| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Obowiązek informacyjny podatnika opodatkowanego kartą

Obowiązek informacyjny podatnika opodatkowanego kartą

Podatnik opodatkowany kartą podatkową musi spełnić obowiązek informacyjny wobec właściwego naczelnika urzędu skarbowego w przypadku zmiany adresu prowadzenia działalności. Sama zmiana wpisu w CEIDG nie jest spełnieniem tego obowiązku.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności

Przedsiębiorca, który zmienia miejsce prowadzenia swojej działalności gospodarczej jest zobowiązany do zaktualizowania wpisu w CEIDG i podanie aktualnych danych. Dokonuje się tego poprzez zmianę informacji zawartych w rubryce numer 14 we wpisie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej.

Uaktualnienie danych jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy niezależnie od metody opodatkowania dochodów.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności jednoosobowej

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Karta podatkowa

W przypadku przedsiębiorcy opodatkowanego za pomocą karty podatkowej, w sytuacji zmiany adresu prowadzenia działalności gospodarczej na podatnikach opodatkowanych w formie karty podatkowej spoczywa obowiązek zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o zmianach jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, które powodują utratę warunków opodatkowania w formie karty podatkowej, mają wpływ na wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, a w szczególności o zmianach miejsca prowadzenia działalności. Tak stanowi art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

O zmianach podatnik jest obowiązany zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej w terminie 7 dni od powstania okoliczności powodujących zmiany. Uchybienie temu terminowi powoduje utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej albo ma wpływ na podwyższenie wysokości podatku w formie karty podatkowej.

Jakie są zalety a jakie wady karty podatkowej?

Czy wpis zmiany miejsca prowadzenia działalności w CEIDG jest jednocześnie zawiadomieniem naczelnika urzędu skarbowego?

Odpowiedź na to pytanie udzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 5 lutego 2014 roku (I SA/Gd 1660/13), w którym to stwierdził, że nie można się zgodzić ze skarżącym, że wniosek złożony do organu ewidencyjnego o zmianę wpisu w ewidencji działalności gospodarczej w przedmiocie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej jest zawiadomieniem naczelnika urzędu skarbowego o zmianie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, złożonym w trybie art. 36 ust. 7 ustawy, nawet jeżeli organ ewidencyjny przekaże organowi skarbowemu informację w tym zakresie.

Korekta deklaracji po kontroli podatkowej jest nieważna

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »