REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej kontroli na budowach

Piotr Trocha
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola jakości materiałów na budowach, wprowadzenie instytucji kontrolowanego zakupu oraz kontrolowanie wyrobu, a nie producenta, to propozycje zmian w ustawie o materiałach budowlanych.

Na rynku materiałów budowlanych rzetelne, solidne firmy muszą konkurować z oszustami.

REKLAMA

Zdaniem producentów cegieł i glazury oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) niezbędna jest nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych, gdyż część producentów i importerów nadal oferuje konsumentom produkty o zaniżonych parametrach.

Kontrola wyrobu

REKLAMA

Z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury, GUNB i z udziałem Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa (Związek) w maju i czerwcu odbędą się konferencje regionalne, by producenci i dystrybutorzy mogli przedyskutować założenia nowelizacji (informacja na stronie www.gunb.gov.pl). Priorytetem ma być kontrola wyrobu, a nie producenta, dokonywana nie tylko w handlu, ale także na budowach, wreszcie wprowadzenie zakupów kontrolnych u sprzedawców. Przedsiębiorcy apelują o zmiany, gdyż na rynku rośnie udział wyrobów posiadających wymagane papiery, ale ich prawdziwe parametry nie odpowiadają deklarowanym.

- Skala wyrobów o parametrach technicznych niezgodnych z deklarowanymi jest duża, a klient nie ma szansy zauważyć, że kupowany wyrób jest nieprawidłowy - uzasadnia Ryszard Kowalski, prezes Związku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taką ocenę sytuacji podziela GUNB. Zdaniem Urzędu obecna ustawa nie daje organom nadzoru odpowiednich instrumentów dla sprawnej ochrony konsumentów. Nadzór skupia się głównie na sprawdzaniu, czy wszystkie dokumenty dotyczące wyrobu są prawidłowe.

- Próbkę do badań możemy pobrać, gdy producent nie przedstawi dokumentów oceny zgodności wyrobu, albo gdy z dokumentów nie wynika, że produkt spełnia wymagania ustawowe. Próbki takie pobiera się więc rzadko - mówi Ilona Szymańska, radca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Nadzór u sprzedawcy

REKLAMA

Zdaniem Związku dostęp do dużej liczby nierzetelnych producentów mogłyby zapewnić konsekwentne kontrole u sprzedawców. Z powodu łatwości uzyskania certyfikatów producenci wskazują na konieczność kontroli wyrobów także na budowach i wprowadzenie zakupów kontrolnych. GUNB podkreśla, że podczas kontroli nadal powinna być sprawdzana strona formalna, ale zgadza się, że potrzebna jest instytucja zakupu kontrolowanego, czyli nabywania w uzasadnionych wypadkach próbek wyrobów wprost u sprzedawców w celu sprawdzenia, czy wyrób posiada wymagane parametry. Przy kontroli i pobieraniu próbek jedynie u producenta nie zawsze bowiem może wyeliminować wadliwy wyrób z rynku.

Problemem są także niespełniające wymagań wyroby budowlane z importu, zwłaszcza z państw spoza Unii. Dlatego producenci proponują, by określić obowiązki tzw. upoważnionego przedstawiciela zagranicznego producenta, gdyż ocena kontroli produkcji w jego zakładzie jest często iluzoryczna.

- Kontrole powinny odbywać się w pierwszej fazie u wprowadzających materiały na rynek, przede wszystkim w hurtowniach i marketach. Te same markety w Polsce i w Niemczech sprzedają często towary importowane z Chin, tyle że w Niemczech muszą one zachowywać parametry, a na rynku polskim decyduje tylko kryterium ceny - mówi Zbigniew Bachman, dyrektor Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Jego zdaniem w następnej fazie kontrole powinny przebiegać na budowach.

- Tu bardzo ważna jest kompetencja kontrolerów, których doświadczenie jest w wielu przypadkach zbyt małe. Gdyby zapytać, ile próbek materiałów z budowy skierował nadzór do zbadania w Instytucie Techniki Budowlanej, odpowiedź brzmiałaby zero - dodaje Zbigniew Bachman.

Nieuczciwa konkurencja

Gwarancja spełnienia wymagań technicznych oznacza większe koszty produkcji, co u rzetelnych przedsiębiorców przekłada się także na wzrost cen materiałów. Wysoka koniunktura i konkurencja w branży sprawiają, że niektórzy producenci starają się konkurować niższą ceną przez stosowanie materiałów o niższych parametrach.

Buble budowlane w obrocie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Piotr trocha

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz.U. nr 92, poz. 881).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA