reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w katalogu pojazdów specjalnych

Od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w katalogu pojazdów specjalnych

Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie zmian w katalogu pojazdów specjalnych wykorzystywanych wyłącznie przy działalności gospodarczej. Jakie zmiany zostaną wprowadzone nowelizacją ustawy o VAT? Jakie będą miały znaczenie dla przedsiębiorców?

Na podstawie delegacji określonej w art. 86a ust. 16 ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż określone w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT specjalne pojazdy samochodowe uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, wymagania dla tych pojazdów samochodowych oraz dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, uwzględniając specyfikę ich konstrukcji oraz ich zastosowanie, a w przypadku pojazdów mających więcej niż jeden rząd siedzeń – również wymóg, aby dopuszczalna masa całkowita była większa niż 3 tony. Korzystając z tego uprawnienia, Minister Finansów zaproponował wprowadzenie zmian w katalogu pojazdów specjalnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązkowe e-deklaracje dla przedsiębiorców to dobry pomysł

W dotychczasowym katalogu pojazdów specjalnych wykorzystywanych do działalności gospodarczej wymienione są:

•    agregat elektryczny/spawalniczy,
•    do prac wiertniczych,
•    koparka, koparko-spycharka,
•    ładowarka,
•    podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
•    żuraw samochodowy

– jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.

Projektowane rozporządzenie w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika zakłada poszerzenie wyżej wskazanego katalogu pojazdów specjalnych określonego ustawą o VAT o kolejne pojazdy, a mianowicie o pojazd pogrzebowy i bankowóz (wyłącznie typu A lub B).

Fakt umieszczenia tych pojazdów w katalogu pojazdów specjalnych powoduje, że w stosunku do tych pojazdów nie będzie obowiązku składania informacji o tych pojazdach i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów. Spełnienie wymagań dla pojazdów określonych projektowanym rozporządzeniem, tj. dla bankowozu typu A lub B oraz pojazdu pogrzebowego, będzie odbywało się na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Ministerstwo Finansów zakłada wejście w życie niniejszego rozporządzenia od 1 kwietnia 2014 r., analogicznie jak znowelizowanej ustawy o VAT.

Nie każdy przedsiębiorca może rozliczyć się z małżonkiem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama