reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Obowiązek informacyjny podatnika opodatkowanego kartą

Obowiązek informacyjny podatnika opodatkowanego kartą

Podatnik opodatkowany kartą podatkową musi spełnić obowiązek informacyjny wobec właściwego naczelnika urzędu skarbowego w przypadku zmiany adresu prowadzenia działalności. Sama zmiana wpisu w CEIDG nie jest spełnieniem tego obowiązku.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności

Przedsiębiorca, który zmienia miejsce prowadzenia swojej działalności gospodarczej jest zobowiązany do zaktualizowania wpisu w CEIDG i podanie aktualnych danych. Dokonuje się tego poprzez zmianę informacji zawartych w rubryce numer 14 we wpisie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej.

Uaktualnienie danych jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy niezależnie od metody opodatkowania dochodów.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności jednoosobowej

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Karta podatkowa

W przypadku przedsiębiorcy opodatkowanego za pomocą karty podatkowej, w sytuacji zmiany adresu prowadzenia działalności gospodarczej na podatnikach opodatkowanych w formie karty podatkowej spoczywa obowiązek zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o zmianach jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, które powodują utratę warunków opodatkowania w formie karty podatkowej, mają wpływ na wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, a w szczególności o zmianach miejsca prowadzenia działalności. Tak stanowi art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

O zmianach podatnik jest obowiązany zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej w terminie 7 dni od powstania okoliczności powodujących zmiany. Uchybienie temu terminowi powoduje utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej albo ma wpływ na podwyższenie wysokości podatku w formie karty podatkowej.

Jakie są zalety a jakie wady karty podatkowej?

Czy wpis zmiany miejsca prowadzenia działalności w CEIDG jest jednocześnie zawiadomieniem naczelnika urzędu skarbowego?

Odpowiedź na to pytanie udzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 5 lutego 2014 roku (I SA/Gd 1660/13), w którym to stwierdził, że nie można się zgodzić ze skarżącym, że wniosek złożony do organu ewidencyjnego o zmianę wpisu w ewidencji działalności gospodarczej w przedmiocie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej jest zawiadomieniem naczelnika urzędu skarbowego o zmianie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, złożonym w trybie art. 36 ust. 7 ustawy, nawet jeżeli organ ewidencyjny przekaże organowi skarbowemu informację w tym zakresie.

Korekta deklaracji po kontroli podatkowej jest nieważna

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama