REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat Dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Można dostać 300 tys. zł na założenie firmy na wsi

W tym roku ruszy program pomocy przeznaczony na rozwój małych firm na wsi. Wysokość wsparcia ma zależeć od liczby stworzonych nowych miejsc pracy. Eksperci podkreślają, że pomoc z UE zmniejszy ukryte bezrobocie na wsi.

Jak wybrać domenę i wykonać stronę www dla firmy

Zanim rozpoczniesz biznes w sieci, wybierz nazwę domeny i miejsce na serwerze. Start może kosztować cię nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Działalność reklamową zacznij od reklamy w wyszukiwarkach.

Firmy oferujące niskie ceny są eliminowane

Firma, która zaoferuje w przetargu znacznie tańszy produkt nie dostanie kontraktu publicznego. Urzędnik zamawiający będzie musiał odrzucić jej ofertę.

Rady pracowników utrudniają dialog w firmie

W zaledwie co siódmej firmie powstały rady pracowników. Członkowie rad nie przekazują reszcie załogi informacji o przedsiębiorstwie. Resort pracy pracuje nad doprecyzowaniem przepisów o radach.

REKLAMA

Firmy będą płacić więcej za delegowanych pracowników

ZUS wyjątkowo będzie zezwalał firmom na opłacanie składek do naszego systemu za pracowników ponownie delegowanych. Już od 1 lipca tego roku zmienią się zasady opłacania składek za delegowanych do Niemiec pracowników. Firmy mogą zwalniać pracowników pracujących na długoletnich kontraktach zagranicznych.

Nie ma rozporządzenia o kasach

Rozporządzenie o obowiązku posiadania kas fiskalnych obowiązuje do 30 czerwca. Ministerstwo Finansów jeszcze nie przygotowało projektu nowych przepisów. Przedsiębiorcy w ostatniej chwili dowiedzą się o obowiązkach od 1 lipca 2008 r.

Więcej firm korzysta z pracowników tymczasowych

Prawie dwukrotnie wzrosła w 2007 roku liczba zatrudnionych tymczasowo. Już ponad 11 tys. firm korzysta z usług agencji oferujących wypożyczenie kadr. Pracodawcy i agencje domagają się ułatwień w zatrudnianiu pracowników.

Firmom nie będzie opłacać się zatrudniać niepełnosprawnych

Od 2009 roku firmy mogą otrzymywać pomoc finansową tylko za nowo zatrudnionych niepełnosprawnych. Przedsiębiorcy mogą zwalniać pracowników, jeśli nie otrzymają dofinansowań ich pensji lub refundacji składek ZUS. Rząd ma niecały miesiąc na interwencję w sprawie unijnego rozporządzenia dotyczącego zatrudnienia niepełnosprawnych.

REKLAMA

Mniej upadłości i mniejsze straty wierzycieli

Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, który przewiduje wprowadzenie aż 150 zmian do obowiązującej ustawy. Mają one umożliwić zadłużonemu przedsiębiorcy po ułożeniu się z wierzycielami w zakresie spłaty zadłużenia naprawę firmy i jej prowadzenie.

Aplikacje niezbędne dla firmy

Złożone procesy produkcyjne, biznesowe, handlowe i logistyczne powodują, że firmy muszą korzystać z systemów informatycznych. Obok programów biurowych polskie przedsiębiorstwa używają aplikacji finansowo-księgowo-płacowych.

Rząd: firmom łatwiej będzie otrzymać pieniądze z PFRON

Firmy będą składać jeden wniosek, aby otrzymać dofinansowanie pensji niepełnosprawnych i refundację ich składek. ZUS może pomóc rencistom prowadzącym firmę w uzupełnieniu formularzy o zwrot składek ubezpieczeniowych. Aż 98 proc. pracodawców chce uproszczenia systemu wspierania zatrudnienia niepełnosprawnych.

Coraz łatwiej o unijne kredyty

Banki coraz ostrzej walczą o klientów, którzy chcą finansować swoje inwestycje za pomocą unijnych dotacji. Dzięki temu firmy mogą korzystać z unijnych kredytów na coraz lepszych warunkach.

Firma nie może zakazać mówienia w pracy po polsku

Szef musi wydawać polecenia oraz prowadzić dokumentację pracowniczą w języku polskim. Pracodawcy łamiący zasadę używania polskiego w stosunkach pracy mogą zapłacić grzywnę i odszkodowanie. Nie można zakazać pracownikom porozumiewania się między sobą w jakimkolwiek języku.

Przedsiębiorcy nie chcą kupować nowych kas fiskalnych

Przedsiębiorcy nie akceptują nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych. Podatnik, który nie będzie chciał przechowywać paragonów, będzie musiał kupić nową kasę. Mimo że nowe urządzenia pozwolą na oszczędności, małych firm nie będzie na nie stać.

Firmowa karta kredytowa stabilizuje sytuację finansową przedsiębiorcy

Największą zaletą kart kredytowych jest możliwość korzystania z nich, nawet gdy na firmowym rachunku nie ma żadnych środków. W ten sposób karta stabilizuje sytuację finansową przedsiębiorcy i pozwala na dokonywanie zakupów na kredyt.

Nie powinno być odrębnej procedury sądowej dla firm

Kodeks postępowania cywilnego wprowadził zbyt wiele rodzajów postępowań sądowych. Przedsiębiorcy i prawnicy domagają się zlikwidowania odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych. Spory między firmami nadal powinny być rozpoznawane przez odrębne wydziały w sądach rejonowych i okręgowych.

Małe firmy mogą mieć problem z dostępem do kredytu

Dyrektywa dotycząca instytucji kredytowych wymaga lepszego zarządzania ryzykiem w bankach. Nowe wymogi będą miały wpływ na udzielanie kredytów małym i średnim firmom. W kłopotach przedsiębiorcom mogą pomóc wykwalikowane firmy księgowe i eksperci od zarządzania.

Większość firm nie będzie musiała mieć e-podpisu od lipca

Rząd chce odłożyć o rok obowiązek posiadania e-podpisu przez wszystkie firmy zatrudniające ponad pięć osób. Po 21 lipca ZUS nie będzie już wydawać firmom niekwalifikowanych podpisów. Przedsiębiorcy unikną kolejek przy otrzymywaniu bezpiecznych e-podpisów.

Więcej kontroli na budowach

Kontrola jakości materiałów na budowach, wprowadzenie instytucji kontrolowanego zakupu oraz kontrolowanie wyrobu, a nie producenta, to propozycje zmian w ustawie o materiałach budowlanych.

Łatwiej eksportować materiały budowlane na Ukrainę

Pozwolenia na eksport na Ukrainę można dostać w ciągu miesiąca. Na największy zbyt mogą liczyć producenci materiałów wykończeniowych. Materiały budowlane na Ukrainie są o 30 proc. droższe niż w Polsce.

Od 2009 roku liniowy PIT będzie nieopłacalny

Od 2009 roku zaczną obowiązywać dwie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych - 18 i 32 proc. Zmianie nie ulegnie natomiast stawka liniowego PIT, która pozostanie na obecnym poziomie 19 proc. Korzystniejszy dla przedsiębiorców, zwłaszcza małych, może być wybór rozliczeń na zasadach ogólnych niż liniowym PIT.

Banki udzielą informacji o firmowych kontach bankowych

Sąd i prokurator uzyskają dostęp do rachunków bankowych przedsiębiorców. Bank będzie przekazywał informacje o kradzieżach kart płatniczych bezpośrednio Policji.

Internetowe konto dla małej firmy

Przedsiębiorca nie ma zwykle czasu, by stać w banku w kolejce. Jeśli prowadzisz firmę i nie masz za dużo pieniędzy, to powinieneś założyć konto internetowe.

Rząd nie zlikwiduje urlopu na żądanie

Rząd nie zlikwiduje urlopu na żądanie, ale chce, aby pracownicy jednorazowo mogli skorzystać tylko z jednego dnia tego urlopu. Zmiany w urlopach na żądanie zapowiadają także posłowie, a PO przygotowało już projekt nowelizacji kodeksu pracy. Związki zawodowe nie zgadzają się na zmiany w sposobie udzielania urlopu na żądanie.  

Rząd nie zniesie zakazu pracy w święta

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie opracuje listy placówek, których pracownicy mogliby handlować w święta. Zakaz nadal nie będzie obowiązywał pracowników stacji paliw, choć pracują w handlu. Obecne przepisy można ominąć, bo wystarczy zarejestrować działalność jako usługową, a nie handlową.

Cudzoziemiec w siedem dni dostanie zezwolenie na pracę

Pracodawcy nie będą musieli uzyskać od wojewody przyrzeczenia zatrudnienia cudzoziemca spoza UE. Tak zwany test rynku pracy będzie utrzymany jedynie w zawodach obleganych przez Polaków. Cudzoziemiec będzie zarabiał tyle samo co Polak na tym samym stanowisku.

Bank zwróci część nakładów na inwestycje technologiczne

Firmy będą mogły korzystać z technologicznych kredytów i premii na rozwój nowatorskich rozwiązań. Umożliwi to uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Jak rozliczyć dochody z działalności

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy, muszą złożyć zeznania roczne do końca kwietnia 2008 roku. Opodatkowani według skali rozliczają się na druku PIT-36, natomiast podatnicy, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosują podatek liniowy, składają formularz PIT-36L.

Jakie dokumenty firmy sprawdza fiskus

Kontrole fiskusa u przedsiębiorców skupiają się głównie na dokumentacji. Istotna dla urzędników będzie poprawność prowadzonej ewidencji, a także dokumenty, na podstawie których jest prowadzona.

Firmy chcą więcej komorników

Dla przeprowadzenia skutecznej egzekucji potrzeba dwa razy więcej komorników - twierdzą przedsiębiorcy. Firmy nie chcą płacić komornikom za czynności związane z poszukiwaniem majątku dłużników.

Nie będzie przymusu e-podpisu od lipca

Rząd proponuje wprowadzenie okresu przejściowego dla firm, które nie kupiły certyfikatów. Przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, bo unikną kolejek. 

Firmy zaoszczędzą na pensjach chorych pracowników

W tym tygodniu rozpoczną się konsultacje społeczne i międzyresortowe nad projektem nowelizacji kodeksu pracy. Rząd chce umożliwić małym firmom zwalnianie pracowników w wieku przedemerytalnym. Przedsiębiorcy zatrudniający do dziewięciu osób będą jednak musieli przywracać do pracy kobiety w ciąży i płacić za delegacje.

Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Jak co roku osoby osiągające dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą wypełnić zeznanie podatkowe. Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za 2007 r. dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej oraz stawką liniową 19%, mija 30 kwietnia br.

Firmy zapłacą wysokie kary

Prezydent skieruje do Sejmu projekt ustawy zaostrzający kary za naruszanie praw zatrudnionych. 100 tys. zł za wykroczenie, a 20 mln zł za przestępstwo to maksymalne kary, jakie mogą być nałożone na prywatne firmy. Przedsiębiorcy zapowiadają zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Pracodawcy będą rzadziej zwalniać dyscyplinarnie

Firmy częściej będą zatrudniać pracowników na czas określony i rzadziej zwalniać ich dyscyplinarnie. Bezprawnie zwolniony pracownik może żądać od byłego pracodawcy odszkodowania za czas poszukiwania pracy. Sądy pracy będą określać wysokość odszkodowań bezprawnie zwolnionych pracowników.

Kredyt na zakupy lub refinansowanie

Firma działająca jakiś czas na rynku i będąca w dobrej kondycji finansowej bez trudu uzyska w dowolnym banku kredyt inwestycyjny. Jednak posiadanie lub założenie rachunku u kredytodawcy wraz z uzyskaniem kredytu ułatwia otrzymanie pożyczki i obniża jej koszty.

Firmy nie otrzymają odsetek z PFRON

Przedsiębiorcy, którym PFRON nie zrefundował w terminie opłaconych przez nich składek do ZUS, nie mają prawa do odsetek. Pracodawcy pobierający z PFRON pomoc w nienależnej wysokości nie muszą zwracać jej z odsetkami. Osoby, które nie otrzymały refundacji składek w terminie, mogą poskarżyć się do sądu.

Praca dla cudzoziemców bez zezwoleń

Przedsiębiorcy dzięki kontraktom z firmami spoza UE nie będą musieli starać się o zezwolenie na pracę dla cudzoziemców. Tylko jeden urząd w Polsce będzie wydawał decyzję o dopuszczeniu kontraktu do realizacji. Wysokiej klasy specjaliści z zagranicy będą zatrudniani na podstawie systemu punktowego.

Pracujący na cudzy rachunek będą przedsiębiorcami

Sejm rozpoczyna prace nad kolejną zmianą definicji działalności gospodarczej w PIT. Projekt rozszerza zakres definicji na osoby działające na cudzy rachunek. Zmianie ulegnie warunek ponoszenia ryzyka gospodarczego przez przedsiębiorcę.

Franczyza - gwarancja skutecznego prowadzenia biznesu

Obecnie na polskim rynku działa ponad 450 systemów franczyzowych i agencyjnych. Prawie 23 tys. punktów franczyzowych prowadzi ponad 19 tys. przedsiębiorców.

Firmy już powinny składać wnioski o e-podpis

Już od lipca prawie milion firm będzie musiało korzystać w kontaktach z ZUS z bezpiecznego podpisu. Rząd nie planuje na razie odłożenia wejścia w życie nowej formy podpisywania dokumentów. Eksperci i pracodawcy krytykują nowe przepisy jako zbyt rygorystyczne dla małych firm.

Przedsiębiorcy: rząd musi działać odważniej

W I kwartale 2008 r. poprawiła się ocena pracy rządu i parlamentu w oczach organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Oczekiwania są jednak duże, dotyczą m.in. zmian w podatkach. Realizacja tego, co obiecuje rząd, jest w ocenie przedsiębiorców opieszała.

PIP najczęściej karze firmy budowlane i handlowe

W drugiej połowie 2007 r. mandaty nakładane przez PIP wzrosły średnio o 429 zł. Najczęściej karane są firmy budowlane, sklepy i zakłady przemysłowe. Sąd może uchylić mandat, jeśli uzna, że pracodawca nie popełnił wykroczenia.

Jak rozliczać działalność prowadzoną sezonowo

Przedsiębiorca działający sezonowo, który nie dopełnia obowiązków podatkowych, powinien liczyć się z możliwością kontroli ze strony organów podatkowych i skarbowych.

Firma otrzyma z PFRON 75 proc. kosztów zatrudnienia

Od 2009 roku będzie obowiązywał nowy system pomocy za zatrudnienie niepełnosprawnych. Firmy nie będą już składać odrębnych wniosków o dofinansowanie do wynagrodzeń i refundację składek do ZUS. Każdy pracodawca otrzyma maksymalnie 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego, tj. łącznie wynagrodzeń i składek.

Banki pożyczą firmom 10 mld zł rocznie pod unijne inwestycje

Banki komercyjne udzielą do 2011 roku 35 tys. kredytów pod unijne inwestycje. Skorzystają z nich głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.

Problemy prawne firmy rozwiązują samodzielnie

Właściciele firm rzadko zatrudniają prawników. Problemy prawne, które pojawiają się w firmie, wolą rozwiązywać samodzielnie. Najczęściej z pomocy prawnej firmy korzystają przy sporządzaniu umów handlowych, przygotowywaniu pozwów i prowadzeniu windykacji.

Za rok firmy mogą zwalniać, bo rosną koszty

W stosunku do tempa wzrostu płac wydajność najsłabiej rośnie w branży budowlanej. Rosnące wynagrodzenia będą powodować spadek atrakcyjności Polski dla zagranicznych inwestorów. Problemy przedsiębiorców ze wzrostem wynagrodzeń dla pracowników na razie niweluje wysoki popyt wewnętrzny.

Jak zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności odbiorców

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z faktoringu. Ta forma finansowania bieżącej działalności pozwala poprawić płynność finansową firmy m.in. w sytuacji dynamicznego rozwoju, konieczności kontroli portfela należności czy dywersyfikacji źródeł finansowania.

W mniejszych firmach powstaną rady pracowników

Już od poniedziałku w firmach zatrudniających co najmniej 50 osób będą mogły powstawać rady pracowników. Resort pracy chce, aby pracownicy młodociani także brali udział w wyborach członków rady. Pracodawcy czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który może wymusić zmiany w sposobie działania rad.

REKLAMA