REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracujący na cudzy rachunek będą przedsiębiorcami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sejm rozpoczyna prace nad kolejną zmianą definicji działalności gospodarczej w PIT. Projekt rozszerza zakres definicji na osoby działające na cudzy rachunek. Zmianie ulegnie warunek ponoszenia ryzyka gospodarczego przez przedsiębiorcę.

zmiana prawa

REKLAMA

REKLAMA

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie poselskiej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakładającej zmianę definicji działalności gospodarczej. Projekt autorstwa Platformy Obywatelskiej przewiduje przyznanie statusu przedsiębiorcy osobom prowadzącym działalność na cudzy rachunek. Druga z proponowanych zmian polega na wprowadzeniu wymogu, aby warunek nieponoszenia ryzyka gospodarczego, wyłączający działalność gospodarczą, wynikał z treści umowy.

Nowelizacja stanowi kolejną już próbę poprawienia definicji działalności gospodarczej. Ostatnie zmiany obowiązujące od początku 2007 r. miały wyeliminować z życia gospodarczego nadużycia w zakresie przechodzenia na tzw. samozatrudnienie. Chodziło o wykluczenie sytuacji, w których podatnicy zakładali działalność gospodarczą wyłącznie ze względu na chęć obniżenia kosztów pracy, podczas gdy faktycznie świadczyli pracę na rzecz innych podmiotów pod ich kierownictwem i nadzorem. Wprowadzone zmiany oceniane były krytycznie jako uzależniające ocenę czy faktyczne relacje są działalnością gospodarczą czy stosunkiem pracy, od decyzji urzędników.

- Niewątpliwie zmiany definicji działalności gospodarczej są konieczne. Funkcjonujące od 1 stycznia 2007 r. postanowienia przepisów ustawy o PIT wprowadziły wiele zamieszania i znacznie zwiększyły ryzyko prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej - mówi ekspert podatkowy dr Krzysztof Biernacki z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Zdaniem Grzegorza Maślanko, radcy prawnego, partnera w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, wielość i zmienność obowiązujących definicji działalności gospodarczej nie sprzyja pewności prawa i orientacji w nim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działalność na cudzy rachunek

REKLAMA

- Zmiana definicji dla potrzeb PIT jest jednak potrzebna i oczekiwana. Chęć przeciwdziałania patologii doprowadziła bowiem do nadmiernej ingerencji w mechanizmy rynkowe. Niestety, projektowana nowelizacja nie spełnia pokładanych w niej nadziei - ocenia ekspert.

W projekcie zaproponowano powrót do rozwiązania, które obowiązywało już na gruncie ustawy o PIT, a mianowicie, że działalnością gospodarczą jest również działalność prowadzona na cudzy rachunek.

- Doprecyzowanie pojęcia przedsiębiorcy, którym jest także podmiot działający w imieniu własnym, ale na cudzy rachunek, zasługuje na aprobatę. Obecne przepisy pomijają bowiem tego typu działalność - mówi Krzysztof Biernacki.

Zdaniem Grzegorza Grochowiny, specjalisty w dziale Doradztwa Podatkowego KPMG, zmiana pozwoli na usystematyzowanie przepisów w odniesieniu do podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w ramach tzw. samozatrudnienia.

- W szczególności może ona zainteresować niektóre grupy podatników obecnie wykonujących prace na podstawie umów agencyjnych, zlecenia, jak również pewnych grup zawodowych, np. lekarzy. Po jej wprowadzeniu bowiem będzie można rozważyć prowadzenie jednoosobowej firmy przez takie osoby - wskazuje rozmówca.

Grzegorz Maślanko zwraca natomiast uwagę, że wyraźne zapisanie, że działalnością gospodarczą jest też działalność na cudzy rachunek, zbliża definicję działalności gospodarczej do tej zawartej w Ordynacji podatkowej. Zdaniem eksperta nie było jednak raczej wątpliwości co do tego, że przedsiębiorcami mogą być również agenci i komisanci.

Kolejna projektowana zmiana dotyczy jednego z trzech warunków, których łączne spełnienie powoduje wyłączenie działalności gospodarczej, a mianowicie warunku nieponoszenia ryzyka gospodarczego. Jak wyjaśnia Grzegorz Grochowina, projekt zakłada, że warunek ten byłby uznawany za niespełniony, w sytuacji gdy nie będzie stanowił treści stosunku umownego, stanowiącego podstawę wykonywania czynności.

Ryzyko gospodarcze

- Czyli w przypadku, gdy w umowie nie zostanie określone, że osoba wykonująca działalność nie ponosi ryzyka gospodarczego, to należy przypuszczać, że ryzyko takie będzie ponoszone i warunek wykluczający wynikający z ustawy nie będzie spełniony - tłumaczy ekspert KPMG.

Jak podkreśla Grzegorz Maślanko, oznacza to, że aby potwierdzić istnienie jednej z trzech przesłanek przesądzających brak statusu przedsiębiorcy, najlepiej wprost zapisać w umowie, iż wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za ekonomiczny efekt prac.

- Nie jest to jednak rewolucyjna zmiana i wbrew uzasadnieniu projektu nie stanowi o zrównaniu różnych grup zawodowych i o ustabilizowaniu sytuacji samozatrudnionych - ocenia nasz rozmówca.

Grzegorz Grochowina podkreśla natomiast, że doprecyzowanie warunku nieponoszenia ryzyka gospodarczego może nie mieć większego znaczenia, ponieważ do wykluczenia działalności gospodarczej, tak jak dotychczas, konieczne będzie spełnienie wszystkich trzech wymaganych ustawą kryteriów.

W ocenie dr. Krzysztofa Biernackiego wymóg ujawnienia w treści stosunku umownego ryzyka gospodarczego ponoszonego przez wykonującego czynności zlecone jest całkowicie niezrozumiały.

- Strony, dążąc do spełnienia warunku, będą odpowiednio kształtować łączące je umowy, jak miało to dotychczas miejsce przy określeniu odpowiedzialności ekonomicznej stron. Pamiętać jednak należy, że to okoliczności faktyczne determinują zakres ryzyka i odpowiedzialności stron, a nie treść umowy pisemnej. Błędna jej konstrukcja może zatem nieść z sobą niebezpieczeństwo sporu podatnika z fiskusem - ostrzega nasz rozmówca.

Ujednolicenie definicji

Proponowaną zmianę pozytywnie ocenia Michał Grzybowski, senior menedżer, doradca podatkowy w Ernst & Young. Zdaniem eksperta z punktu widzenia różnorodności występujących relacji gospodarczych jest to słuszna zmiana.

- Przepis ten łagodzi warunek dotyczący ponoszenia przez podatnika ryzyka gospodarczego. Jeżeli bowiem z samej istoty danej umowy ryzyko gospodarcze nie obciąża danego przedsiębiorcy, przepisy prawa podatkowego nie powinny tak istotnie różnicować sytuacji fiskalnej osób faktycznie prowadzących różne rodzaje działalności gospodarczej - argumentuje ekspert.

- Niezależnie od tego, warto wskazać, że kolejne uzupełnienia definicji działalności gospodarczej w ustawie o PIT bardziej komplikują niż ułatwiają przedsiębiorcom rozliczenia podatkowe. Cały czas pozostaje więc niezmienny postulat ujednolicenia pojęcia działalności gospodarczej w całym systemie podatkowym - mówi Michał Grzybowski.

Zdaniem Krzysztofa Biernackiego, oceniając samo dążenie ustawodawcy do ograniczania tzw. samozatrudnienia, wskazać należy, że wybrał on najbardziej skomplikowaną drogę. Zamiast ujednolicać obciążenia podatkowe i parapodatkowe dla wszystkich podatników, zachowuje się nierówność finansową, jednocześnie mnożąc przepisy mające tę nierówność uzasadniać.

- Warto się zastanowić, czy np. objęcie wszystkich przedsiębiorców takim samym systemem opłat na ubezpieczenie społeczne jak osób zatrudnionych na umowę o pracę, lub opodatkowanie tych ostatnich stawką 19-proc., ostatecznie ze względu na wzrost ogólnych wpływów budżetowych nie przełoży się na możliwość obniżenia istniejących obciążeń dla wszystkich podatników i ubezpieczonych - podsumowuje Krzysztof Biernacki.

Definicja w ustawie o VAT

Przypomnijmy przy okazji, że działalność gospodarcza na potrzeby VAT zdefiniowana została w art. 15 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Z ustawy tej wynika, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza natomiast obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 12 ust. 1-6 ustawy o PIT).

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się m.in. czynności w ramach stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT nie są również czynności w ramach działalności wykonywanej osobiście wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o PIT. Chodzi o sytuacje, w których osoby wykonujące te czynności są związane ze zlecającym ich realizację prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny. Dotyczy to stosunku prawnego między zlecającym wykonanie czynności i wykonującym je co do warunków wykonywania, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

WIELOŚĆ DEFINICJI

W systemie podatkowym funkcjonują różne definicje działalności gospodarczej.

Odrębne definicje regulują następujące ustawy:

- o podatku dochodowym od osób fizycznych

- o podatku od towarów i usług

- o podatkach i opłatach lokalnych - na potrzeby podatku od nieruchomości

- Ordynacja podatkowa

Zmiana definicji działalności gospodarczej w PIT

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Współpraca Krzysztof Tomaszewski

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA