REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych – część II

 Talento
Firma konsultingowa
Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych
Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych

REKLAMA

REKLAMA

W części 1 przedstawione zostały dostępne w ramach działania 2.1.1 programu Kapitał Ludzki konkursy ogłoszone w 2010 roku. Wyjaśniono również procedury związane ze staraniem się o dofinansowanie, co podlega sfinansowaniu, a także informacje na temat wielkości dofinansowania w przypadku szkoleń ogólnych.

Szkolenia

W przypadku szkoleń specjalistycznych (czyli takich, które pracownik może wykorzystać tylko na danym stanowisku lub w jednym przedsiębiorstwie), progi dofinansowania są dużo niższe i wynoszą:

REKLAMA

 • 45 proc. - mikro i małe przedsiębiorstwa,
 • 35 proc. - średnie przedsiębiorstwa, 
 • 25 proc. - duże przedsiębiorstwa.

Ponadregionalne zamknięte projekty szkoleń i doradztwa przygotowane w oparciu o indywidualne strategie rozwoju firm. W ramach konkursu przewidziano dwa rodzaje działań: szkolenia w formie kursów - powyżej 5 godzin w grupach liczących od 5 do 30 uczestników, oraz usługi doradcze powiązane ze szkoleniami w projekcie.

Szkolenia i doradztwo są adresowane do pracowników wydelegowanych przez swoich pracodawców na szkolenie - doradztwo oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Szkolenia zamknięte oznaczają, że biorą w nich udział pracownicy wnioskodawcy (lub konkretnej firmy dla której wnioskodawca prowadzi szkolenie) i podmiotów działających z nim w partnerstwie. Warunkiem, żeby przedsiębiorstwo mogło składać wniosek aplikacyjny w tym działaniu jest ponadregionalność projektu (na projekty regionalne firmy mogą otrzymać dofinansowanie w działaniach PO KL realizowanych w poszczególnych województwach). Projekt jest uznawany za ponadregionalny jeśli wnioskodawca posiada struktury organizacyjne w co najmniej dwóch województwach oraz jeśli w szkoleniu będą uczestniczyć osoby z tych województw. Warto wspomnieć, że oddziały te mogą działać również na zasadach franczyzy lub działalności agencyjnej.

Porównaj: Jakie są możliwości szkolenia pracowników ze środków unijnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Realizując w tym konkursie projekt w partnerstwie warto zwrócić uwagę, że istnieje tu ograniczenie ilości partnerów. Maksymalna liczba partnerów w projekcie wynosi 4 (Lider + 4 Partnerów). Maksymalny okres realizacji projektów w tym konkursie wynosi 24 miesiące. Tegoroczny nabór wniosków już się odbył, następny planowany jest za rok. Budżet konkursowy wynosi 100 mln zł.

Największa pula środków została przeznaczona na szkolenia otwarte, jest ona dwukrotnie większa niż na projekty szkoleń zamkniętych i wynosi 200 mln zł.

W aktualnie trwającym naborze został znacznie zawężony obszar tematyczny szkoleń. Wsparciem będą obejmowane projekty szkoleń (ogólnych i specjalistycznych) i doradztwa z zakresu umiejętności technicznych dla pracowników o każdym wykształceniu lub kompetencji społecznych dla pracowników o wykształceniu technicznym. Zawężona została również grupa wnioskodawców. Muszą oni wykazać się doświadczeniem zdobytym w latach 2007 – 2009 w realizacji szkoleń w okresie odpowiadającym okresowi realizacji projektu. Miara doświadczenia będzie liczba przeszkolonych osób w analogicznym okresie. Powinna ona być co najmniej równa liczbie osób planowanych do przeszkolenia w projekcie. Szkolenia powinny być dostępne dla wszystkich chętnych pracowników przedsiębiorstw, którzy spełniają kryteria rekrutacyjne określone przez nas we wniosku aplikacyjnym - muszą mieć one znacznie szerszą skalę. Realizacja szkolenia musi mieć miejsce w co najmniej pięciu województwach, a rekrutacja nie może faworyzować konkretnych przedsiębiorstw. Konsekwencją tego są warunki stawiane w konkursie, że procent osób objętych wsparciem z jednego przedsiębiorstwa nie może przekroczyć 15 proc. oraz 30 proc. z jednego województwa. Maksymalny okres realizacji projektów, podobnie jak przy szkoleniach zamkniętych wynosi 24 miesiące. Aktualny nabór wniosków potrwa do 30 czerwca 2010 r.

Studia podyplomowe

REKLAMA

Konkurs trzeci obejmuje wyłącznie projekty studiów podyplomowych dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw. W danej edycji studiów musi być przewidziane powyżej 150 godzin lekcyjnych. Jedna edycja nie powinna obejmować mniej niż 20 uczestników i więcej niż 40. Kwota przeznaczona na konkurs wynosi 100 mln zł i w 2010 roku została już całkowicie wyczerpana.

Uczestnikami studiów podyplomowych realizowanych w działaniu 2.1.1 mogą być tylko osoby będące pracownikami przedsiębiorstw oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Z zastrzeżeniem, że nie mogą to być pracownicy instytucji składającej wniosek i partnerów projektu, a także pracownicy podwykonawców świadczących usługi merytoryczne w ramach projektu, np. którym zlecamy usługi szkoleniowe czy reklamowe.

Wymóg ten w niektórych sytuacjach może być problematyczny i eliminować znaczną liczbę osób z grupy zainteresowanej studiami. Jeśli o realizację studiów występuje uczelnia wyższa, to automatycznie z grupy beneficjentów eliminuje całą swoją kadrę akademicką, w tym pracowników innych wydziałów, którzy byliby zainteresowani tematyką studiów. Następnym ograniczeniem jest procent osób biorących udział w studiach podyplomowych. Nie może być to więcej niż 20 proc. osób zatrudnionych u tego samego pracodawcy. Maksymalny okres realizacji projektów związanych ze studniami podyplomowymi jest nieco dłuższy niż projektów na kursy i wynosi 36 miesięcy.

Polecamy serwis Szkolenia

Projekty w ramach działania 2.1.1 ,,Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach'' są jednymi z trudniejszych, jeśli chodzi o możliwość ich otrzymania, co dyktowane jest przede wszystkim przez bardzo dużą konkurencję. Ale należy jednocześnie zaznaczyć, że są pod pewnymi względami jednymi z łatwiejszych do realizacji. Przede wszystkim w tych projektach stosunkowo łatwo jest znaleźć odpowiednią liczbę uczestników, z czym możemy mieć duże problemy, gdy realizujemy projekty dla osób niepełnosprawnych czy długotrwale bezrobotnych. Minimalny wkład własny ze strony uczestników zapewnia również ich większe zaangażowanie w zajęcia i zapewnia nam lepszą frekwencję uczestników.

Kinga Korniejenko - specjalistka ds. funduszy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA