| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Pracujący na cudzy rachunek będą przedsiębiorcami

Pracujący na cudzy rachunek będą przedsiębiorcami

Sejm rozpoczyna prace nad kolejną zmianą definicji działalności gospodarczej w PIT. Projekt rozszerza zakres definicji na osoby działające na cudzy rachunek. Zmianie ulegnie warunek ponoszenia ryzyka gospodarczego przez przedsiębiorcę.


zmiana prawa

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie poselskiej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakładającej zmianę definicji działalności gospodarczej. Projekt autorstwa Platformy Obywatelskiej przewiduje przyznanie statusu przedsiębiorcy osobom prowadzącym działalność na cudzy rachunek. Druga z proponowanych zmian polega na wprowadzeniu wymogu, aby warunek nieponoszenia ryzyka gospodarczego, wyłączający działalność gospodarczą, wynikał z treści umowy.

Nowelizacja stanowi kolejną już próbę poprawienia definicji działalności gospodarczej. Ostatnie zmiany obowiązujące od początku 2007 r. miały wyeliminować z życia gospodarczego nadużycia w zakresie przechodzenia na tzw. samozatrudnienie. Chodziło o wykluczenie sytuacji, w których podatnicy zakładali działalność gospodarczą wyłącznie ze względu na chęć obniżenia kosztów pracy, podczas gdy faktycznie świadczyli pracę na rzecz innych podmiotów pod ich kierownictwem i nadzorem. Wprowadzone zmiany oceniane były krytycznie jako uzależniające ocenę czy faktyczne relacje są działalnością gospodarczą czy stosunkiem pracy, od decyzji urzędników.

- Niewątpliwie zmiany definicji działalności gospodarczej są konieczne. Funkcjonujące od 1 stycznia 2007 r. postanowienia przepisów ustawy o PIT wprowadziły wiele zamieszania i znacznie zwiększyły ryzyko prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej - mówi ekspert podatkowy dr Krzysztof Biernacki z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Zdaniem Grzegorza Maślanko, radcy prawnego, partnera w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, wielość i zmienność obowiązujących definicji działalności gospodarczej nie sprzyja pewności prawa i orientacji w nim.

- Zmiana definicji dla potrzeb PIT jest jednak potrzebna i oczekiwana. Chęć przeciwdziałania patologii doprowadziła bowiem do nadmiernej ingerencji w mechanizmy rynkowe. Niestety, projektowana nowelizacja nie spełnia pokładanych w niej nadziei - ocenia ekspert.

W projekcie zaproponowano powrót do rozwiązania, które obowiązywało już na gruncie ustawy o PIT, a mianowicie, że działalnością gospodarczą jest również działalność prowadzona na cudzy rachunek.

- Doprecyzowanie pojęcia przedsiębiorcy, którym jest także podmiot działający w imieniu własnym, ale na cudzy rachunek, zasługuje na aprobatę. Obecne przepisy pomijają bowiem tego typu działalność - mówi Krzysztof Biernacki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »