REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć dochody z działalności

Bogdan Świąder
Bogdan Świąder
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy, muszą złożyć zeznania roczne do końca kwietnia 2008 roku. Opodatkowani według skali rozliczają się na druku PIT-36, natomiast podatnicy, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosują podatek liniowy, składają formularz PIT-36L.

Czy sprzedaż domu rozliczać w PIT

REKLAMA

Czy sprzedaż nieruchomości prywatnej w postaci domu mieszkalnego wybudowanego i sprzedanego w 2007 roku wykazywać w zeznaniu z działalności gospodarczej za 2007 rok?

Tak

Sprzedaż taka będzie opodatkowana, gdy podatnik nie nabędzie prawa do zwolnienia lub nie dopełnił warunków, które uprawniały do zwolnienia z podatku dochodowego. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych, tj. według skali podatkowej powinien rozliczyć w 2007 roku sprzedaż nieruchomości z majątku prywatnego.

REKLAMA

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taki sposób opodatkowania należy przyjąć, nawet gdy część domu była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, np. na biuro. W tym przypadku do przychodów z działalności nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Rozlicza się taką sprzedaż, jak sprzedaż nieruchomości prywatnej, a nie składnik majątku firmowego.

W przypadku gdy przedsiębiorca nie skorzysta z ulgi meldunkowej, która zwalnia z opodatkowania (zameldowanie w nabytej nieruchomości co najmniej 12 miesięcy), to będzie musiał opodatkować uzyskany dochód z tytułu sprzedaży. Przy czym w składanym w urzędzie skarbowym zeznaniu PIT-36 powinien wykazać przychody, koszty, dochód, wpłacone zaliczki na podatek z działalności gospodarczej oraz podatek w wysokości 19 proc. od dochodu ze zbycia nieruchomości.

Podstawa prawna

Art. 30e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy przedsiębiorca może składać dwa zeznania

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. W 2007 roku oprócz dochodów z firmy otrzymałem ze spółdzielni mieszkaniowej PIT-8C. Czy powinienem złożyć dwa zeznania?

Tak

REKLAMA

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, którzy wybrali podatek liniowy, wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest dochód, który podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-36L.

Trzeba pamiętać, że dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w sposób liniowy, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. W przypadku otrzymania od spółdzielni mieszkaniowej informacji PIT-8C z wykazanymi przychodami do opodatkowania np. umorzone koszty eksploatacji, należy je wykazać w zeznaniu PIT-36 jako inne przychody i opodatkować według skali. W konsekwencji przedsiębiorca złoży dwa zeznania: PIT-36L z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowym PIT oraz PIT-36 z tytułu innych źródeł opodatkowanych według skali.

Podstawa prawna

Art. 42a i art. 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy podatnik podatku liniowego złoży wspólny PIT

Pracuję na etacie w szkole podstawowej. Mąż prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Czy składając roczne zeznanie możemy się rozliczyć wspólnie?

Nie

Preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie znajduje zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z nich w roku podatkowym miały zastosowanie przepisy dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej według 19-proc. stawki liniowej.

Wybór przez jednego z małżonków sposobu opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej według stawki liniowej 19-proc. uniemożliwia wspólne rozliczenie dochodów. Dotyczy to między innymi dochodów uzyskanych przez podatnika poza prowadzoną działalnością gospodarczą, np. z umowy o pracę i umowy zlecenia.

Należy zaznaczyć, że w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty). W sytuacji gdy podatnik w roku podatkowym prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną 19-proc. podatkiem liniowym, powinien złożyć odrębne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36L, w którym należy wykazać wyłącznie dochody z tego źródła. Dochody małżonka z pracy na etacie i rozliczenie podatku należy wykazać na formularzu zeznania rocznego PIT-37, chyba że wcześniej rozliczenia dokonał płatnik, przesyłając wypełniony formularz PIT-40.

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 8 i art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy przedsiębiorca może przekazać 1 proc.

Jestem przedsiębiorcą z branży budowlanej. W trakcie roku dokonałem kilku darowizn dla fundacji prowadzącej hospicjum. Czy w zeznaniu rocznym mogę jednocześnie przekazać tej fundacji 1 proc. podatku?

Tak

Podatnik może odliczyć od dochodu wydatki stanowiące darowiznę przekazaną fundacjom na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego. Jednym z takich celów jest ochrona i promocja zdrowia oraz działalność charytatywna, która jest jedną z form działania hospicjum. Trzeba tylko pamiętać, że z tego tytułu można odliczyć od dochodu nie więcej niż kwotę stanowiącą 6 proc. dochodu.

Jednocześnie można zadeklarować na rzecz tej samej organizacji przekazanie 1 proc. podatku wynikającego z zeznania rocznego. Organizacja ta musi posiadać jednak status organizacji pożytku publicznego.

Naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika, przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu ogłaszanego w monitorze polskim, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego, to nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca wskazał ją jako uprawnioną do otrzymania 1 proc. podatku wynikającego np. z zeznania PIT-36.

Podstawa prawna

Art. 26 ust. 1 pkt 9 i art. 45 ust. 5c-5g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy wypełniać drugi załącznik

Prowadzę działalność w spółce cywilnej oraz samodzielnie. Czy wypełniam dwa oddzielne załączniki PIT/B?

Nie

Przedsiębiorca, który uzyskuje dochody (ponosi stratę) z dwóch lub więcej prowadzonych działalności gospodarczych (np. z udziałów w spółce cywilnej) wypełnia jeden załącznik PIT/B. Tylko gdy formularz PIT/B nie pozwala na uwzględnienie wszystkich rodzajów prowadzonej działalności (za mała ilość rubryk), należy złożyć kolejny PIT/B.

Informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym PIT/B stanowi załącznik do zeznań PIT-36 i PIT-36L. W załączniku wykazuje się przychód, koszty oraz dochód z poszczególnych rodzajów działalności (w tym z udziałów w spółce nieposiadającej osobowości prawnej) oraz sumę wszystkich przychodów, kosztów dochodów (strat) z poszczególnych rodzajów działalności, które przenosi się do zeznania PIT-36 lub PIT-36L.

Podstawa prawna

Art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy wykazywać wygraną w teleaudio

W 2007 roku prowadziłem działalność gospodarczą, i jednocześnie wygrałem w telewizyjnym konkursie teleaudio 700 złotych. Czy łączyć dochód z wygranej z dochodem z firmy?

Nie

Niektóre dochody nie podlegają uwzględnieniu w rocznym zeznaniu podatkowym lub w ogóle nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak jest też w przypadku wygranych w konkursach teleaudio. Wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności. W sytuacji zaistniałej w pytaniu nie mamy takiego przypadku. Oznacza to, że dochód z wygranej jest zwolniony z PIT i nie wykazuje się go w zeznaniu razem z dochodem z działalności gospodarczej.

Gdy wartość jednorazowej wygranej przekracza 760 zł, to z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, podatek pobiera płatnik w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody. Nawet więc, gdyby wygrana wyniosła więcej niż 760 zł, to nie wykazywałoby się wartości wygranej w zeznaniu rocznym, gdyż podatek zryczałtowany pobrałby płatnik, czyli firma organizująca audiotele.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

BOGDAN ŚWIĄDER

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA