REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dotacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pomoc publiczna na szkolenia w ramach sektora MSP

Trybem pomocy publicznej często występującej w projektach realizowanych przez MSP jest pomoc na szkolenia.

Typy pomocy publicznej w ramach programów operacyjnych

Pomoc publiczna może być świadczona na zróżnicowane sposoby m.in. jako pomoc de mini mis oraz na usługi doradcze.

Montaż finansowy projektu

Wsparcie, o które wnioskuje przedsiębiorstwo, jest traktowane jako pomoc publiczna. Zakończenie wyliczeń związanych z pomocą publiczną umożliwia przygotowanie montażu finansowego projektu.

Intensywność pomocy publicznej

Wsparcie, o które wnioskuje przedsiębiorstwo, jest traktowane jako pomoc publiczna. Przybiera ona zróżnicowane formy.

REKLAMA

Przygotowanie wniosku o dofinansowanie

Przygotowanie wniosku o dofinansowanie oznacza przełożenie dotychczasowych analiz z Metody Fiszek i kosztorysu projektu do formularza wniosku o dofinansowanie.

Budowanie struktury projektu

Zwieńczeniem prac przygotowawczych jest rozpoczęcie pracy nad konstrukcją projektu, który zamierza realizować beneficjent, a następnie przeniesienie informacji do formularza wniosku o dofinansowanie projektu.

Ogólne zasady przygotowania konstrukcji projektu

Zwieńczeniem prac przygotowawczych jest rozpoczęcie pracy nad konstrukcją projektu, który zamierza realizować beneficjent, a następnie przeniesienie informacji do formularza wniosku o dofinansowanie projektu.

Zasady budowania projektu Metodą Fiszek

Budowanie struktury projektu można rozpocząć, stosując Metodę Fiszek. Metoda ta opiera się na przygotowaniu dla każdego z działań fiszki według określonych zasad.

REKLAMA

Zasady przygotowania wniosku

Projekt realizowany przez beneficjenta powinien spełniać określone wymogi, aby informacje go dotyczące mogły być z łatwością przeniesione do wniosku o dofinansowanie.

Protest na odrzucenie wniosku w konkursie dla firm w małopolskim

W konkursie na projekty inwestycyjne w województwie małopolskim, wnioskodawcom przysługuje prawo do wniesienia protestu na wynik oceny wniosku. Zawartość protestu, jako środka odwoławczego jest ściśle określona zapisami Regulaminu konkursu.

Ocena wniosku na wsparcie małych przedsiębiorstw w małopolskim

Udzielenie wsparcia z funduszy unijnych następuje na podstawie dokumentacji aplikacyjnej złożonej przez przedsiębiorcę w trakcie naboru wniosków. Po złożeniu wniosku możemy zostać poproszeni o jej uzupełnienie, poprawę lub udzielenie dodatkowych wyjaśnień. Wystąpienie takiej sytuacji wcale nie musi przekreślać szansy na zdobycie unijnych pieniędzy.

Wsparcie małych przedsiębiorstw w województwie małopolskim – dokumentacja

Przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem wsparcia na działania inwestycyjne w swoich firmach powinni złożyć wymaganą dokumentację aplikacyjną w terminie do 19 maja 2010 roku. Nabór wniosków prowadzi Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości z siedzibą w Krakowie.

Kwalifikowalności a środki trwałe, nieruchomości i amortyzacja

Poniżej przedstawiono szczegółowe uwarunkowania kwalifikowalności pozycji kosztowych, które najczęściej występują w projektach realizowanych przez MSP, a budzą jednocześnie wątpliwości.

Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RP w mazowieckim– część II

Unia Europejska oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Mazowsza w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Warto poznać podstawowe zasady kwalifikowania wydatków w ramach tego programu aby móc skuteczniej ubiegać się o dofinansowania swojej inwestycji.

Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO w mazowieckim – część I

Informacje z zakresu kwalifikowania wydatków w ramach danego Programu Operacyjnego są niezbędne do przygotowania dokumentacji i aplikowania o środki unijne.

Kwalifikowalność przy VAT i wynagrodzeniach oraz koszty niekwalifikowane

Szczegółowe zasady kwalifikowalności w przypadku VAT i wynagrodzeń personelu oraz kosztów niekwalifikowanych wiążą się z problemem zakresu refundacji.

Kwalifikowalności w przypadku leasingu oraz informacje wiążące w jej zakresie

Szczegółowe uwarunkowania kwalifikowalności pozycji kosztowych często występują w projektach realizowanych przez MSP, a budzą jednocześnie wątpliwości.

Finanse na start - case study - część III

W części I opisaliśmy genezę założenia firmy ubiegającej się o dofinansowanie realizacji projektu ze środków unijnych. W części II poznaliśmy charakterystykę projektu realizowanego w ramach POIG. W tej części omówimy etapy realizacji projektu.

Finanse na start - case study - część II

W części I przedstawiliśmy geneza założenia firmy ubiegającej się o dofinansowanie realizacji projektu ze środków unijnych, w tej części opisujemy dalszy rozwój firmy.

Finanse na start - case study - część I

Koniecznie zapoznaj się jak pozyskać środki finansowe z Unii Europejskiej na realizację przedsięwzięcia biznesowego na przykładzie mikroprzedsiębiorstwa z województwa małopolskiego.

Środki Unijne na szkolenia pracowników – część 3

W części 2 przedstawiliśmy zasady korzystania z działań w ramach POKL samodzielnie planując oraz przygotowując wniosek o dofinansowanie projektu szkoleniowego dla pracowników firmy. W tej części opisujemy dalsze możliwości pozyskania funduszy unijnych na szkolenia pracowników.

Środki Unijne na szkolenia pracowników – część 2

W części 1 poznaliśmy możliwości jakie daje Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Możemy również skorzystać z innego sposobu pozyskania środków na działania w ramach POKL. Możemy samodzielnie zaplanować oraz przygotować wniosek o dofinansowanie projektu szkoleniowego dla pracowników firmy.

Środki Unijne na szkolenia pracowników – część 1

Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób możesz uzyskać dofinansowanie na szkolenia swoich pracowników - koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem

Procedura występowania o wsparcie dla projektów z województwa mazowieckiego

Droga do uzyskania dotacji unijnej bywa długa i kręta. Pierwszym krokiem do jej zdobycia jest przygotowanie dokumentacji konkursowej i aplikowanie o środki w ramach ogłoszonego naboru wniosków o dofinansowanie.

Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i planujesz realizację nowoczesnego przedsięwzięcia, zainteresuj się już dziś możliwościami wsparcia, które oferuje Unia Europejska w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych.

Czego nie można dofinansować z UE w projektach z Mazowsza

Podczas przygotowania i realizacji projektu współfinansowanego ze środków unijnych nie wszystkie koszty ponoszone przez przedsiębiorcę mogą zostać uznane za kwalifikowane i podlegać zwrotowi. W takim przypadku koszty niekwalifikowane, czyli niepodlegające dofinansowaniu z UE, przedsiębiorca jest zobligowany pokryć ze środków własnych.

Gdzie po fundusze unijne dla przedsiębiorców w mazowieckim

Przedsiębiorcy z Mazowsza zainteresowani otrzymaniem unijnej dotacji powinni zainteresować się możliwościami, jakie zostały przygotowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

Przedsiębiorcy z Mazowsza zainteresowani pozyskaniem zewnętrznego kapitału na rozwój swojej firmy powinni poszukać możliwości sfinansowania swoich przedsięwzięć z funduszy unijnych.

Wydatki kwalifikowane w projektach na rozpoczęcie działalności gospodarczej w opolskim

Wkrótce ruszy nabór wniosków o dofinansowanie dla osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą przy współudziale środków unijnych. Osoby zainteresowane otrzymaniem takiego wsparcia powinny zwrócić szczególną uwagę na zakres kwalifikowalności wydatków w ramach realizowanego projektu.

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej w województwie opolskim

Osoby fizyczne, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą w województwie opolskim już niedługo będą mogły to zrobić dzięki funduszom unijnym. Właśnie zostało opublikowane ogłoszenie o naborze wniosków do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Wniosek o dofinansowanie dla projektu współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw na Warmii i Mazurach

Ruszył nabór projektów wspierających organizację staży i szkoleń dla pracowników przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Aby aplikować o środki unijne w ramach konkursu konieczne jest złożenie dokumentacji aplikacyjnej zgodnie z wymaganiami regulaminu konkursu.

Wsparcie unijne dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw w województwie warmińsko-mazurskim

Coraz mniej czasu zostało na złożenie dokumentów aplikacyjnych w konkursie na transfer wiedzy pomiędzy przedsiębiorstwami a jednostkami naukowymi w regionie warmińsko-mazurskim. Podmioty zainteresowane otrzymaniem pomocy unijnej powinny rozpocząć przygotowanie wniosku o dofinansowanie wraz z wymaganymi załącznikami.

Dotacje unijne na szkolenia i doradztwo

W ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przewidziano możliwość dofinansowania różnorodnych projektów szkoleniowo-doradczych.

Dotacje unijne na szkolenia, usługi doradcze oraz studia podyplomowe

Przedsiębiorcy zainteresowani podniesieniem kwalifikacji zawodowych swoich pracowników mają szansę na otrzymanie dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dofinansowanie inwestycji dolnośląskich firm w ich początkowej fazie rozwoju

Małe i średnie przedsiębiorstwa są siłą napędową rozwoju gospodarczego w każdym regionie. Dlatego tak istotne jest wspieranie tych przedsiębiorstw.  Dlatego też polskie regiony w swoich programach pomocowych przeznaczają finanse na wspieranie inwestycji w tych firmach.

Załączniki do wniosku na doradztwo i udział w targach w lubuskim

Po zapoznaniu się z zasadami aplikowania o środki z działania 2.3 oraz wymaganiami dotyczącymi przygotowania dokumentacji, teraz przyszła pora na poznanie załączników do wniosku o dofinansowanie. Kompletność dokumentacji aplikacyjnej badana jest na etapie oceny formalnej wniosku o dofinansowanie.

Jak poprawnie przygotować dokumentacje aplikacyjną na doradztwo i udział w targach w lubuskim

W ramach ogłoszonego konkursu przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na zakup specjalistycznych usług doradczych świadczonych przez zewnętrzne podmioty oraz na udział w targach i misjach gospodarczych zarówno na terenie kraju jak i za granicą. Wszystko to możliwe jest w ramach działania 2.3 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubuskiego.

Jak poprawnie promować i informować o unijnym dofinansowaniu w łódzkim?

Przedsiębiorcy realizujący projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego są zobowiązani do zachowania odpowiednich wymogów w zakresie promocji i informacji o unijnej pomocy.

Unijne pieniądze na doradztwo, targi i misje gospodarcze w lubuskim

Istnieje możliwość otrzymania unijnego wsparcia na realizację projektów związanych z uzyskaniem specjalistycznego doradztwa oraz udziału w targach i misjach gospodarczych. Ruszył konkurs na wsparcie tego typu projektów w województwie lubuskim.

Unijne pieniądze na promocję regionalnych produktów w łódzkim

Już niedługa rusza nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców zainteresowanych otrzymaniem wsparcia na promocję marek i regionalnych produktów. Pieniądze te będą dostępne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Wydatki niekwalifikowane projektu w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

W trakcie realizacji projektu może okazać się, że część poniesionych wydatków nie jest możliwa do refundacji ze środków unijnych. Wówczas takie wydatki są pokrywane ze środków beneficjenta projektu. Kategorie wydatków niekwalifikowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki określają dokumenty programowe oraz wytyczne.

Budżet projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki projektodawca przedstawia zakładane koszty projektu we wniosku o dofinansowanie projektu w formie budżetu zadaniowego. W artykule przedstawię główne zasady dotyczące konstruowania takiego budżetu na potrzeby aplikowania o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki

Refundacja środków poniesionych na realizację projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego może nastąpić tylko w okresie jego realizacji. Okres ten określa umowa o dofinansowanie projektu. Ekspert podpowiada jakie znaczenie ma okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Ogólne zasady kwalifikowania wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki

Przed przystąpieniem do konstruowania budżetu projektu w celu aplikowania o środki unijne należy starannie zapoznać się z zasadami kwalifikowania wydatków w ramach danego programu operacyjnego. Tylko wydatki poniesione zgodnie z obowiązującymi zasadami mogą zostać zrefundowane ze środków unijnych.

Komponent regionalny Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL)

Komponent regionalny PO KL to Priorytety VI-IX Programu. Projekty realizowane w ramach tych priorytetów mogą być realizowane tylko w ramach tego województwa, w którym został zorganizowany konkurs. Konkursy w ramach komponentu regionalnego organizowane są w 16 województwach przez regionalne instytucje (zazwyczaj Wojewódzkie Urzędy Pracy lub Urzędy Marszałkowskie).

Komponent centralny Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL)

W skład komponentu centralnego PO KL wchodzą Priorytety I-V Programu. Cechą charakterystyczną tego komponentu jest możliwość realizowania projektu na terytorium całego kraju. Konkursy w ramach komponentu centralnego dotyczą całego kraju i organizowane są przez jedną instytucję.

Europejski Fundusz Społeczny (EFS)

Jeden z funduszy europejskich, którego głównym zadaniem jest rozwój społeczeństw w Unii Europejskiej. Z EFS pochodzi m.in. wsparcie polityki rynku pracy, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, adaptacyjność i rozwój kadr, wyrównywanie szans na rynku pracy. Ze środków EFS współfinansowane są projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Fundusze unijne na „kapitał ludzki” – część IV

Program Operacyjny Kapitał Ludzki przewiduje realizację wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego przede wszystkim za pośrednictwem dwóch procedur: procedury wyboru projektów konkursowych i procedury dofinansowania projektów systemowych. Informacje na temat procedur wyboru projektów zawarte są w Planie działania, corocznie przygotowywanym przez Instytucję Pośredniczącą (IP) dla każdego priorytetu.

Fundusze unijne na „kapitał ludzki” – część III

Oprócz dokumentów programowych, szeregu wytycznych i innych dokumentów określających zasady ubiegania się o dofinansowanie z PO Kapitał Ludzki, dokumentacji konkursowej powinniśmy poświęcić szczególną uwagę.

Fundusze unijne na „kapitał ludzki” – część II

Zapisy Programu z uwagi na swój ogólnikowy charakter zostały doprecyzowane w dokumencie pn. „Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, który zasadniczo określa m.in. typy projektów, które mogą otrzymać wsparcie w ramach poszczególnych działań, typy potencjalnych beneficjentów, szczegółowe warunki dotyczące wartości projektów czy kosztów kwalifikowanych.

REKLAMA