REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MARKETING WIRUSOWY – jak planować, czego unikać…

Marketing wirusowy
Marketing wirusowy

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo duża popularność, jaką cieszy się marketing wirusowy (viral marketing) spowodowana jest tym, że jest to jedna z najskuteczniejszych, jak również najszybszych oraz najtańszych form dotarcia do klienta, jak i zaistnienia w świadomości lokalnej czy też szerszej społeczności.

Początki stosowania marketingu wirusowego sięgają lat dziewięćdziesiątych – od tego czasu był już wielokrotnie analizowany, opisywany, dużo się mówiło, jak i ciągle mówi o jego skuteczności.
Należy mieć na uwadze, że w przypadku marketingu wirusowego, nigdy nie ma się stuprocentowej pewności, że wybrana koncepcja osiągnie sukces. Jednakże dzięki zastosowaniu określonych wytycznych, można znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo, że tak się stanie.

REKLAMA

Poznaj odbiorcę

Tak jak w przypadku każdego rodzaju strategii reklamowej, także w marketingu wirusowym trzeba zastanowić się do kogo działania promocyjne będą skierowane. Jeśli potencjalnymi odbiorcami usług danej firmy nie są aktywni użytkownicy mediów społecznościowych, nie ma potrzeby podążać za modą czy wszechobecnymi trendami. Virale, czyli komunikaty reklamowe stosowane w marketingu wirusowym docierają przede wszystkim do osób korzystających z takich serwisów jak Facebook, YouTube, Twitter. I tak naprawdę tylko wyjątkowe – oryginalne virale przedostaną się dalej, poprzez wzmianki w mediach opiniotwórczych, do szerszego grona odbiorców. Trzeba zatem dobrze przemyśleć, czy wybrana koncepcja będzie w danym przypadku odpowiednia.
Internet, a zwłaszcza media społecznościowe stanowią znakomite oraz, co istotne, darmowe źródło wiedzy o zainteresowaniach, preferencjach czy też zwyczajach klientów danej marki. Jeśli w umiejętny sposób wykorzysta się informacje z Facebooka, Twittera bądź bloga, zyskać można doskonałą bazę, przydatną w kampanii.

Dlaczego nie warto korzystać z wypożyczonych list mailingowych

Cenne wskazówki

REKLAMA

To jaką formę przyjmie viral, wykorzystany w kampanii wirusowej, zależy od budżetu danej firmy, jak też profilu jej klientów. Może nim być chwytliwe hasło reklamowe, atrakcyjny profil na portalu społecznościowym, oryginalne video, ciekawa aplikacja na telefon czy gra komputerowa nawiązująca do konkretnej usługi. Pomimo że w tworzeniu virali istotną rolę odgrywają finanse, to zaletą tych komunikatów marketingowych jest to, iż nawet w sytuacji produkcji niskobudżetowych można liczyć na sukces.

Czym powinien charakteryzować się idealny viral? W odpowiedzi na to pytanie pomocne mogą być najpopularniejsze, powstałe już virale, które skutecznie spełniły swoje zadania.
Często wykorzystywanym motywem, na przykład w filmikach umieszczanych na YouTube, są absurdalne oraz abstrakcyjne sytuacje. Przyciągają one uwagę widzą oraz sprawiają że staje się on ciekawy tego „co będzie dalej”. Zaangażowanie do działania stanowi ważny element marketingu wirusowego. I nie chodzi tu wyłącznie o przekazanie danego virala dalej, ale także nakłonienie użytkownika, aby podjął się proponowanej przez firmę aktywności - na przykład poprzez gry bądź aplikacje, umożliwiające interakcje. Dzięki temu odbiorca ma poczucie wyboru oraz kontroli nad viralem.
Jeśli natomiast strategia kampanii wirusowej nie uwzględnia czynnego zaangażowania internauty, odwoływać się powinna do jego emocji. Wzbudzanie silnych oraz, co bardzo ważne, pozytywnych odczuć jest w vir marketingu niezwykle pożądane. Kreując wzruszające, optymistyczne historie, nie tylko wpływa się na dobry nastrój odbiorcy, ale także tworzy się pozytywne oraz przyjazne nastawienie do danej marki czy produktu. Należy wystrzegać się stosowania virali skandalizujących, które co prawda mogą być często rozpowszechniane, lecz będą bazować na negatywnych odczuciach (zazdrość, lęk, gniew), które mogą wpłynąć na pogorszenie reputacji danej firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak sprawić, by czytelnicy wracali po więcej? - budowanie wartościowego bloga


Umieszczenie virala

Gdzie najlepiej zamieścić viral? Mogą to być różnego rodzaju platformy społecznościowe, fora, grupy dyskusyjne powiązane tematycznie z promowanym produktem. Viral musi być łatwy do przesyłania, jak i odnalezienia także dla osób, które nie dostały bezpośredniego linka, ale z uwagi na usłyszane opinie na jego temat, samodzielnie zaczęły go szukać w Internecie. Istotne jest zatem należyte tagowanie virala oraz dobranie do niego właściwych słów kluczowych. Dodając do virala jak największą ilość odnośników do serwisów typu Twitter, Google+, Facebook, ułatwia się użytkownikom jego udostępnianie.

Czego unikać

Tworząc viral trzeba pamiętać, że nie musi on w dosłowny oraz oczywisty sposób nawiązywać do danego produktu, usługi bądź marki. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie natomiast ujawnienie nazwy firmy lub produktu dopiero pod koniec filmiku czy całej akcji viralowej.
Gdy planuje się bardziej rozbudowaną kampanię, której początkiem będą enigmatyczne komunikaty typu teasery (zajawki) – w których nie do końca będzie określone ich przesłanie, ale które wzbudzą ciekawość, należy zwrócić szczególną uwagę na czas ich publikacji. Nie można bez wcześniejszego zaplanowania terminów oraz kontrolowania szybkości rozpowszechniania danego virla, zamieszczać jego kolejne odsłony. Jeśli udostępni się kolejny przekaz za wcześnie, dużo osób może nie zdążyć się zapoznać z jego pierwszą częścią, a tym samym nie będzie ciekawa nowych treści. Z kolei w przypadku gdy kolejny viral będzie opublikowany za późno, znaczna część osób zainteresowanych może zapomnieć, co umieszczono w pierwszej zajawce.

Czy warto zarejestrować domenę podobną do Twojej konkurencji?

Zdecydowanie należy wystrzegać się także wszelkich prób usuwania bądź blokownia parodii swojego virala. Tworzenie „wersji alternatywnych” danego przekazu jest dziś w sieci internetowej bardzo powszechne. Jeśli będzie się miało do czynienia z takim zjawiskiem, należy uzbroić się w cierpliwość i zrozumieć, że nawet gdy parodie będą miały charakter ośmieszający czy też kpiący z naszego pomysłu, to pewne jest, że viral wzbudził zainteresowanie i wywołał emocje – w większości przypadków pozytywne. Pastisze tylko powiększają popularność działań marketingowych. Ciekawym zabiegiem będzie wyselekcjonowanie kilku najlepszych, ale nie dość złośliwych parodii, i umieszczenie ich na firmowej platformie społecznościowej. Publiczne docenienie kreatywności internautów (parodie dobrze umieścić razem z nickiem jej twórcy) sprawi, że firma pokaże poczucie humoru oraz dystans wobec siebie.

Podsumowując

Marketing wirusowy stanowi strategię, która z powodzeniem może być stosowana przez większe, międzynarodowe korporacje, jak również małe, funkcjonujące lokalnie firmy. Istotne jest wybranie odpowiedniej i przemyślanej  formy virala, dzięki której w świadomości co raz większej ilości osób zaistnieje dana marka bądź produkt. Reklama za pomocą pozytywnej, optymistycznej oraz ciekawej treści, stanowić może niezwykle skuteczny, a jednocześnie oryginalny sposób na osiągnięcia sukcesu. 

Wizerunek firmy w Internecie

Autor: Grupa Tense

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA