REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej upadłości i mniejsze straty wierzycieli

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, który przewiduje wprowadzenie aż 150 zmian do obowiązującej ustawy. Mają one umożliwić zadłużonemu przedsiębiorcy po ułożeniu się z wierzycielami w zakresie spłaty zadłużenia naprawę firmy i jej prowadzenie.

 Nowe rozwiązania mają ograniczać straty wierzyciela w przypadku likwidacji firmy.

REKLAMA

Przede wszystkim naprawa

Dziś zadłużeni przedsiębiorcy rzadko korzystają z możliwości wszczęcia postępowania naprawczego. Mogą je prowadzić tylko przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością, którzy nie mają zadłużeń i potrafią wcześnie przewidzieć, że w niedługim czasie mogą stać się niewypłacalni.

- Tacy przedsiębiorcy powinni przewidzieć, że nie będą mogli uregulować zobowiązań bądź ich majątek nie wystarczy na ich pokrycie - mówi adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.

Projekt przewiduje, że niewypłacalny przedsiębiorca będzie mógł wszcząć postępowanie naprawcze, nawet wówczas gdy opóźnienie firmy w wykonywaniu zobowiązań nie przekroczy trzech miesięcy, a suma nieuiszczonych zobowiązań nie będzie większa niż 10 proc. wartości księgowej majątku dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez podziału na grupy

Teraz głosowanie nad układem odbywa się w grupach wierzycieli, którzy są dzieleni według kategorii interesów. Profesor Feliks Zedler uważa, że tworzenie takich grup jest często zbędne i prowadzi do przewlekłości postępowania. Jego zdaniem głosowanie w grupach powinno odbywać się tylko wtedy, gdy sędzia komisarz tak postanowi, co przewiduje projekt.

Procedura zawierania układu została uproszczona, ponieważ proponuje się wprowadzenie głosowania wierzycieli bez podziału na grupy oraz głosowanie nad układem ustne i pisemne.

Zaproponowano też, aby postanowienie sędziego komisarza o głosowaniu w grupach wierzycieli było niezaskarżalne (skróci postępowanie). Zamiast tego uczestnikom postępowania przysługiwałoby prawo wnoszenia zarzutów do układu z powodu uchybień związanych z podziałem na grupy wierzycieli.

Projekt przewiduje też możliwość głosowania w grupach wierzycieli obejmujących poszczególne kategorie interesów, ale tylko wówczas gdy sędzia komisarz tak postanowi.

Zaliczka na postępowanie

Projekt przewiduje, że wierzyciel składający wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego musi wpłacić zaliczkę na jego koszty. Teraz gdy dłużnik nie ma majątku na opłacenie kosztów postępowania, to sąd oddala wniosek o upadłość, co prowadzi do tego, że niewypłacalne firmy działają na rynku.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIA

PIOTR ZIMMERMAN

radca prawny z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Propozycja zmiany, którą zaproponował Senat w swoim projekcie nowelizacji, jest też w dużym projekcie nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego przygotowanym przez Komisję Kodyfikacyjną. Projekt wprowadza możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie sędziego komisarza w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności wpisów hipoteki lub stanów w księdze wieczystej lub we właściwym rejestrze. Legislatorzy, którzy przygotowali obecną ustawę, uważali, że nie ma potrzeby przewidywać możliwości wniesienia zażalenia, ponieważ sędzia komisarz powinien sam porównać dwie daty: wpisu do hipoteki lub do rejestru zastawów oraz datę ogłoszenia upadłości. Decyzja sędziego komisarza powinna być jednak kontrolowana przez sąd II instancji, ponieważ ma istotny wpływ na stan majątku stron.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA