reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych – część II

Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych – część II

W części 1 przedstawione zostały dostępne w ramach działania 2.1.1 programu Kapitał Ludzki konkursy ogłoszone w 2010 roku. Wyjaśniono również procedury związane ze staraniem się o dofinansowanie, co podlega sfinansowaniu, a także informacje na temat wielkości dofinansowania w przypadku szkoleń ogólnych.

Szkolenia

W przypadku szkoleń specjalistycznych (czyli takich, które pracownik może wykorzystać tylko na danym stanowisku lub w jednym przedsiębiorstwie), progi dofinansowania są dużo niższe i wynoszą:

  • 45 proc. - mikro i małe przedsiębiorstwa,
  • 35 proc. - średnie przedsiębiorstwa, 
  • 25 proc. - duże przedsiębiorstwa.

Ponadregionalne zamknięte projekty szkoleń i doradztwa przygotowane w oparciu o indywidualne strategie rozwoju firm. W ramach konkursu przewidziano dwa rodzaje działań: szkolenia w formie kursów - powyżej 5 godzin w grupach liczących od 5 do 30 uczestników, oraz usługi doradcze powiązane ze szkoleniami w projekcie.

Szkolenia i doradztwo są adresowane do pracowników wydelegowanych przez swoich pracodawców na szkolenie - doradztwo oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Szkolenia zamknięte oznaczają, że biorą w nich udział pracownicy wnioskodawcy (lub konkretnej firmy dla której wnioskodawca prowadzi szkolenie) i podmiotów działających z nim w partnerstwie. Warunkiem, żeby przedsiębiorstwo mogło składać wniosek aplikacyjny w tym działaniu jest ponadregionalność projektu (na projekty regionalne firmy mogą otrzymać dofinansowanie w działaniach PO KL realizowanych w poszczególnych województwach). Projekt jest uznawany za ponadregionalny jeśli wnioskodawca posiada struktury organizacyjne w co najmniej dwóch województwach oraz jeśli w szkoleniu będą uczestniczyć osoby z tych województw. Warto wspomnieć, że oddziały te mogą działać również na zasadach franczyzy lub działalności agencyjnej.

Porównaj: Jakie są możliwości szkolenia pracowników ze środków unijnych

Realizując w tym konkursie projekt w partnerstwie warto zwrócić uwagę, że istnieje tu ograniczenie ilości partnerów. Maksymalna liczba partnerów w projekcie wynosi 4 (Lider + 4 Partnerów). Maksymalny okres realizacji projektów w tym konkursie wynosi 24 miesiące. Tegoroczny nabór wniosków już się odbył, następny planowany jest za rok. Budżet konkursowy wynosi 100 mln zł.

Największa pula środków została przeznaczona na szkolenia otwarte, jest ona dwukrotnie większa niż na projekty szkoleń zamkniętych i wynosi 200 mln zł.

W aktualnie trwającym naborze został znacznie zawężony obszar tematyczny szkoleń. Wsparciem będą obejmowane projekty szkoleń (ogólnych i specjalistycznych) i doradztwa z zakresu umiejętności technicznych dla pracowników o każdym wykształceniu lub kompetencji społecznych dla pracowników o wykształceniu technicznym. Zawężona została również grupa wnioskodawców. Muszą oni wykazać się doświadczeniem zdobytym w latach 2007 – 2009 w realizacji szkoleń w okresie odpowiadającym okresowi realizacji projektu. Miara doświadczenia będzie liczba przeszkolonych osób w analogicznym okresie. Powinna ona być co najmniej równa liczbie osób planowanych do przeszkolenia w projekcie. Szkolenia powinny być dostępne dla wszystkich chętnych pracowników przedsiębiorstw, którzy spełniają kryteria rekrutacyjne określone przez nas we wniosku aplikacyjnym - muszą mieć one znacznie szerszą skalę. Realizacja szkolenia musi mieć miejsce w co najmniej pięciu województwach, a rekrutacja nie może faworyzować konkretnych przedsiębiorstw. Konsekwencją tego są warunki stawiane w konkursie, że procent osób objętych wsparciem z jednego przedsiębiorstwa nie może przekroczyć 15 proc. oraz 30 proc. z jednego województwa. Maksymalny okres realizacji projektów, podobnie jak przy szkoleniach zamkniętych wynosi 24 miesiące. Aktualny nabór wniosków potrwa do 30 czerwca 2010 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Talento

Firma konsultingowa

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych
Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama