REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na pustej fakturze nie będą kosztem

REKLAMA

Przedsiębiorca, który otrzymał od dostawcy fakturę wskazującą na nieistniejącą transakcję, nie będzie mógł zaliczyć poniesionych wydatków w koszty. Bez znaczenia będzie fakt, czy przedsiębiorca wiedział o oszustwie – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 marca 2014 r., sygn. akt II FSK 1006/12.

Sąd podkreślił, że taka wykładnia jest w interesie samego podatnika. „Brak zaliczania wydatków udokumentowanych pustymi fakturami do kosztów podatkowych ma na celu ochronę podatników, bo nie będą oni wciągani w przestępcze procedery” – wyjaśnił sędzia Bogusław Dauter.

REKLAMA

Wyrok dotyczy przedsiębiorcy, który w ramach prowadzonej działalności transportowej kupował olej napędowy. Wydatki zaliczył do kosztów podatkowych. Zakwestionował to urząd skarbowy. Stwierdził, że faktury nie dokumentowały faktycznego obrotu, bo firma, od której przedsiębiorca nabył paliwo, kupiła od swoich kontrahentów olej opałowy, a następnie wprowadziła go do obrotu jako olej napędowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Faktura korygująca - czy można zmusić do poprawienia faktury?

REKLAMA

Przedsiębiorca zaskarżył tę decyzję do Izby Skarbowej w Łodzi, ale bezskutecznie. Izba uznała, że podstawa opodatkowania powinna być ustalana na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów z ksiąg podatkowych, a nie są nimi dokumenty, które nie obrazują rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak samo orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Nie miał wątpliwości, podobnie jak organy podatkowe, że przedsiębiorca faktycznie zapłacił za olej napędowy. Stwierdził jednak, że faktury potwierdzające transakcje nie mogły być uznane za dowód księgowy. Bez znaczenia – zdaniem WSA – jest to, czy podatnik miał świadomość co do charakteru działalności swojego dostawcy i skutków zawieranych z nim umów. Skoro fikcyjna faktura nie dokumentuje zdarzenia gospodarczego, to nie może być dowodem – orzekł WSA.

Tego samego zdania był NSA. Sędzia Bogusław Dauter podkreślił, że skoro przedsiębiorca uzyskał przychód, to oznacza, że dysponował paliwem. Jednak – zdaniem NSA – zdarzenie, które spowodowało powstanie kosztów podatkowych, nie zaistniało w takich okolicznościach, o jakich mówił przedsiębiorca.

Według NSA, gdyby organy podatkowe pozwoliły w takich okolicznościach zaliczać wydatki do kosztów, to prowadziłoby to do legalizacji bezprawnego działania w obrocie gospodarczym.

Fikcyjne faktury to również powód odmowy przez organy podatkowe i sądy prawa do odliczania naliczonego VAT. Ostatnio NSA nabrał jednak wątpliwości, czy nie pozwolić na odliczenie podatku, w sytuacji gdy ani podatnik, ani organy podatkowe nie są w stanie ustalić tożsamości rzeczywistego dostawcy towaru. Z tego powodu skierował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE (postanowienie z 6 marca 2014 r., sygn. akt I FSK 516/13).

Jak wykorzystywać faktury elektroniczne w 2014 roku?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA