Kwalifikowalność przy VAT i wynagrodzeniach oraz koszty niekwalifikowane
REKLAMA
REKLAMA
Poniżej przedstawiono szczegółowe uwarunkowania kwalifikowalności pozycji kosztowych, które najczęściej występują w projektach realizowanych przez MSP, a budzą jednocześnie wątpliwości.
REKLAMA
Podatek VAT
Problem kwalifikowalności podatku VAT jest relatywnie prosty do zdefiniowania, jednakże w przypadku pogłębionych analiz pojawia się szereg pytań i wątpliwości. Co do zasady podatek VAT jest kwalifikowany tylko wtedy, gdy jest ponoszony przez beneficjenta w sposób ostateczny i definitywny. Rysunek 2.2 ułatwia zrozumienie kwalifikowalności tego podatku.
Reasumując: ta część podatku VAT, która nie jest możliwa do refundacji, jest kosztem kwalifikowanym.
Koszty wynagrodzeń personelu
Jeżeli szczegółowe dla danego działania wytyczne kwalifikowalności zezwalają na finansowanie kosztów związanych z zatrudnieniem personelu, to w ramach kosztów związanych z wynagrodzeniem personelu kwalifikowalne są wszystkie składniki wynagrodzenia. Czyli tak zwany koszt brutto zatrudnienia pracownika. W szczególności wynagrodzenie brutto, składki pracodawcy na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. W ramach kosztów wynagrodzenia nie kwalifikują się wpłaty dokonywane przez pracodawców zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Polecamy: Dla kogo są środki unijne
REKLAMA
Umożliwia to przedsiębiorstwu zmniejszenie comiesięcznych kosztów osobowych poprzez „przesunięcie” pracowników do poszczególnych projektów, co oczywiście musi zostać stosownie udokumentowane. Jednakże warto pamiętać, że fakt przesunięcia (delegowania) 100% etatu pracownika do projektu oznacza, że w ramach tego czasu pracy nie może on wykonywać innych czynności związanych z pracą poza projektem.
Warto także podkreślić, że w przypadku kosztów związanych z wynagrodzeniami kwalifikowane są również nagrody, premie, urlopy pod warunkiem, że wynikają z właściwych regulaminów pracy lub regulaminów wynagradzania w danej instytucji.
Koszty niekwalifikowane
Niezależnie od funduszu strukturalnego istnieje grupa kosztów niekwalifikowanych, do których zalicza się w szczególności koszty prowizji pobieranych w ramach operacji wymiany walut oraz ujemne różnice kursowe, koszty kar i grzywien oraz wydatki związane z wypełnieniem wniosku o dofinansowanie projektu.
Polecamy: Kwalifikowalność projektów
Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.