. Mogą korzystać z szerokiego wachlarza rozwiązań prawnych o różnym stopniu odczuwalności ich skutków dla dłużnika.

O co nie należy pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna jest zawsze stresująca zarówno dla kandydata, jak i pracodawcy. Należy odpowiednio się do niej przygotować pod względem merytorycznym oraz być przygotowanym na szereg pytań nie do końca związanych z podejmowanym zatrudnieniem. Jakich pytań pracodawca nie może zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czy kandydat może odmówić odpowiedzi na nie?

Składki ZUS przy działalności gospodarczej

Osoby zakładające własną działalność gospodarczą zobowiązane są do opłacania składek do ZUS. Czy wszystkie składki są obowiązkowe? W jakim terminie należy je opłacać i w jakiej wysokości? Wśród odprowadzanych ubezpieczeń wyróżniamy ubezpieczenia obowiązkowe: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz ubezpieczenie dobrowolne: chorobowe. Dodatkowo przedsiębiorcy objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym odprowadzają składkę na Fundusz Pracy.

Jednolite wnioski dla przedsiębiorców w urzędach

Rządowy projekt ustawy zakłada wprowadzenie w całym kraju standaryzacji wniosków składanych w postępowaniach administracyjnych przez przedsiębiorców. Zmiana ta może w dużym stopniu ułatwić załatwianie spraw w urzędach a zatem prowadzenie działalności gospodarczej.

Jak zawiesić działalność gospodarczą w Polsce?

Zawieszenie działalności gospodarczej w Polsce następuje na wniosek przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca w okresie zawieszenia?

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. I

Do środków prawnych w sporach między przedsiębiorcami należą: sądy arbitrażowe oraz sądy powszechne. Przed skierowaniem sprawy do sądu powszechnego należy rozważyć polubowne załatwienie sprawy przez sąd arbitrażowy. Na tym etapie postępowania jedynym środkiem odwoławczym jest skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego. Jeżeli polubowne rozwiązanie sporu nie jest możliwe, konieczne jest wtedy przekazanie sprawy do sądu powszechnego.

Aż 60% trwale bezrobotnych to kobiety

Jak wynika z badań Instytutu Filozofii i Socjologii PAN bezrobocie wśród kobiet jest wyższe niż wśród mężczyzn. W grupie osób długotrwale bezrobotnych kobiety stanowią aż 60% pomimo iż są one lepiej wykształcone niż mężczyźni. Badania rynku pracy pokazują, że pracodawcy chętniej zatrudniają mężczyzn niż kobiety.

Nie każdy przedsiębiorca może rozliczyć się z małżonkiem

Przedsiębiorca, rozliczający się z fiskusem w formie ryczałtu nie może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub z samotnie wychowywanym dzieckiem. Może jednak skorzystać z ulgi na dziecko, jeżeli osiąga dochody z innego źródła. Czy zawieszenie działalności wpłynie na sposób rozliczenia?

Samozatrudnienie wiąże się z większą biurokracją

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą – samozatrudnione poświęcają więcej czasu na sprawy administracyjne niż stricte związane z prowadzeniem firmy. Rzadziej również korzystają z pomocy profesjonalnych doradców. Z czego to wynika?

Co adres e-mail mówi o Twojej firmie?

Wiarygodność firmy w internecie to mozaika, składająca się z wielu elementów. Jednym z nich, często pomijanym przez przedsiębiorców, jest adres e-mail. W jaki sposób stworzyć adres budzący zaufanie?

MARKETING WIRUSOWY – jak planować, czego unikać…

Bardzo duża popularność, jaką cieszy się marketing wirusowy (viral marketing) spowodowana jest tym, że jest to jedna z najskuteczniejszych, jak również najszybszych oraz najtańszych form dotarcia do klienta, jak i zaistnienia w świadomości lokalnej czy też szerszej społeczności.

Upoważnienie do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy

Pracodawca może upoważnić zatrudnionych pracowników do dokonywania określonych czynności z zakresu prawa pracy. Upoważnić można również osoby fizyczne spoza zakładu pracy bądź jednostki organizacyjne, np. zewnętrzne firmy doradcze.

Egzekucja składek ZUS

Egzekucja składek ZUS jest jednym ze sposobów ściągania należności składkowych od zobowiązanych podmiotów. Jednak zanim dojdzie do postępowania egzekucyjnego ZUS ma inne możliwości ściągnięcia zaległych składek na ubezpieczenia społeczne.

Cechy osobowe pracownika bez doświadczenia zawodowego

Osoby bez posiadanego doświadczenia zawodowego mają zawsze większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Otrzymują znacznie mniej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, ale nie oznacza to, iż nie mają żadnych szans na znalezienie odpowiedniej pracy.

Dobre nastroje utrzymują się w firmach

W tym kwartale utrzymują się dobre nastroje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje MŚP w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku nastroje były najlepsze od trzech lat. W pierwszym kwartale tego roku wskaźnik nastrojów KERNA nieznacznie obniżył się i wyniósł 52,49 na minusie.

Sukcesja podatkowa przy przekształcaniu działalności jednoosobowej w spółkę z o.o.

Wielu przedsiębiorców decydując się na przekształcenie działalności jednoosobowej w spółkę z o.o. przekonanych było o funkcjonującej sukcesji podatkowej. Zmiany, które weszły w życie w 2013 roku miały uporządkować tę kwestię. Jak sytuacja wygląda obecnie? Czego mogą spodziewać się osoby, które zdecydowały się na zmianę podmiotu prawnego?

Handel zniczami przed cmentarzem jako działalność gospodarcza

Handel zniczami wbrew powszechnie panującemu poglądowi jest działalnością gospodarczą. Sprzedając znicze kilka razy w roku, szczególnie 1 listopada przed cmentarzem jesteśmy uważani za przedsiębiorców. Czy od handlu zniczami należy odprowadzać podatek?

Jak założyć stację kontroli pojazdów ?

Wraz z rosnącą liczbą samochodów na polskich drogach rośnie liczba osób dostrzegających w prowadzeniu stacji kontroli pojazdów żyłę złota. Jednak wymagania dotyczące założenia takiej stacji są wysokie. Jak założyć i prowadzić taką działalność?

Rusza program aktywizacji zawodowej 50+

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczyna program aktywizacji zawodowej 50+. Zakłada on podniesienie poziomu wskaźnika aktywizacji dojrzałych pracowników do poziomu 50%. Powodem takiego działania są zmiany w strukturze wiekowej społeczeństwa.

Jak założyć kantor wymiany walut?

Założenie i prowadzenie kantoru wymiany walut wymaga zarejestrowania jak inne działalności gospodarcze, a ponadto wymaga wpisu do rejestru działalności gospodarczej prowadzonej przez NBP. Jak założyć kantor wymiany walut?

Networking pomocny w poszukiwaniu pracy

Odpowiednia sieć kontaktów to połowa sukcesu w drodze do znalezienia wymarzonej pracy. Badania wskazują, że większość osób poszukujących pracy korzysta z różnych kontaktów. W tej sytuacji pomocny jest networking. Dlaczego warto z niego skorzystać?

REKLAMA