REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania lekarskie przed urlopem wypoczynkowym poprzedzonym chorobą

Anna Ogon
badania lekarsie, lekarz, pacjent
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady pracodawca ma obowiązek skierować pracownika, który będzie świadczyć pracę na badania po odbytej chorobie trwającej powyżej 30 dni. Czy pracownica, która chorowała po urlopie macierzyńskim a przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego również musi przejść badania lekarskie?

Problem

REKLAMA

Nasza pracownica 2 miesiące przed urlopem macierzyńskim przebywała na zwolnieniu lekarskim. Wykorzystała urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni, dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 4 tygodni, a teraz poprosiła o udzielenie urlopu wypoczynkowego za bieżący rok. Czy przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego mamy obowiązek skierować ją na kontrolne badania lekarskie z powodu choroby przekraczającej 30 dni, którą pracownica przeszła przed urlopem macierzyńskim – pyta Czytelniczka z Rzeszowa.

W tej sytuacji nie mają Państwo obowiązku kierowania pracownicy przed urlopem wypoczynkowym na kontrolne badania lekarskie. Urlopu tego powinni Państwo udzielić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

REKLAMA

Obowiązek przeprowadzenia badań kontrolnych dotyczy sytuacji, w których pracownik był niezdolny do pracy dłużej niż 30 dni, jeśli przyczyną tej nieobecności w pracy była choroba (art. 229 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, dalej: k.p.).

Kwestia badań pracownic, które najpierw przebywały na zwolnieniu lekarskim, później na urlopie macierzyńskim, a bezpośrednio po nim wybierały się na urlop wypoczynkowy, budziła wątpliwości. Zgodnie z aktualnym orzecznictwem Sądu Najwyższego, w takiej sytuacji urlopu wypoczynkowego można udzielić bez kierowania pracownicy na badania lekarskie (wyrok SN z 9 marca 2011 r., II PK 240/10, OSNP 2012/9–10/113, patrz: www. ekspert3.inforlex.pl). Należy przyjąć, że kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i już tylko z tego powodu nie można przyjąć, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są potrzebne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składki ZUS od umów zlecenie

Obowiązek pracodawcy skierowania pracownika na badania odnosi się do sytuacji, w której po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni pracownik ma faktycznie świadczyć pracę. W takich przypadkach dopuszczenie do pracy koniecznie powinno być poprzedzone badaniem lekarskim. Jeśli pracodawca tego nie dopilnuje, narazi się nie tylko na sankcje ze strony inspekcji pracy, ale również na odpowiedzialność finansową względem pracownika za pogorszenie jego stanu zdrowia.

Pracodawca nie ma prawa żądać od pracownicy przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy, jeśli bezpośrednio po urlopie macierzyńskim rozpoczyna ona urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Jeżeli natomiast bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia chorobowego czy urlopu macierzyńskiego pracownik rozpoczyna urlop wypoczynkowy, nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy. Nie mogą zatem Państwo żądać od swojej pracownicy, aby przed rozpoczęciem urlopu stawiła się w pracy i wykonała badania kontrolne.

Za słusznością stanowiska, że Państwa pracownica nie ma obowiązku wykonywania badań lekarskich w czasie urlopu, przemawia również inny argument. Mianowicie kontrolne badania lekarskie powinny być wykonywane w miarę możliwości w godzinach pracy. Zatem powinny one być wykonywane w dniach pracy, co wyklucza możliwość żądania od pracownika ich wykonywania w czasie wolnym od pracy.

Zaprezentowany pogląd potwierdza także uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 20 marca 2008 r. (II PK 214/07, OSNP 2009/15–16/194, www.ekspert3.inforlex.pl). Sąd Najwyższy stwierdził w nim m.in., że urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i już tylko z tego powodu nie można przyjąć, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z istotą urlopu wypoczynkowego.

Mogą zatem Państwo żądać wykonania badań kontrolnych dopiero po zakończeniu przez pracownicę wszystkich zaplanowanych urlopów, pod warunkiem że ich okresy następują bezpośrednio po sobie. Jeżeli zaś pracownica ma w tym czasie wrócić do pracy choćby na 1 dzień, skierowanie jej na badania kontrolne będzie nie tylko dopuszczalne, ale obowiązkowe.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Pracownik stawiający się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności nie ma obowiązku dostarczenia orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy. Obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie spoczywa w takim przypadku na pracodawcy (wyrok SN z 21 czerwca 2005 r., II PK 319/2004, OSNP 2006/3–4/49, www.ekspert3.inforlex.pl).

Pracownica działu księgowości przebywała na urlopie macierzyńskim do końca lutego 2014 r. (przed urlopem macierzyńskim przebywała 3 miesiące na zwolnieniu lekarskim). Pracownica poinformowała pracodawcę, że będzie chciała od 17 marca 2014 r. wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy za bieżący rok. Najpierw jednak chciałaby wrócić na 2 tygodnie do pracy, aby wesprzeć swój dział w trudnym okresie rozliczeniowym. W takiej sytuacji pracodawca przed dopuszczeniem pracownicy do pracy musi skierować ją na badania kontrolne.

Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu również należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Skierowanie na badania kontrolne pracodawca wystawia pracownikowi dopiero po zgłoszeniu przez niego gotowości do pracy.

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

REKLAMA