REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogólne zasady przygotowania konstrukcji projektu

Zasady przygotowania konstrukcji projektu
Zasady przygotowania konstrukcji projektu
Nieznany
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwieńczeniem prac przygotowawczych jest rozpoczęcie pracy nad konstrukcją projektu, który zamierza realizować beneficjent, a następnie przeniesienie informacji do formularza wniosku o dofinansowanie projektu.

Projekt powinien być prosty, co nie oznacza bynajmniej zakazu stosowania bardziej skomplikowanych rozwiązań technologicznych czy organizacyjnych. Prostota projektu oznacza, że wyraźnie widać w nim pewną logikę działań, poszczególne operacje są ze sobą logicznie i merytorycznie związane. Konstrukcja projektu przypomina jednolitą bryłę, a nie zlepek różnorodnych pomysłów i działań przygotowanych w celu pozyskania jakichś tam środków europejskich.

REKLAMA

REKLAMA

Warto pamiętać, że opis musi być zrozumiały dla osób czytających projekt. Zawiłe i „barokowe” sformułowania utrudniają sprawne przeczytanie projektu przez oceniające go osoby. Warto poprosić zaprzyjaźnione osoby o zapoznanie się z opisem projektu i zweryfikowanie klarowności wypowiedzi.

Projekt powinien być możliwy do zrealizowania, jego wartość powinna korespondować z możliwościami finansowymi czy organizacyjnymi beneficjenta. Projekt powinien być także możliwy do zrealizowania w zadeklarowanym przez wnioskodawcę czasie. Dużym błędem, zauważalnym zwłaszcza wśród początkujących beneficjentów, jest dążenie do maksymalizacji wartości projektu. Jak można stwierdzić na podstawie licznych obserwacji, zdecydowanie lepszą polityką jest stopniowe zwiększanie wartości i skomplikowania projektów wraz z nabywaniem przez organizację doświadczenia w rozliczaniu projektów finansowanych ze środków publicznych.

Polecamy: Jaką drogą pozyskiwać dotacje

Logiczny, czyli charakteryzujący się zrozumieniem kryteriów przyznawania pomocy i odpowiadający na szczegółowe wytyczne konkursowe. Ważnym aspektem jest także zachowanie logiki projektu, służy temu narzędzie noszące nazwę matrycy logicznej projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Projekt musi być innowacyjny. Praktycznie w każdym z działań beneficjent jest proszony o przedstawienie innowacyjności zawartej w zgłaszanym do dofinansowania projekcie. Projekt musi być trwały — wymóg trwałości oznacza zobowiązanie się beneficjenta do niepoddawania produktów wytworzonych w wyniku realizacji operacji współfinansowanych ze środków publicznych modyfikacji:
- mającej wpływ na charakter lub warunki realizacji projektu lub powodującej uzyskanie nieuzasadnionej korzyści przez przedsiębiorstwo lub podmiot publiczny; oraz
- wynikającej ze zmiany charakteru własności elementu infrastruktury albo z zaprzestania działalności produkcyjnej.

Warunki trwałości produktów projektu reguluje szczegółowo umowa o dofinansowanie projektu oraz wytyczne konkursowe. Należy o tym aspekcie szczególnie pamiętać, ponieważ jest on bardzo ważnym elementem zarządzania projektem.

Polecamy: Zasady przygotowywania wniosku

Przedstawione powyżej ogólne warunki poprawnego przygotowania projektu powinny ciągle towarzyszyć pracy zespołu przygotowującego projekt a potem wniosek o jego dofinansowanie.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA