REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie powinno być odrębnej procedury sądowej dla firm

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks postępowania cywilnego wprowadził zbyt wiele rodzajów postępowań sądowych. Przedsiębiorcy i prawnicy domagają się zlikwidowania odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych. Spory między firmami nadal powinny być rozpoznawane przez odrębne wydziały w sądach rejonowych i okręgowych.

Kodeks postępowania cywilnego zawiera za dużo postępowań odrębnych - mówi dr hab. Karol Weitz z Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

Ich zakresy krzyżują się i podczas rozpoznawania spraw dochodzi do kumulowania się przepisów. Jego zdaniem do tego, aby spór między firmami został rozpoznany szybciej, nie jest potrzebna odrębna procedura regulująca postępowanie w sprawach gospodarczych. Procesy gospodarcze można przyspieszyć, wykorzystując postępowanie uproszczone lub nakazowe.

Przedsiębiorcy i prawnicy domagają się ograniczenia liczby procedur odrębnych i pozostawienia tylko postępowania nakazowego, w sprawach pracowniczych i małżeńskich. Pozostałe sprawy mogą być rozpoznawane według procedury jednakowej dla wszystkich stron bez względu na to, kim one są.

- Spór o zapłatę między dwoma firmami nie różni się od tego, który wiodą dwie osoby fizyczne - tłumaczy Karol Weitz.

Miało być szybciej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W postępowaniu przed sądami gospodarczymi przedsiębiorcom stawia się podobne wymagania jak profesjonalnym pełnomocnikom - mówi adwokat Wojciech Jaworski z kancelarii Allen & Overy, A. Pędzich.

Wymaga się od nich większej staranności przed sądem niż od przeciętnej strony, która nie jest przedsiębiorcą. Z kolei Karol Weitz uważa, że nie wolno profesjonalizmu przy prowadzeniu działalności gospodarczej utożsamiać z profesjonalizmem przy dochodzeniu praw przed sądem. Nie można też oczekiwać, że przedsiębiorca zawsze powierzy prowadzenie sprawy adwokatowi lub radcy.

- W sprawach gospodarczych najważniejsza jest szybkość postępowania - uzupełnia Maciej Lipiec z Kancelarii Adwokackiej.

Ustawodawca zapomniał, że nawet szybkie postępowanie musi zapewniać wydanie wyroku, zgodnego z prawem i po dokonaniu wszystkich ustaleń i zebraniu niezbędnego materiału dowodowego. Jego zdaniem, obowiązująca procedura tego nie zapewnia.

- W dodatku zakaz wnoszenia powództw wzajemnych, ograniczenie potrącenia, zakaz zmiany powództwa i przekształceń podmiotowych, brak możliwości zawieszenia postępowania na zgodny wniosek stron powodują kierowanie przez te same strony kolejnej sprawy do sądu. Wśród przedsiębiorców często dochodzi do wzajemnych rozliczeń. Funkcjonujące zakazy uniemożliwiają im dokonanie ich podczas jednego postępowania - mówi adwokat Wojciech Jaworski.

Naruszenie prawa do sądu

REKLAMA

Przedsiębiorcy krytykują art. 4798 a par. 1 i 3 k.p.c., który daje przywileje stronie niereprezentowanej przez pełnomocnika. Sąd, zwracając pismo wszczynające postępowanie, jeżeli nie spełnia ono warunków formalnych, wskazuje braki i poucza o skutkach. Strona może ponownie wnieść pismo i jeżeli będzie ono bez braków, to wówczas wywoła skutek od daty pierwotnego wniesienia. Gdy zaś sąd pomyli się i nie wskaże jej wszystkich braków, a ona znów wniosła pismo - obarczone niewskazanymi wcześniej brakami - to wówczas znów rozpoczyna się taka sama procedura. Natomiast takich uprawnień nie ma przedsiębiorca, gdy sąd pomyli się i nie wskaże wszystkich braków, a jego nie reprezentuje profesjonalny pełnomocnik.

Rygory związane ze zwrotem pisma wszczynającego postępowanie nie występują, gdy strona reprezentowana jest przez pełnomocnika, który jest osobą sprawującą zarząd nad majątkiem przedsiębiorcy lub osobą pozostającą z nim w stałym stosunku zlecenia.

Pozostawić sądy gospodarcze

Zlikwidowanie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych nie musi prowadzić do zlikwidowania sądów gospodarczych.

- Spory między firmami powinni rozpoznawać wyspecjalizowani sędziowie - twierdzi Karol Weitz.

Jego zdaniem, można rozważyć udział tzw. sędziów handlowych w sądach gospodarczych.

- Byliby to niezawodowi sędziowie, przedsiębiorcy praktycy, którzy razem z sędzią zawodowym braliby udział w rozprawie. Powoływani byliby z wyboru na podobnych zasadach co ławnicy. Sędziowie handlowi są w Niemczech, Włoszech, Francji i Austrii - dodaje.

Dyskryminacja przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SZERSZA PERSPEKTYWA

We Włoszech, Austrii, Francji istnieją odrębne sądy gospodarcze, ale nie ma osobnej procedury dla tych spraw. Przed wojną w Polsce były odrębne sądy handlowe, ale nie stosowano odrębnej procedury. W Rosji przy rozpoznawaniu sporów między przedsiębiorcami stosuje się postępowanie odrębne, tzw. ekonomiczne postępowanie.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIA

Feliks Zedler

prof. dr hab., Uniwersytet Poznański im. Adama Mickiewicza

Uważam, że konieczna jest szybka nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego i usunięcie z niego wielu zbędnych postępowań odrębnych. Proponuję pozostawić jako odrębne tylko postępowanie nakazowe, w sprawach pracowniczych i ubezpieczeniowych, oraz o roszczenia wysoce pewne. Niczym nieuzasadnione jest dalsze utrzymywanie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych z zakresu regulacji energetyki oraz telekomunikacji i poczty, a także transportu kolejowego. Odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych stanowi relikt z czasów istnienia Państwowego Arbitrażu Gospodarczego. Do tej pory istnieje tylko na terenach byłego Związku Radzieckiego i w Polsce. W Europie odchodzi się od kazuistycznych postępowań odrębnych. W latach 50. było w Polsce pięć podstawowych postępowań, a teraz jest 14.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

REKLAMA