reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zmiana ustaw podatkowych pogorszy konkurencyjności polskich przedsiębiorców na unijnym rynku

Zmiana ustaw podatkowych pogorszy konkurencyjności polskich przedsiębiorców na unijnym rynku

Proponowane przez fiskusa propozycje zmian, które trafiły już do Rady Ministrów, związane są z opodatkowaniem zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC), zarejestrowanych poza granicami kraju. Zgodnie z projektem, w przypadku gdy zagraniczna spółka uzyska 250 tys. euro przychodu, polska spółka matka będzie zobowiązana do odprowadzenia 19-procentowego podatku.

Takie regulacje nie wpłyną korzystnie na działalność polskich przedsiębiorców i ich konkurencyjną pozycję na arenie międzynarodowej. Poza tym stanowią one ograniczenie podstawowych zasad dotyczących swobody prowadzenia przedsiębiorczości i wolności przepływu kapitału między państwami. 

Aby podkreślić wagę problemu, warto przytoczyć jeden z wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w sprawie Cadbury Schweppes. ETS w orzeczeniu wskazał, że założenie w państwie członkowskim spółki zależnej, w celu odniesienia pożytku z korzystniejszych przepisów podatkowych, nie jest samo w sobie wystarczające do tego, aby organy podatkowe mogły uznać to za nadużycie swobody przedsiębiorczości.

Jednolite wnioski dla przedsiębiorców w urzędach

Taki stan rzeczy nie upoważnia więc danego państwa członkowskiego do „wyrównywania” tej korzyści poprzez gorsze traktowanie spółki dominującej pod względem podatkowym. W dalszej części orzeczenia wskazano, że konieczność zapobieżenia zmniejszeniu wpływów z podatków nie należy do nadrzędnych względów interesu ogólnego, mogących uzasadnić ograniczenie przyznanych swobód.

Dlatego wydaje się, że zaproponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązania legislacyjne zmierzają w odwrotnym kierunku od zaprezentowanego w powyższym wyroku. Mogą więc zostać uznane za naruszające prawo wspólnotowe.

Dobre nastroje utrzymują się w firmach

Ponadto warto przypomnieć, iż po wyroku ETS-u w sprawie Cadbury Schweppes większość krajów UE, w których obowiązywały regulacje dotyczące CFC, zostało zmuszonych do wprowadzenia zmian przepisów dotyczących opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych.

Co przyniesie reforma urzędów pracy?

Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama