REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd: firmom łatwiej będzie otrzymać pieniądze z PFRON

Łukasz Guza
Łukasz Guza
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firmy będą składać jeden wniosek, aby otrzymać dofinansowanie pensji niepełnosprawnych i refundację ich składek. ZUS może pomóc rencistom prowadzącym firmę w uzupełnieniu formularzy o zwrot składek ubezpieczeniowych. Aż 98 proc. pracodawców chce uproszczenia systemu wspierania zatrudnienia niepełnosprawnych.

Jeszcze w tym roku system refundacji składek ubezpieczeniowych opłacanych przez niepełnosprawnych przedsiębiorców, zostanie radykalnie uproszczony. Od nowego roku także pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych mogą liczyć na ułatwienia w ubieganiu się o pomoc z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA

Jak ustaliła GP takie zmiany zamierza wprowadzić rząd, który chce zachęcać niepełnosprawnych do większej aktywności zawodowej. Jest to też odpowiedź na postulaty pracodawców. Z ankiety Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wynika, że aż 93 proc. firm uważa, że obecne rozwiązania zniechęcają do zatrudnienia niepełnosprawnych. 98 proc. jest też zdania, że obecny system pomocy w ich zatrudnianiu wymaga zdecydowanego uproszczenia. Obecnie w Polsce pracuje tylko co szósty niepełnosprawny. 3,2 mln z nich jest biernych zawodowo i żyje głównie ze świadczeń społecznych.

Łatwiej renciście z firmą

- Planujemy ograniczyć liczbę formularzy, jakie niepełnosprawny przedsiębiorca musi wypełnić, aby uzyskać refundację składek ZUS - mówi Sylwia Boratyńska, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Podkreśla, że Biuro Pełnomocnika chce, aby miał on tylko dwie strony. Pierwsza będzie zawierać głównie dane, które pozwolą zidentyfikować niepełnosprawnego przedsiębiorcę oraz kwotę należnej refundacji. Drugą stronę trzeba będzie natomiast wypełnić tylko w dwóch przypadkach: przy pierwszym składaniu wniosku oraz w razie zmiany danych w niej zawartych (na przykład adresu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Chcemy, aby osoby niepełnosprawne wypełniały osobiście tylko część pól formularzy, np. oświadczenia o zapłaceniu składki - mówi Sylwia Boratyńska.

Pozostałe pola miałby wypełnić ZUS. Biuro prowadzi już rozmowy z zakładem w tej sprawie. Możliwe więc, że np. w momencie, gdy osoba niepełnosprawna będzie składać w zakładzie deklarację o opłaceniu składek na ubezpieczenie społeczne, ZUS będzie drukować jej wniosek, jaki musi przedstawić PFRON, aby uzyskać ich refundację.

Biurokratyczna mitręga

REKLAMA

Zmiany te mają ułatwić staranie się o refundację opłaconych do ZUS składek. Od stycznia tego roku osoby niepełnosprawne prowadzące firmę muszą opłacać je samodzielnie. Dopiero potem mogą ubiegać się o ich refundację w PFRON. Dotychczas refundację taką otrzymuje zaledwie 4,5 tys. osób spośród 27 tys., które rozpoczęły procedurę ubiegania się o pieniądze w PFRON.

- Ponad połowa osób, które już zarejestrowały się w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji, nie złożyła wniosków o zrefundowanie opłaconych składek - tłumaczy Marian Leszczyńki, prezes PFRON.

Natomiast aż 8 tys. osób złożyło takie wnioski, ale z błędami, co wstrzymuje i wydłuża proces ubiegania się o pieniądze.

REKLAMA

- Dotychczas to właśnie liczba formularzy, jakie trzeba wypełnić, aby uzyskać pieniądze z PFRON oraz stopień ich skomplikowania, najbardziej utrudniały nam korzystanie z publicznej pomocy - mówi Robert Kolak, jeden z wielu czytelników, którzy sygnalizowali GP problemy z uzyskaniem zwrotu opłaconych składek ZUS.

Rząd wyklucza jednocześnie możliwość powrotu do systemu finansowania składek ZUS niepełnosprawnych, jaki obowiązywał przed 1 stycznia 2008 r. Wtedy niepełnosprawni przedsiębiorcy nie musieli sami opłacać składek ZUS, a potem wystąpować o ich refundację do PFRON. Wzajemnych rozliczeń dokonywały między sobą Fundusz i Zakład. Takie rozwiązanie byłoby niezgodne z projektem nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej (KE), które od 2009 roku ma zastąpić obecnie obowiązujące rozporządzenie nr 2204 o pomocy publicznej w zakresie zatrudniania.

Jeden wniosek o pomoc

Wejście w życie rozporządzenia KE od 1 stycznia 2009 r. w rewolucyjny sposób zmieni też zasady udzielania publicznej pomocy pracodawcom, zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Firmy takie nie będą już musiały składać odrębnych wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń oraz refundację składek ZUS tych pracowników. Do PFRON złożą jeden wniosek o zwrot maksymalnie 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych.

Sylwia Boratyńska podkreśla, że wysokość publicznej pomocy wypłacanej pracodawcom będzie zależeć od stopnia niepełnosprawności pracowników. Więcej pieniędzy otrzymają te firmy, które zatrudniają osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

- To ważne zmiany, ale konieczne jest też uproszczenie procedury ubiegania się przez pracodawców o zwrot opłaconych składek ZUS niepełnosprawnych - mówi Zdzisław Kożuchowicz ze Spółdzielni Inwalidów Simech z Oświęcimia, posiadającej status zakładu pracy chronionej.

Z ankiety POPON przeprowadzonej wśród pracodawców wynika, że w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2008 r. zasady, że to pracodawca najpierw opłaca składki ZUS niepełnosprawnych, a następnie stara się o ich refundację w PFRON, ponad 90 proc. firm musi poświęcać więcej czasu na wypełnianie formularzy, a 18 proc. poniosło z tego tytułu dodatkowe koszty.

- Nie dziwi więc, że o refundację stara się o ponad 30 proc. firm mniej niż o dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych, wypłacanych na zasadach sprzed 1 stycznia 2008 r. - mówi Jan Zając, prezes POPON.

Jego zdaniem nowe przepisy są tak skomplikowane, że pracodawcy rezygnują ze starania się o pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnych, bo albo nie są w stanie samodzielnie spełnić wymogów proceduralnych, albo po prostu im się to nie opłaca.

Zmiany w systemie pomocy na zatrudnianie niepełnosprawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

529 tys. niepełnosprawnych pracuje

3,2 mln niepełnosprawnych jest biernych zawodowo

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

  Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  W wakacje Polacy odpuścili chodzenie do pizzerii i fast foodów. Winna inflacja?

  Wizyty w restauracjach typu fast food i w pizzeriach stały się mniej popularne. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Eksperci winą za to obarczają inflację i, co za tym idzie, zmianę zachowań konsumentów. 

  Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

  Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

  REKLAMA

  Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

  Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

  UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

  Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

  SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

  System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

  Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

  Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

  REKLAMA

  Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

  Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

  Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

  Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

  REKLAMA