reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorco, adres na fakturze wykaż taki, jak w VAT-R

Przedsiębiorco, adres na fakturze wykaż taki, jak w VAT-R

Przedsiębiorcy, wystawiający faktury za usługi powinni wpisywać adres taki, jaki znajduje się w zgłoszeniu VAT-R. Oznacza to, że powinni wpisywać w dokumentach księgowych odpowiedni adres – zamieszkania bądź siedziby firmy.

Kontrahenci przedsiębiorcy, który mieszka w innym miejscu niż znajduje się siedziba jego firmy, powinni wpisywać na dokumentach księgowych adres jego zamieszkania – wyjaśniła łódzka Izba Skarbowa 5 marca 2014 r., nr IPTPP1/443-943/13-2/MG.

Chodziło o przedsiębiorcę, który podlegał właściwości różnych urzędów dla celów podatków: dochodowego oraz od towarów i usług. W zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R wskazał adres swojego zamieszkania. Mimo tego kontrahenci wpisywali na fakturach miejsce siedziby jego firmy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nowy wzór informacji VAT-26 od 1 kwietnia

Przedsiębiorca spytał więc izbę skarbową, czy postępują prawidłowo. Powołał się na par. 5 nieobowiązującego już rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r., z którego wynikało, że na fakturze powinien być podany adres nabywcy towaru. Obecnie taki sam wymóg wprowadza par. 3 rozporządzenia z 3 grudnia 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1485).

Przedsiębiorca uznał, że chodzi o siedzibę jego firmy określoną w CEIDG, a dane w zgłoszeniu VAT-R są potrzebne fiskusowi tylko po to, by prawidłowo określić właściwość urzędu skarbowego dla celów podatku od towarów i usług.

Izba skarbowa nie zgodziła się z nim. Przyznała, że polskie przepisy nie precyzują, który adres należy w takiej sytuacji podawać na fakturze. Jednak – jak podkreśliła – celem ustawodawcy było, aby adres zgadzał się z podanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym VAT-R.

Izba Skarbowa w Łodzi dodała, że nie będzie błędem, jeśli adres siedziby firmy przedsiębiorcy będzie podany na fakturze dodatkowo.

Jak wykorzystywać faktury elektroniczne w 2014 roku?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama