REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie powinno być odrębnej procedury sądowej dla firm

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks postępowania cywilnego wprowadził zbyt wiele rodzajów postępowań sądowych. Przedsiębiorcy i prawnicy domagają się zlikwidowania odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych. Spory między firmami nadal powinny być rozpoznawane przez odrębne wydziały w sądach rejonowych i okręgowych.

Kodeks postępowania cywilnego zawiera za dużo postępowań odrębnych - mówi dr hab. Karol Weitz z Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

Ich zakresy krzyżują się i podczas rozpoznawania spraw dochodzi do kumulowania się przepisów. Jego zdaniem do tego, aby spór między firmami został rozpoznany szybciej, nie jest potrzebna odrębna procedura regulująca postępowanie w sprawach gospodarczych. Procesy gospodarcze można przyspieszyć, wykorzystując postępowanie uproszczone lub nakazowe.

Przedsiębiorcy i prawnicy domagają się ograniczenia liczby procedur odrębnych i pozostawienia tylko postępowania nakazowego, w sprawach pracowniczych i małżeńskich. Pozostałe sprawy mogą być rozpoznawane według procedury jednakowej dla wszystkich stron bez względu na to, kim one są.

- Spór o zapłatę między dwoma firmami nie różni się od tego, który wiodą dwie osoby fizyczne - tłumaczy Karol Weitz.

Miało być szybciej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W postępowaniu przed sądami gospodarczymi przedsiębiorcom stawia się podobne wymagania jak profesjonalnym pełnomocnikom - mówi adwokat Wojciech Jaworski z kancelarii Allen & Overy, A. Pędzich.

Wymaga się od nich większej staranności przed sądem niż od przeciętnej strony, która nie jest przedsiębiorcą. Z kolei Karol Weitz uważa, że nie wolno profesjonalizmu przy prowadzeniu działalności gospodarczej utożsamiać z profesjonalizmem przy dochodzeniu praw przed sądem. Nie można też oczekiwać, że przedsiębiorca zawsze powierzy prowadzenie sprawy adwokatowi lub radcy.

- W sprawach gospodarczych najważniejsza jest szybkość postępowania - uzupełnia Maciej Lipiec z Kancelarii Adwokackiej.

Ustawodawca zapomniał, że nawet szybkie postępowanie musi zapewniać wydanie wyroku, zgodnego z prawem i po dokonaniu wszystkich ustaleń i zebraniu niezbędnego materiału dowodowego. Jego zdaniem, obowiązująca procedura tego nie zapewnia.

- W dodatku zakaz wnoszenia powództw wzajemnych, ograniczenie potrącenia, zakaz zmiany powództwa i przekształceń podmiotowych, brak możliwości zawieszenia postępowania na zgodny wniosek stron powodują kierowanie przez te same strony kolejnej sprawy do sądu. Wśród przedsiębiorców często dochodzi do wzajemnych rozliczeń. Funkcjonujące zakazy uniemożliwiają im dokonanie ich podczas jednego postępowania - mówi adwokat Wojciech Jaworski.

Naruszenie prawa do sądu

REKLAMA

Przedsiębiorcy krytykują art. 4798 a par. 1 i 3 k.p.c., który daje przywileje stronie niereprezentowanej przez pełnomocnika. Sąd, zwracając pismo wszczynające postępowanie, jeżeli nie spełnia ono warunków formalnych, wskazuje braki i poucza o skutkach. Strona może ponownie wnieść pismo i jeżeli będzie ono bez braków, to wówczas wywoła skutek od daty pierwotnego wniesienia. Gdy zaś sąd pomyli się i nie wskaże jej wszystkich braków, a ona znów wniosła pismo - obarczone niewskazanymi wcześniej brakami - to wówczas znów rozpoczyna się taka sama procedura. Natomiast takich uprawnień nie ma przedsiębiorca, gdy sąd pomyli się i nie wskaże wszystkich braków, a jego nie reprezentuje profesjonalny pełnomocnik.

Rygory związane ze zwrotem pisma wszczynającego postępowanie nie występują, gdy strona reprezentowana jest przez pełnomocnika, który jest osobą sprawującą zarząd nad majątkiem przedsiębiorcy lub osobą pozostającą z nim w stałym stosunku zlecenia.

Pozostawić sądy gospodarcze

Zlikwidowanie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych nie musi prowadzić do zlikwidowania sądów gospodarczych.

- Spory między firmami powinni rozpoznawać wyspecjalizowani sędziowie - twierdzi Karol Weitz.

Jego zdaniem, można rozważyć udział tzw. sędziów handlowych w sądach gospodarczych.

- Byliby to niezawodowi sędziowie, przedsiębiorcy praktycy, którzy razem z sędzią zawodowym braliby udział w rozprawie. Powoływani byliby z wyboru na podobnych zasadach co ławnicy. Sędziowie handlowi są w Niemczech, Włoszech, Francji i Austrii - dodaje.

Dyskryminacja przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SZERSZA PERSPEKTYWA

We Włoszech, Austrii, Francji istnieją odrębne sądy gospodarcze, ale nie ma osobnej procedury dla tych spraw. Przed wojną w Polsce były odrębne sądy handlowe, ale nie stosowano odrębnej procedury. W Rosji przy rozpoznawaniu sporów między przedsiębiorcami stosuje się postępowanie odrębne, tzw. ekonomiczne postępowanie.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIA

Feliks Zedler

prof. dr hab., Uniwersytet Poznański im. Adama Mickiewicza

Uważam, że konieczna jest szybka nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego i usunięcie z niego wielu zbędnych postępowań odrębnych. Proponuję pozostawić jako odrębne tylko postępowanie nakazowe, w sprawach pracowniczych i ubezpieczeniowych, oraz o roszczenia wysoce pewne. Niczym nieuzasadnione jest dalsze utrzymywanie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych z zakresu regulacji energetyki oraz telekomunikacji i poczty, a także transportu kolejowego. Odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych stanowi relikt z czasów istnienia Państwowego Arbitrażu Gospodarczego. Do tej pory istnieje tylko na terenach byłego Związku Radzieckiego i w Polsce. W Europie odchodzi się od kazuistycznych postępowań odrębnych. W latach 50. było w Polsce pięć podstawowych postępowań, a teraz jest 14.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA