REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogólne zasady przygotowania konstrukcji projektu

Zasady przygotowania konstrukcji projektu
Zasady przygotowania konstrukcji projektu
Nieznany
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwieńczeniem prac przygotowawczych jest rozpoczęcie pracy nad konstrukcją projektu, który zamierza realizować beneficjent, a następnie przeniesienie informacji do formularza wniosku o dofinansowanie projektu.

Projekt powinien być prosty, co nie oznacza bynajmniej zakazu stosowania bardziej skomplikowanych rozwiązań technologicznych czy organizacyjnych. Prostota projektu oznacza, że wyraźnie widać w nim pewną logikę działań, poszczególne operacje są ze sobą logicznie i merytorycznie związane. Konstrukcja projektu przypomina jednolitą bryłę, a nie zlepek różnorodnych pomysłów i działań przygotowanych w celu pozyskania jakichś tam środków europejskich.

REKLAMA

REKLAMA

Warto pamiętać, że opis musi być zrozumiały dla osób czytających projekt. Zawiłe i „barokowe” sformułowania utrudniają sprawne przeczytanie projektu przez oceniające go osoby. Warto poprosić zaprzyjaźnione osoby o zapoznanie się z opisem projektu i zweryfikowanie klarowności wypowiedzi.

Projekt powinien być możliwy do zrealizowania, jego wartość powinna korespondować z możliwościami finansowymi czy organizacyjnymi beneficjenta. Projekt powinien być także możliwy do zrealizowania w zadeklarowanym przez wnioskodawcę czasie. Dużym błędem, zauważalnym zwłaszcza wśród początkujących beneficjentów, jest dążenie do maksymalizacji wartości projektu. Jak można stwierdzić na podstawie licznych obserwacji, zdecydowanie lepszą polityką jest stopniowe zwiększanie wartości i skomplikowania projektów wraz z nabywaniem przez organizację doświadczenia w rozliczaniu projektów finansowanych ze środków publicznych.

Polecamy: Jaką drogą pozyskiwać dotacje

Logiczny, czyli charakteryzujący się zrozumieniem kryteriów przyznawania pomocy i odpowiadający na szczegółowe wytyczne konkursowe. Ważnym aspektem jest także zachowanie logiki projektu, służy temu narzędzie noszące nazwę matrycy logicznej projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Projekt musi być innowacyjny. Praktycznie w każdym z działań beneficjent jest proszony o przedstawienie innowacyjności zawartej w zgłaszanym do dofinansowania projekcie. Projekt musi być trwały — wymóg trwałości oznacza zobowiązanie się beneficjenta do niepoddawania produktów wytworzonych w wyniku realizacji operacji współfinansowanych ze środków publicznych modyfikacji:
- mającej wpływ na charakter lub warunki realizacji projektu lub powodującej uzyskanie nieuzasadnionej korzyści przez przedsiębiorstwo lub podmiot publiczny; oraz
- wynikającej ze zmiany charakteru własności elementu infrastruktury albo z zaprzestania działalności produkcyjnej.

Warunki trwałości produktów projektu reguluje szczegółowo umowa o dofinansowanie projektu oraz wytyczne konkursowe. Należy o tym aspekcie szczególnie pamiętać, ponieważ jest on bardzo ważnym elementem zarządzania projektem.

Polecamy: Zasady przygotowywania wniosku

Przedstawione powyżej ogólne warunki poprawnego przygotowania projektu powinny ciągle towarzyszyć pracy zespołu przygotowującego projekt a potem wniosek o jego dofinansowanie.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA