REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RP w mazowieckim– część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RP w mazowieckim
Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RP w mazowieckim

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Mazowsza w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Warto poznać podstawowe zasady kwalifikowania wydatków w ramach tego programu aby móc skuteczniej ubiegać się o dofinansowania swojej inwestycji.

Okres kwalifikowalności wydatków

Okres kwalifikowalności wydatków jest niczym innym jak przedziałem czasowym w ramach, którego można ponosić wydatki, które będą mogły zostać uznane za kwalifkowalne. Innymi słowy będą mogły zostać zrefundowane ze środków unijnych. 

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi dokumentami okres kwalifikowalności wydatków rozpoczyna się 1 stycznia 2007 r., a kończy 31 grudnia 2015 r., chyba, że Regulamin Konkursu stanowi inaczej.

Warto pamiętać, że dla projektów podlegających pomocy publicznej szczegółowe ramy kwalifikowalności wydatków są określone w przepisach dotyczących pomocy publicznej. Wówczas inwestycja nie może zostać rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie do instytucji odpowiedzialnej za nabór wniosków. 

Przeczytaj koniecznie Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

Wydatki kwalifikowane

Wydatek kwalifikowany to wydatek, które może zostać pokryty w określonej wysokości i na określonych zasadach ze środków unijnych. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego za kwalifikwalne należy uznać wydatki które spełniają w sposób łączny następujące przesłanki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • została podpisana umowa o dofinansowanie projektu,
  • zostały one poniesione w okresie kwalifikowalności wydatków,
  • zostały należycie udokumentowane,
  • są zgodne z postanowieniami RPO WM 2007-2013,
  • są niezbędne do realizacji projektu i zostały poniesione w związku z realizacją projektu,
  • zostały dokonane w sposób oszczędny, w oparciu o zasadę dążenia do uzyskania założonych efektów przy jak najniższej kwocie wydatku,
  • zostały przewidziane w zatwierdzonym budżecie projektu,
  • są zgodne ze szczegółowymi wymogami określonymi w zasadach kwalifikowania wydatków w ramach RPO WM 2007-2013.

REKLAMA

Za wydatki kwalifikowane można uznać koszty poniesione na przygotowanie dokumentacji projektowej, w tym studium wykonalności, biznesplan, koszty poniesione na dokumentację związaną z oceną oddziaływania na środowisko, mapy, szkice lokalne sytuujące projekt, a także inna niezbędna dokumentacja techniczna lub finansowa.

Podczas przygotowywaniu dokumentacji aplikacyjnej musi pamiętać, że każdy wydatek kwalifikowany powinien zostać uwzględniony w montażu finansowym we wniosku o dofinansowanie i załączniku do umowy o dofinansowanie. Wypłata środków będzie możliwa tylko na podstawie dowodu stwierdzającego dokonanie wydatków. 

Za wydatek niekwalifikowany jest uznawane przygotowanie i wypełnienie wniosku o dofinansowanie projektu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA