| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Banki pożyczą firmom 10 mld zł rocznie pod unijne inwestycje

Banki pożyczą firmom 10 mld zł rocznie pod unijne inwestycje

Banki komercyjne udzielą do 2011 roku 35 tys. kredytów pod unijne inwestycje. Skorzystają z nich głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.


Pierwsze konkursy o unijne dotacje z perspektywy finansowej 2007-2013 to dobra wiadomość nie tylko dla przedsiębiorców. Cieszy to także bankowców, bo po kilkunastu miesiącach zastoju na rynku kredytów unijnych znów będą mogli sprzedawać swoje produkty. Według ekspertów ten segment rynku kredytów czeka prawdziwy boom, związany przede wszystkim z rekordowym transferem do Polski unijnych pieniędzy.

Z szacunków Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wynika, że w ciągu najbliższych trzech lata wolumen udzielanych przez banki komercyjne kredytów pod unijne inwestycje przekroczy poziom 10 mld zł rocznie. Do 2011 roku banki komercyjne mają udzielić ok. 35 tys. kredytów o łącznej wartości ponad 43 mld zł. To spektakularny wzrost w porównaniu z poprzednim okresem dystrybucji funduszy unijnych. W latach 2004-2006 banki pożyczyły swoim klientom 8 mld zł na projekty związane ze wsparciem z Unii Europejskiej.

- W absorpcję funduszy strukturalnych zaangażowane jest około 10 tys. placówek instytucji sektora bankowego i około 160 tys. specjalistów, z czego 10 proc. pracuje na rzecz wykorzystania dostępnych Polsce funduszy unijnych - mówi Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich.

Mimo że segment kredytów unijnych jest atrakcyjny dla wszystkich banków, to liczyć się będzie w nim tylko część tych instytucji. Sami bankowcy przyznają, że kredytami unijnymi są zainteresowane głównie duże banki komercyjne, które mają już za sobą doświadczenia we wspieraniu unijnych projektów, oraz małe banki spółdzielcze, działające na obszarach wiejskich i adresujące swoją ofertę głównie do rolników.

- Banki są w różnym stopniu przygotowane do obsługi projektów unijnych. Część z nich ma już gotowe produkty i spore doświadczenie w obsłudze projektów. Inne dopiero raczkują i dopiero myślą o wejściu na ten segment rynku. Jednak to się wiąże ze sporymi kosztami oraz dużym wysiłkiem organizacyjnym. Ta bariera powoduje, że mniejszym bankom ciężko się przebić. Dlatego koncentracja rynku kredytów na realizację projektów unijnych jest bardzo wysoka - mówi Hanna Wiecka, ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

- Jesteśmy na takim etapie wdrażania funduszy unijnych, na którym beneficjenci nie mają wystarczającej wiedzy o możliwościach sięgnięcia po unijne dotacje. Nie radzą sobie z poruszaniem się w gąszczu unijnych programów operacyjnych. Dlatego trzeba zainwestować, by móc się spotkać z nimi i bezpośrednio dostarczyć im tę wiedzę - uważa Bartek Wasilewski, kierownik Zespołu Funduszy UE w banku Pekao.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »