| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Jak co roku osoby osiągające dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą wypełnić zeznanie podatkowe. Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za 2007 r. dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej oraz stawką liniową 19%, mija 30 kwietnia br.

Podatnicy mają wiele wątpliwości związanych z obliczeniem podstawy opodatkowania, ustaleniem należnego podatku dochodowego, a także z korzystaniem z ulg i odliczeń. Niektóre problemy postaramy się rozwiązać w niniejszym opracowaniu.

(?) W 2007 r. prowadziłem działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową 19%. Oprócz tego uzyskałem dochody ze stosunku pracy. Czy po złożeniu zeznania PIT-36L dochody z pracy mogę rozliczyć w PIT-37 wspólnie z małżonką, która też pracowała?

Niestety, nie może Pan rozliczyć dochodów z pracy we wspólnym z małżonką zeznaniu PIT-37 za 2007 r.

Opodatkowanie dochodów wspólnie z małżonkiem nie jest możliwe w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków ma zastosowanie przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który daje podatnikom możliwość wyboru opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej jednolitą stawką 19%.

Dochody uzyskane przez Pana z działalności podlegają rozliczeniu i wykazaniu w odrębnym zeznaniu PIT-36L, składanym w terminie do 30 kwietnia br. Natomiast jeśli chodzi o dochody z umów o pracę, to będą Państwo musieli złożyć oddzielne zeznania PIT-37 i tam rozliczyć te dochody, opodatkowane według skali podatkowej.

(?) 27 grudnia 2006 r. złożyłem w Urzędzie Miasta wniosek o wykreślenie z tym dniem z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przeze mnie firmy, opodatkowanej kartą podatkową. Decyzja o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej została wydana przez Prezydenta Miasta 29 grudnia 2006 r. Natomiast 15 stycznia 2007 r. złożyłem w urzędzie skarbowym zawiadomienie o likwidacji działalności gospodarczej z dniem 27 grudnia 2006 r. Jednocześnie załatwiłem pozostałe formalności związane z aktualizacją danych na formularzu NIP-3. Czy w związku z tym za 2007 r. mogę już rozliczyć się wspólnie z żoną?

Niestety, nie może Pan rozliczyć się wspólnie z małżonką za 2007 r.

Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są zobowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji prowadzonej działalności. O tej zmianie trzeba zawiadomić urząd w formie pisemnej najpóźniej w terminie 7 dni od likwidacji działalności. Składając wniosek o wykreślenie z działalności gospodarczej 27 grudnia 2006 r. z ewidencji Urzędu Miasta powinien Pan złożyć w urzędzie skarbowym zawiadomienie o likwidacji tej działalności w terminie do 3 stycznia 2007 r. Uczynił Pan to dopiero 15 stycznia 2007 r. Zatem za okres od 1 do 15 stycznia 2007 r. figurował Pan w ewidencji urzędu jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie karty podatkowej. W konsekwencji nie ma Pan możliwości do wspólnego z małżonką opodatkowania dochodów uzyskanych w 2007 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK