Czy warto zarejestrować domenę podobną do Twojej konkurencji?
REKLAMA
REKLAMA
Budowa silnej marki i przyciągnięcie internautów na swoją stronę nie są łatwymi zadaniami. Zdarza się, że właściciele nowo powstałych witryn „idą na skróty” i postanawiają skorzystać z popularności innych stron www. Rejestrują domeny internetowe zawierające zastrzeżone znaki towarowe lub adresy, różniące się tylko rozszerzeniem. W obu przypadkach nie jest to najlepszy pomysł. Dlaczego?
REKLAMA
Domena może naruszać prawo do znaku towarowego
Zarejestrowanie domeny zawierającej zastrzeżony znak towarowy może skończyć się odebraniem jej na drodze sądowej. Przekonał się o tym pewien przedsiębiorca, który pod adresem amica.pl uruchomił sklep internetowy ze sprzętem AGD i RTV.
Firma Amica Wronki S.A. złożyła skargę do Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych, działającego przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Arbiter zdecydował, że używanie domeny amica.pl jest naruszeniem praw powoda i w efekcie domena trafiła w ręce spółki Amica.
Używanie znaku towarowego w orzecznictwie TS
REKLAMA
To tylko jeden z wielu przykładów postępowania arbitrażowego, które zakończyło się odebraniem domeny internetowej. Kwestia ochrony słownych znaków towarowych i naruszania jej przez rejestrację domen jest obszernym zagadnieniem, wartym osobnego omówienia. Należy jednak pamiętać o jednej zasadzie. Jeśli strona www będzie oferować produkty zbliżone do produktów właściciela znaku lub abonent domeny chce na niej zarobić (np. emitując reklamy lub wystawiając ją na sprzedaż), szanse na utratę adresu rosną.
Dlatego chcąc założyć stronę sklepu z częściami do samochodów Mercedes znacznie lepszym rozwiązaniem będzie rejestracja adresu z nazwą swojej firmy niż domeny czesci-mercedes.pl.
Nie trać ruchu na stronie przez domenę
Znacznie częściej zdarza się, że przedsiębiorcy rejestrują adresy zbliżone do domen konkurencyjnych firm, różniące się tylko rozszerzeniem. Przykładowo, osoba chcąca założyć sklep z piecykami gazowymi, sprawdza dostępność adresu twoje-piecyki.pl. Okazuje się, że domena jest zajęta, ale ten sam adres z końcówką .com.pl jest dostępny. Jednak rejestracja domeny twoje-piecyki.com.pl nie jest dobrym rozwiązaniem nawet wtedy, gdy nie łamie przepisów o ochronie znaków towarowych.
Wynika to z prostego faktu – dla wielu internautów końcówka .pl jest domyślnym rozszerzeniem, wpisywanym niejako z przyzwyczajenia. Słysząc o sklepie Twoje Piecyki większość użytkowników sieci wejdzie pod adres twoje-piecyki.pl. Jeśli dodatkowo internauta znajdzie pod nim stronę oferującą piece, zapewne nie będzie szukać dalej.
Podobne pomyłki może powodować zastosowanie myślnika w domenie, składającej się z dwóch słów. Jeśli konkurencja posiada adres twoje-piecyki.pl, rejestracja domeny twojepiecyki.pl również może doprowadzić do utraty ruchu na stronie. Szukając domeny dla swojej strony internetowej warto zatem upewnić się, czy:
- nazwa nie narusza prawa do zarejestrowanego znaku towarowego
- mamy możliwość zarejestrowania domeny z rozszerzeniem .pl oraz .com.pl
- wersje z myślnikiem i bez myślnika są dostępne do rejestracji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.