REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy chcą więcej komorników

Piotr Trocha
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dla przeprowadzenia skutecznej egzekucji potrzeba dwa razy więcej komorników - twierdzą przedsiębiorcy. Firmy nie chcą płacić komornikom za czynności związane z poszukiwaniem majątku dłużników.

PKPP Lewiatan wystąpił do resortu sprawiedliwości o utworzenie 200 nowych kancelarii komorniczych, a docelowo podwojenie ich liczby. Zdaniem przedsiębiorców, jest to warunek poprawy skuteczności egzekucji.

REKLAMA

- Proponowane 35 nowych stanowisk komornika to za mało. Jest wielu asesorów, którzy są zainteresowani otwarciem kancelarii - mówi Krzysztof Kajda, ekspert Lewiatana.

Komornicy są przeciwni zwiększaniu ich liczby. Zwiększenie liczby kancelarii nie zwiększy skuteczności egzekucji, twierdzą.

- Zależy ona od majątku dłużnika, ale też od aktywności wierzyciela - mówi Gabriel Pietrasik, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

- Trwają prace nad obsadzeniem 70 stanowisk komorniczych, w tym 35 nowo tworzonych. W 2009 roku planujemy utworzenie kilkudziesięciu, tak aby w ciągu pięciu lat liczba komorników zwiększyła się do 800-1000 - mówi sędzia Sławomir Różycki z Wydziału Informacji Ministerstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Liczba kancelarii wzrośnie

Według raportu Banku Światowego egzekucja wierzytelności trwa w Polsce średnio 1008 dni. Zdaniem przedsiębiorców, winna jest mała liczba komorników, których jest ok. 650. Jak wskazuje ministerstwo - w ciągu dziesięciu lat liczba komorników zwiększyła się o 70, więc obecny wzrost na poziomie 50 stanowisk rocznie jest znaczący.

- Nie jest możliwe utrzymanie się dużej liczby kancelarii przy aktualnym zakresie czynności komorników oraz liczbie wpływających spraw - podkreśla prezes Gabriel Pietrasik.

Potrzebne nowe rozwiązania

Zdaniem komorników, skuteczność egzekucji może poprawić zwiększenie ich uprawnień poprzez dostęp do bazy PESEL, Krajowej Ewidencji Podatników czy elektroniczna możliwość dokonywania czynności i doręczeń. Przedsiębiorcy domagają się z kolei uchylenia przepisu, który umożliwia komornikom poszukiwanie majątku dłużników za wynagrodzeniem.

- Komornicy traktują każdą czynność jako poszukiwanie majątku, nawet zapytanie do ZUS czy urzędu skarbowego - mówi Krzysztof Kajda.

Podkreśla, że informacje na ten temat są dodatkowo opłacane przez wierzyciela, wskutek czego przy egzekucji z wynagrodzenia jest obciążany dwukrotnie. Komornicy zamiast z kwot odzyskanych od dłużnika zaspokajają się z opłat.

- Komornik powinien mieć prawo do opłaty za poszukiwanie majątku wyłącznie, gdy wierzyciel wnosi o poszukiwanie go w inny sposób niż wymieniony w k.p.c. - twierdzi ekspert Lewiatana.

REKLAMA

Komornicy odpowiadają, że przepis ten miał ułatwić wierzycielom poszukiwanie majątku dłużnika, gdyż to wierzyciel ma obowiązek wskazania go. Nie zgadzają się z propozycją, by mieli obowiązek wystąpienia z urzędu z wnioskiem o wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych wszystkich, wobec których umorzono egzekucję z powodu jej oczywistej nieopłacalności (art. 824 par. 1 pkt 3 k.p.c.).

- Wymagałoby to zmiany ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Umorzenie postępowania w tym trybie nie zawsze musi oznaczać niewypłacalność dłużnika. Nieopłacalność przy danym sposobie egzekucji nie oznacza, że dłużnik nie posiada innego majątku, a więc że jest niewypłacalny - podkreśla prezes KRK.

Co może usprawnić egzekucję

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

3 proc. przeciętnego wynagrodzenia: opłata za poszukiwanie majątku

15 proc. wyegzekwowanego świadczenia: opłata, jaką pobiera komornik od dłużnika

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA