Od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w katalogu pojazdów specjalnych
REKLAMA
Na podstawie delegacji określonej w art. 86a ust. 16 ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż określone w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT specjalne pojazdy samochodowe uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, wymagania dla tych pojazdów samochodowych oraz dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, uwzględniając specyfikę ich konstrukcji oraz ich zastosowanie, a w przypadku pojazdów mających więcej niż jeden rząd siedzeń – również wymóg, aby dopuszczalna masa całkowita była większa niż 3 tony. Korzystając z tego uprawnienia, Minister Finansów zaproponował wprowadzenie zmian w katalogu pojazdów specjalnych.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Obowiązkowe e-deklaracje dla przedsiębiorców to dobry pomysł
W dotychczasowym katalogu pojazdów specjalnych wykorzystywanych do działalności gospodarczej wymienione są:
• agregat elektryczny/spawalniczy,
• do prac wiertniczych,
• koparka, koparko-spycharka,
• ładowarka,
• podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
• żuraw samochodowy
– jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.
REKLAMA
Projektowane rozporządzenie w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika zakłada poszerzenie wyżej wskazanego katalogu pojazdów specjalnych określonego ustawą o VAT o kolejne pojazdy, a mianowicie o pojazd pogrzebowy i bankowóz (wyłącznie typu A lub B).
Fakt umieszczenia tych pojazdów w katalogu pojazdów specjalnych powoduje, że w stosunku do tych pojazdów nie będzie obowiązku składania informacji o tych pojazdach i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów. Spełnienie wymagań dla pojazdów określonych projektowanym rozporządzeniem, tj. dla bankowozu typu A lub B oraz pojazdu pogrzebowego, będzie odbywało się na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Ministerstwo Finansów zakłada wejście w życie niniejszego rozporządzenia od 1 kwietnia 2014 r., analogicznie jak znowelizowanej ustawy o VAT.
REKLAMA
REKLAMA