REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena wniosku na wsparcie małych przedsiębiorstw w małopolskim

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Ocena wniosku na wsparcie małych przedsiębiorstw w małopolskim
Ocena wniosku na wsparcie małych przedsiębiorstw w małopolskim

REKLAMA

REKLAMA

Udzielenie wsparcia z funduszy unijnych następuje na podstawie dokumentacji aplikacyjnej złożonej przez przedsiębiorcę w trakcie naboru wniosków. Po złożeniu wniosku możemy zostać poproszeni o jej uzupełnienie, poprawę lub udzielenie dodatkowych wyjaśnień. Wystąpienie takiej sytuacji wcale nie musi przekreślać szansy na zdobycie unijnych pieniędzy.

W ramach ogłoszonego konkursu wspierane są projekty inwestycyjne, które mogą polegać na np. przebudowie zakładu produkcyjnego w celu dostosowania systemu produkcji do wymagań rynkowych.

REKLAMA

Mały przedsiębiorca, który jest zainteresowany otrzymaniem wsparcia unijnego na tego typu inwestycje składa w terminie naboru wniosku (do 19 maja br.) dokumentację aplikacyjną, co należy rozumieć jako wniosek wraz wymaganymi załącznikami.

Dokumentacja ta podlega ocenie zgodnie z określonymi kryteriami wyboru projektów. Najpierw dokonywana jest ocena formalna – o zasadach tej oceny pisałem w poprzednim artykule. Po pozytywnie zakończonej ocenie formalnej, dokumentacja jest przekazywana do oceny pod kątem spełniania kryteriów merytorycznych. Zarówno na etapie oceny formalnej jak i merytorycznej istnieje możliwość uzupełnienia, poprawienia lub udzielania dodatkowych wyjaśnień do złożonej dokumentacji. Może to nastąpić na wezwanie za pośrednictwem faksu i/lub e-maila.

Przeczytaj także Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

Ocena merytoryczna wniosku o dofinansowanie

REKLAMA

Ocena merytoryczna składa się z dwóch etapów: z oceny technicznej oraz właściwej oceny merytorycznej. Ocena techniczna ma na celu sprawdzenie opracowanej przez projektodawcę dokumentacji pod kątem spełnienia kryteriów technicznych. Co ważne - niespełnienie jednego z warunków powoduje odrzucenie wniosku z dalszej procedury. Podczas oceny technicznej badana jest kwalifikowalność kosztów projektu, wykonalność projektu z punktu widzenia finansowego, w tym prawidłowość przygotowania analiz finansowych, zgodność projektu z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska, charakterystyka projektu pod kątem jego szczegółowej oceny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas oceny technicznej może nastąpić sytuacja, gdy Komisja Oceniająca Projekt stwierdzi, że część wydatków zadeklarowanych przez wnioskodawcę nie kwalifikuje się do wsparcia unijnego. Wówczas KOP może podjąć decyzję o obniżeniu kwoty wydatków kwalifikowanych maksymalnie o 10%. O takiej propozycji wnioskodawca jest informowany pisemnie. 

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji odnośnie oceny technicznej, dokumentacja aplikacyjna kierowana jest do właściwej oceny merytorycznej. Ocena ta jest oceną punktową. Czyli szczegółowo badane jest spełnianie przez projekt każdego z kryterium i w zależności od tego, w jakim stopniu projekt ten spełnia/nie spełnia wymagań danego kryterium przyznawane są punkty. Podczas oceny merytorycznej badane jest m.in. potencjał i doświadczenie wnioskodawcy na rzecz realizacji projektu, lokalizacja projektu, innowacyjny charakter projektu, zatrudnienie, gotowość projektu do realizacji.

REKLAMA

Co ważne, gdy dokumentacja wymaga złożenia wyjaśnień, dokonania uzupełnienia lub poprawy Komisja Oceniająca Projekt może wezwać wnioskodawcę w trakcie oceny technicznej i/lub w trakcie właściwej oceny merytorycznej do złożenia wyjaśnień, uzupełnienia lub poprawy dokumentacji. 

Wnioskodawca może zostać wezwany do poprawy, uzupełniania lub złożenia dodatkowych jeden raz na etapie oceny technicznej oraz jeszcze raz na etapie oceny merytorycznej. W przypadku otrzymania takiego wezwania przedsiębiorca powinien niezwłocznie udzielić wyjaśnień, nanieść poprawki lub uzupełnienia do złożonej dokumentacji w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych, liczonych z początkiem następnego dnia od daty doręczenia faksu lub maila.

Po przeprowadzeniu każdego etapu oceny projektów, wnioskodawca jest pisemnie informowany o wynikach oceny jego projektu, w tym o odrzuceniu projektu (na etapie oceny formalnej i merytorycznej). W przypadku odrzuceniu projektu taka informacja powinna zawierać wskazanie przyczyn, dlaczego wniosek został odrzucony i na jakim etapie.

Wniosek zostanie odrzucony, jeżeli pomimo jego uzupełnienia lub uzupełnienia załączonej dokumentacji do wniosku, stwierdzone zostaną błędy lub jeśli dodatkowe wyjaśnienia na piśmie są niewystarczające. Analogicznie, wniosek zostanie odrzucony, gdy np. nie zostanie poprawiony / uzupełniony w wymaganym terminie lub na etapie właściwej oceny merytorycznej uzyska poniżej 60% maksymalnej liczby punktów.

Wybór projektów dokonywany jest przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Lista projektów wybranych do dofinansowania publikowana jest na stronie internetowej www.mcp.malopolska.pl.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA