Kwalifikowalność projektów
REKLAMA
REKLAMA
Jak zatem poradzić sobie ze zrozumieniem kwalifikowalności? Punktem wyjścia jest diagnoza, jaki fundusz strukturalny finansuje działanie, w ramach którego o dofinansowanie ubiega się wnioskodawca. Informacja ta znajduje się także w szczegółowym opisie priorytetów. W kolejnym kroku należy zapoznać się z wytycznymi UE w zakresie stosowania i kwalifikowania operacji współfinansowanych w ramach danego funduszu strukturalnego.
REKLAMA
Polecamy: Fundusze unijne
REKLAMA
Następnie należy zapoznać się z wytycznymi kwalifikowalności dla programu operacyjnego, należy przeczytać ogólne zasady, a w drugim etapie zapoznać się ze szczegółowymi wymogami dla poszczególnych działań. Tylko taki kierunek zapoznawania się z dokumentami umożliwi efektywne zrozumienie zagadnienia kwalifikowalności i prawidłowe przygotowanie projektu oraz zawartych w nim operacji.
Jak już wspomniano, punktem wyjścia w analizie kwalifikowalności jest rozeznanie, czy planowany zakres projektu jest możliwy do sfinansowania w ramach danego działania, a zatem odpowiedź na pytanie o zgodność projektu. Aby zweryfikować, czy składany przez beneficjenta projekt jest kwalifikowany, należy zweryfikować czy:
- zakres merytoryczny projektu jest zgodny z zakresem możliwych do sfinansowania operacji w ramach danego działania,
- beneficjent jest uprawniony do składania tego typu projektu do danego działania,
- projekt jest zgodny z prawodawstwem krajowym,
- projekt jest zgodny z politykami horyzontalnymi UE,
- obszar realizacji projektu pokrywa się z obszarem objętym wsparciem w ramach danego działania,
- struktura projektu jest zgodna z wymogami konkursowymi.
Weryfikacja tych punktów pozwoli na odpowiedź na pytanie o kwalifikowalność projektu. Jednakże warto w tym miejscu przypomnieć, że fakt, iż dany projekt jest możliwy do refinansowania w ramach danego działania, nie oznacza automatycznie, że wszystkie wydatki mogą zostać uznane za kwalifikowane. W kolejnym etapie analizy należy zapoznać się z zasadami kwalifikowalności wydatków.
Polecamy: Zakładam firmę
Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne-szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA