Pozyskiwanie dotacji za pośrednictwem zewnętrznego konsultanta
REKLAMA
REKLAMA
Rynek zewnętrznych usług konsultingowo-doradczych w zakresie doradztwa europejskiego w Polsce zaczął rozwijać się bardzo dynamicznie już w momencie otrzymania przez Polskę pomocy przedakcesyjnej w ramach programów SAPARD, ISPA i PHARE. W krótkim okresie czasu powstały liczne przedsiębiorstwa, które oferowały usługi w zakresie:
REKLAMA
- doradztwa związanego z wyborem źródła dofinansowania,
- wsparcia merytorycznego na etapie przygotowania wniosku,
- wsparcia administracyjnego na etapie aplikowania,
- wsparcia merytorycznego i administracyjnego w zakresie zarządzania (rozliczania) dotowanego projektu.
Polecamy: Zakładam firmę
REKLAMA
Po wejściu Polski do UE i umożliwieniu dostępu do środków w latach 2004 – 2006 w ramach ówczesnych programów operacyjnych liczba zewnętrznych firm uległa zdecydowanemu zwiększeniu. Ponieważ bariery wejścia na ten rynek są relatywnie niskie (praktycznie jedyną barierą jest ta związana z wiedzą o systemie wdrażania), każdego dnia powstaje w Polsce co najmniej kilkanaście tego typu firm. Zwiększa to oczywiście konkurencję na tym rynku i prowadzi do silnej walki o potencjalnego klienta.
Reasumując: w dniu dzisiejszym istnieje silny popyt i silna podaż na tego typu usługi. Można zatem zdecydować się na całościowe zakontraktowanie tego typu usług od podwykonawcy. Przyjrzyjmy się najważniejszym zmiennym warunkującym decyzję o wyborze dostawcy takich usług:
- długookresowa strategia rozwoju beneficjent,
- właściciel lub zarząd przedsiębiorstwa powinni zdecydować się, czy zamierzają rozwijać w ramach swojej struktury specjalną komórkę organizacyjną, czy będą decydowali się na wynajmowanie zewnętrznych usług.
REKLAMA
Ważnym kryterium są tutaj koszty i produktywność. Beneficjent powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stać go na zatrudnienie dodatkowych pracowników i inwestowanie w ich rozwój (np. odpowiednie kursy, szkolenia, zakup literatury)? W jakim okresie osoby te uzyskają odpowiednią produktywność, która zrównoważy poniesione nakłady?
- Potencjalny obszar projektów — beneficjent powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie typy projektów planuje realizować w najbliższych latach. Czy będą one jednorodne czy zróżnicowane? Czy będą wymagały nawiązania współpracy z innymi podmiotami (np. jednostkami B+R), czy będą raczej realizowane tylko przez wnioskodawcę.
- Zakres usług objętych wsparciem — przedsiębiorca powinien zdecydować się, jaki zakres usług zostanie ewentualnie przekazany zewnętrznemu wykonawcy — przygotowanie wniosku, zarządzanie procesem aplikacyjnym czy także administrowanie projektem.
Po przeanalizowaniu tych zmiennych należy podjąć ostateczną decyzję.
Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy
Artykuł jest fragmentem książki Fundusze unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.