REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmowa karta kredytowa stabilizuje sytuację finansową przedsiębiorcy

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Największą zaletą kart kredytowych jest możliwość korzystania z nich, nawet gdy na firmowym rachunku nie ma żadnych środków. W ten sposób karta stabilizuje sytuację finansową przedsiębiorcy i pozwala na dokonywanie zakupów na kredyt.

Dostępny na karcie limit kredytowy jest zależny od kondycji firmy i jej zdolności kredytowej. Najczęściej maksymalny limit wynosi kilkanaście tysięcy złotych, choć w Raiffeisen Banku może wynosić nawet 150 tys. zł.

REKLAMA

Wysokość oprocentowania

REKLAMA

Pierwsze karty kredytowe dla firm pojawiły się w Polsce w 2005 roku. Banki chciały zaoferować firmom mechanizm, który ze świetnym skutkiem sprawdza się w przypadku osób fizycznych. Jednak karty te nie odniosły sukcesu. Dotychczas wydaje je tylko sześć banków na naszym rynku. Odbiorcami takich kart kredytowych są głównie mniejsze firmy - jednoosobowe lub niewielkie spółki, które potrafią w codziennym funkcjonowaniu wykorzystywać ich zalety. Większe przedsiębiorstwa nadal wyposażają swoich pracowników w karty obciążeniowe, bo nie jest im potrzebna możliwość korzystania z kredytu.

Karty kredytowe można wykorzystać jako narzędzie bezpłatnego kredytu. Jeśli bowiem firma spłaci w terminie całe zadłużenie powstałe na karcie, wtedy bank nie pobiera za to odsetek. Można także spłacić tylko niewielką część zadłużenia, a na resztę zaciągnąć kredyt na karcie. Warto jednak pamiętać, że odsetki zostaną policzone już od daty pierwotnej płatności kartą, a nie do dnia, w którym trzeba było dokonać pełnej spłaty. Oprocentowanie kredytu na karcie wynosi zależnie od banku od 11,4 do ponad 19 proc. rocznie. Jest to oprocentowanie wyższe niż w przypadku innych typów kredytów dostępnych dla firm, dlatego jeśli chcemy zaciągnąć kredyt na dłużej, warto znaleźć inny rodzaj finansowania.

Bez prowizji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku kart obciążeniowych banki często pobierają prowizję od każdej bezgotówkowej transakcji wykonywanej kartą. Wynosi ona od 1 do 1,5 proc. wartości transakcji. W przypadku kart kredytowych prowizja od transakcji bezgotówkowych nie jest pobierana. Kolejną zaletą kart kredytowych jest to, że można je uzyskać w dowolnym banku, nawet takim, w którym nie jest prowadzony żaden rachunek firmowy. W ten sposób firma może łatwo wybrać kartę najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb, bez konieczności korzystania z usług banku, w którym posiada rachunek. Karty obciążeniowe są bowiem wydawane tylko jako dodatek do prowadzonego w banku rachunku firmowego.

Warto pamiętać, że użytkowanie karty płatniczej jest zawsze bezpieczniejsze niż użytkowanie gotówki. Zgodnie z ustawą o elektronicznych instrumentach płatniczych w przypadku utraty karty odpowiedzialność jej posiadacza jest ograniczona do kwoty równowartości 150 euro. Dotyczy to zarówno użytkowników kart prywatnych, jak i firmowych. Niektóre z banków oferują także dodatkowe ubezpieczenia, które całkowicie wyłączają odpowiedzialność klienta. Szczególnie karty przydają się podczas delegacji i wyjazdów zagranicznych. W takim wypadku najlepiej sprawdzają się karty wypukłe, którymi można także rezerwować hotele oraz płacić za towary zakupione w internecie i na odległość. Kartami wypukłymi są wszystkie oferowane na naszym rynku firmowe karty kredytowe z wyjątkiem karty Euro Biznes PKO Banku Polskiego.

Pakiety usług

Karty kredytowe dla firm podobnie jak karty obciążeniowe są wyposażane w pakiety dodatkowych usług. Najczęściej są to dodatkowe ubezpieczania kosztów leczenia za granicą oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków. W banku Pekao posiadacz karty MasterCard Business objęty jest szczególną opieką. Poza wskazanymi ubezpieczeniami posiadacz karty korzysta także z usługi assistance zapewniającej całodobową pomoc na terenie kraju w podróży samochodem, obejmującej m.in. naprawę, holowanie, samochód zastępczy, zakwaterowanie w hotelu oraz pomoc medyczną. Posiadacze kart mogą także korzystać z pomocy osobistego asystenta (concierge), który normalnie dostępny jest tylko dla najlepszych klientów banku. Za jego pośrednictwem można zlecić przedstawicielowi banku dokonanie dowolnej czynności, np. zamówienie biletów do teatru czy zarezerwowanie samochodu zastępczego na czas służbowej podróży.

Trzeba jednak pamiętać, że nie we wszystkich bankach firmowe karty kredytowe dostępne są dla tzw. klientów z ulicy. Na przykład Pekao i PKO Bank Polski wydają karty tylko firmom, które posiadają w tych bankach inne rachunki. Z jednej strony ogranicza to dostępność tych kart. Z drugiej jednak powoduje, że bank może wydać kartę na uproszczonych zasadach. Ma bowiem podgląd bieżącego rachunku firmy i na podstawie obrotów na nim może ocenić zdolność kredytową firmy. Szybką i prostą procedurę uzyskania karty oferuje ING Bank Śląski. Kartę z limitem kredytowym wynoszącym 3 tys. zł może otrzymać każda jednoosobowa firma, która nie korzysta z innych form kredytu. Z takiej możliwości mogą skorzystać nawet nowo zakładane firmy, które nie mają żadnej finansowej historii.

CZYM KARTA KREDYTOWA RÓŻNI SIĘ OD OBCIĄŻENIOWEJ

Karta obciążeniowa, zwana także charge, to karta z odroczonym terminem płatności. Klient wykonuje nią transakcje w ramach przyznanego przez bank limitu wydatków. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego klient musi w ciągu kilku dni dokonać spłaty całego zadłużenia, co następuje najczęściej z prowadzonego w tym samym banku rachunku.

Karty kredytowe działają tak samo. Tym, co je różni, jest konieczność spłaty całego zadłużenia od razu po zakończeniu okresu rozliczeniowego. W przypadku kart kredytowych klient ma jeszcze kilka lub kilkanaście dni na dokonanie spłaty (ten okres nazywany jest grace period).

Karty kredytowe dla firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ MAJTKOWSKI

analityk produktów finansowych Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA