Okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe zasady
Za początek okresu kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki uznaje się datę 12 grudnia 2006 roku. W tym dniu Komisja Europejska otrzymała od strony polskiej wersję Programu w celu jej zatwierdzenia.
REKLAMA
Jeśli projektodawca poniósł wydatki w związku z realizacją projektu przed 12 grudnia 2006 roku nie mogą one zostać uznane za wydatki kwalifikowane.
Zapoznaj się również z serwisem Mała firma
REKLAMA
Za kwalifikowane zostaną uznane wydatki poniesione do dnia 31 grudnia 2015 roku. Dzień ten stanowi koniec okresu kwalifikowalności w ramach PO KL, przy czym instytucje zarządzające programem mogą podjąć decyzję dotyczącą wcześniejszej daty końca kwalifikowalności.
Wyjątki:
Zasady opisane powyżej nie mają zastosowania w przypadku projektów objętych pomocą de minimis, wyłączeniem blokowym (grupowym), programem pomocowym zatwierdzonym przez Komisję Europejską, a także projektów otrzymujących wsparcie w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej przez Komisję Europejską oraz projektów współfinansowanych na podstawie zatwierdzonej przez Komisję Europejską pomocy indywidualnej. W przypadku takich projektów, ramy czasowe kwalifikowalności wydatków są określone w zatwierdzonym przez Komisję Europejską programie pomocowym.
Pojedynczy projekt
Okres kwalifikowalności każdego pojedynczego projektu realizowanego w ramach PO KL (równoznaczny z okresem jego realizacji) określa umowa o dofinansowanie projektu. Okres ten nie może wykraczać poza daty graniczne kwalifikowalności wydatków w ramach Programu tzn. mogą być ponoszone w okresie od 12 grudnia 2006 roku do 31 grudnia 2015 roku, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych powyżej.
Co do zasady, okres kwalifikowalności wydatków w ramach projektu może przypadać na okres przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. W szczególności wydatki poniesione na wycenę wkładu niepieniężnego oraz ustanowienie zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie projektu mogą zostać poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu i będą mogły zostać uznane za kwalifikowalne pod warunkiem przyjęcia projektu do realizacji.
Za datę poniesienia wydatku w przypadku wydatków pieniężnych przyjmuje się:
- jeśli zostały dokonane przelewem lub obciążeniową kartą płatniczą – datę obciążenia rachunku bankowego podmiotu ponoszącego wydatek,
- jeśli zostały dokonane kartą kredytową lub podobnym instrumentem płatniczym o odroczonej płatności – datę transakcji skutkującej obciążeniem rachunku karty kredytowej lub podobnego instrumentu,
- jeśli zostały dokonane gotówką – datę faktycznego dokonania płatności.
Przeczytaj również Dotacje na szkolenia oraz doradztwo w województwie dolnośląskim – działanie 8.1.1 POKL
Za datę poniesienia wydatku w przypadku wkładu niepieniężnego uznaje się datę faktycznego wniesienia wkładu.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zawiera aktualna wersja „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Dokument ten jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.efs.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.