REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmowa karta kredytowa stabilizuje sytuację finansową przedsiębiorcy

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Największą zaletą kart kredytowych jest możliwość korzystania z nich, nawet gdy na firmowym rachunku nie ma żadnych środków. W ten sposób karta stabilizuje sytuację finansową przedsiębiorcy i pozwala na dokonywanie zakupów na kredyt.

Dostępny na karcie limit kredytowy jest zależny od kondycji firmy i jej zdolności kredytowej. Najczęściej maksymalny limit wynosi kilkanaście tysięcy złotych, choć w Raiffeisen Banku może wynosić nawet 150 tys. zł.

REKLAMA

Wysokość oprocentowania

REKLAMA

Pierwsze karty kredytowe dla firm pojawiły się w Polsce w 2005 roku. Banki chciały zaoferować firmom mechanizm, który ze świetnym skutkiem sprawdza się w przypadku osób fizycznych. Jednak karty te nie odniosły sukcesu. Dotychczas wydaje je tylko sześć banków na naszym rynku. Odbiorcami takich kart kredytowych są głównie mniejsze firmy - jednoosobowe lub niewielkie spółki, które potrafią w codziennym funkcjonowaniu wykorzystywać ich zalety. Większe przedsiębiorstwa nadal wyposażają swoich pracowników w karty obciążeniowe, bo nie jest im potrzebna możliwość korzystania z kredytu.

Karty kredytowe można wykorzystać jako narzędzie bezpłatnego kredytu. Jeśli bowiem firma spłaci w terminie całe zadłużenie powstałe na karcie, wtedy bank nie pobiera za to odsetek. Można także spłacić tylko niewielką część zadłużenia, a na resztę zaciągnąć kredyt na karcie. Warto jednak pamiętać, że odsetki zostaną policzone już od daty pierwotnej płatności kartą, a nie do dnia, w którym trzeba było dokonać pełnej spłaty. Oprocentowanie kredytu na karcie wynosi zależnie od banku od 11,4 do ponad 19 proc. rocznie. Jest to oprocentowanie wyższe niż w przypadku innych typów kredytów dostępnych dla firm, dlatego jeśli chcemy zaciągnąć kredyt na dłużej, warto znaleźć inny rodzaj finansowania.

Bez prowizji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku kart obciążeniowych banki często pobierają prowizję od każdej bezgotówkowej transakcji wykonywanej kartą. Wynosi ona od 1 do 1,5 proc. wartości transakcji. W przypadku kart kredytowych prowizja od transakcji bezgotówkowych nie jest pobierana. Kolejną zaletą kart kredytowych jest to, że można je uzyskać w dowolnym banku, nawet takim, w którym nie jest prowadzony żaden rachunek firmowy. W ten sposób firma może łatwo wybrać kartę najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb, bez konieczności korzystania z usług banku, w którym posiada rachunek. Karty obciążeniowe są bowiem wydawane tylko jako dodatek do prowadzonego w banku rachunku firmowego.

Warto pamiętać, że użytkowanie karty płatniczej jest zawsze bezpieczniejsze niż użytkowanie gotówki. Zgodnie z ustawą o elektronicznych instrumentach płatniczych w przypadku utraty karty odpowiedzialność jej posiadacza jest ograniczona do kwoty równowartości 150 euro. Dotyczy to zarówno użytkowników kart prywatnych, jak i firmowych. Niektóre z banków oferują także dodatkowe ubezpieczenia, które całkowicie wyłączają odpowiedzialność klienta. Szczególnie karty przydają się podczas delegacji i wyjazdów zagranicznych. W takim wypadku najlepiej sprawdzają się karty wypukłe, którymi można także rezerwować hotele oraz płacić za towary zakupione w internecie i na odległość. Kartami wypukłymi są wszystkie oferowane na naszym rynku firmowe karty kredytowe z wyjątkiem karty Euro Biznes PKO Banku Polskiego.

Pakiety usług

Karty kredytowe dla firm podobnie jak karty obciążeniowe są wyposażane w pakiety dodatkowych usług. Najczęściej są to dodatkowe ubezpieczania kosztów leczenia za granicą oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków. W banku Pekao posiadacz karty MasterCard Business objęty jest szczególną opieką. Poza wskazanymi ubezpieczeniami posiadacz karty korzysta także z usługi assistance zapewniającej całodobową pomoc na terenie kraju w podróży samochodem, obejmującej m.in. naprawę, holowanie, samochód zastępczy, zakwaterowanie w hotelu oraz pomoc medyczną. Posiadacze kart mogą także korzystać z pomocy osobistego asystenta (concierge), który normalnie dostępny jest tylko dla najlepszych klientów banku. Za jego pośrednictwem można zlecić przedstawicielowi banku dokonanie dowolnej czynności, np. zamówienie biletów do teatru czy zarezerwowanie samochodu zastępczego na czas służbowej podróży.

Trzeba jednak pamiętać, że nie we wszystkich bankach firmowe karty kredytowe dostępne są dla tzw. klientów z ulicy. Na przykład Pekao i PKO Bank Polski wydają karty tylko firmom, które posiadają w tych bankach inne rachunki. Z jednej strony ogranicza to dostępność tych kart. Z drugiej jednak powoduje, że bank może wydać kartę na uproszczonych zasadach. Ma bowiem podgląd bieżącego rachunku firmy i na podstawie obrotów na nim może ocenić zdolność kredytową firmy. Szybką i prostą procedurę uzyskania karty oferuje ING Bank Śląski. Kartę z limitem kredytowym wynoszącym 3 tys. zł może otrzymać każda jednoosobowa firma, która nie korzysta z innych form kredytu. Z takiej możliwości mogą skorzystać nawet nowo zakładane firmy, które nie mają żadnej finansowej historii.

CZYM KARTA KREDYTOWA RÓŻNI SIĘ OD OBCIĄŻENIOWEJ

Karta obciążeniowa, zwana także charge, to karta z odroczonym terminem płatności. Klient wykonuje nią transakcje w ramach przyznanego przez bank limitu wydatków. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego klient musi w ciągu kilku dni dokonać spłaty całego zadłużenia, co następuje najczęściej z prowadzonego w tym samym banku rachunku.

Karty kredytowe działają tak samo. Tym, co je różni, jest konieczność spłaty całego zadłużenia od razu po zakończeniu okresu rozliczeniowego. W przypadku kart kredytowych klient ma jeszcze kilka lub kilkanaście dni na dokonanie spłaty (ten okres nazywany jest grace period).

Karty kredytowe dla firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ MAJTKOWSKI

analityk produktów finansowych Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA