REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

Rozliczenie odbytej podróży służbowej przez pracownika może stanowić dla pracodawcy nie lada wyzwanie. Nie zawsze bowiem można stwierdzić czy podróż służbowa będzie mogła być wliczona do czasu pracy. Na jakich zasadach można wyznaczyć wówczas czas pracy?

Ulgi i odliczenia od dochodu

Najbardziej znaną ulgą odliczaną od dochodu jest ulga rehabilitacyjna, która pozwala na odliczenie wydatków na leki, samochód oraz leczenie specjalistyczne. W wyniku odliczeń podatnikom obniży się podatek nawet o kilkaset złotych.

Staż unijny dla absolwentów

Często nawet po ukończeniu z dobrymi wynikami studiów, pomimo odbycia praktyk niezbędnych do zaliczenia roku absolwenci uczelni wyższych stają przed problemem ze znalezieniem pracy. Najczęstszą przyczyną, podnoszona zwłaszcza przez pracodawców, jest brak doświadczenia. Student, który podczas studiów poświęcał czas tylko na naukę i nie prowadził w tym czasie żadnego rodzaju działalności związanej z przyszłą karierą ma zazwyczaj nikłe doświadczenie i zostaje bezrobotnym.

Wsparcie dla młodych bezrobotnych - bon na zasiedlenie i na staż

Już od maja bieżącego roku ma zacząć w części obowiązywać ustawa o urzędach pracy, mająca na celu poprawę walki z bezrobociem. Ustawa ukierunkowana jest przede wszystkim na poprawę sytuację osób do 30 roku życia oraz powyżej 50. Wśród środków pomocy znajdują się różnego rodzaju bony, zwolnienia z opłacania składek wszystko po to, aby zachęcić pracodawców do współpracy z urzędami pracy.

REKLAMA

Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

Urzędy pracy już wkrótce dzięki przeprowadzanej reformie będą mogły zaproponować przedsiębiorcom nowe formy pomocy, zachęcające do zatrudniania osób bezrobotnych zarówno mających podjąć ją pracę po raz pierwszy jak i dla osób powyżej 50 roku życia.

Unieważnienie postępowania spowodowane wykluczeniem jedynego oferenta

W przypadku, gdy w postępowaniu przetargowym ofertę złożył tylko jeden wykonawca, zaś na skutek procedury przetargowej został on wykluczony z postępowania a jego oferta odrzucona, na podstawie art. 93 ust 1. pkt. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2004 Nr 19 poz. 177 z późn. zm.) postępowanie podlega unieważnieniu. Pytanie, jakie jednak się nasuwa, brzmi: jak należy traktować kwestię terminu związania ofertą oraz wadium w przypadku, gdy ten jedyny wykonawca zamierza złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej a w międzyczasie minął termin związania ofertą oraz wygasła złożona do oferty gwarancja wadialna.

Rażąco niska cena składników oferty w kontekście zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne, z nielicznymi wyjątkami, udzielane są w oparciu o ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2004 Nr 19 poz. 177 z późn. zm.). Z uwagi jednak na wysoki stopień formalizmu oraz niedostateczną znajomość przepisów prawa pracowników zamawiającego, często dochodzi do nadinterpretacji w tym zakresie. Pojęciem, w stosunku do którego takie nadinterpretacje zdarzają się nader często, jest rażąco niska cena.

Oferty konkurencyjne złożone przez małżonków

W zamówieniach publicznych od czasu do czasu dochodzi do sytuacji, w których, w ramach jednego postępowania przetargowego, swoje oferty złoży dwóch wykonawców będących małżonkami. W zależności jednak od specyfiki konkretnego przypadku, sytuacja taka może, ale nie zawsze musi naruszać zasadę zachowania uczciwej konkurencji. Warto jednak przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

REKLAMA

Polski przedsiębiorca za granicą

Wiele polskich firm decyduje się na otworzenie placówki handlowej zagranicą pomimo większych kosztów spowodowanych wyższymi cenami wynajmu lokalu. Dlaczego opłaca się inwestować w tego rodzaju działalność i jak to zrobić, aby nie ponieść porażki?

Pozwolenie na broń dla przedsiębiorcy

Pomimo doniesień policji o zmniejszającej się, z roku na rok przestępczości Polacy nie czują się bezpiecznie. Prowadzący pewne rodzaje działalności gospodarczej przedsiębiorcy są szczególnie narażeni na ataki przestępców więc czy z tego tytułu mogą ubiegać się o pozwolenie na posiadanie broni? Jakie wymogi musi spełnić osoba ubiegająca się o takie pozwolenie?

Korygowanie ksiąg z powodu zwrotów i reklamacji

Korygowanie ksiąg z powodu zwrotów i reklamacji przysparza wiele problemów dla przedsiębiorców. Każde takie zdarzenie musi zostać odnotowane w księgach rachunkowych. Jak prawidłowo skorygować księgi z powodu

Miesięczny bilet kolejowy obniży roczny podatek

Rozliczając się z fiskusem za poprzedni rok podatnik może odliczyć koszty, jakie ponosił na dojazdy do pracy publicznymi środkami transportu. Najbardziej zaoszczędzą pracownicy dojeżdżający do pracy z obszarów podmiejskich i korzystający z kolei.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2014 r.

W związku z przeprowadzoną waloryzacją w 2013 r. wysokość podstawowego zasiłku dla bezrobotnych w 2014 r. wynosi 823,60 zł brutto w okresie pierwszych trzech miesięcy pobierania. Jaka jest wysokość obniżonego i podwyższonego zasiłku dla bezrobotnych?

Korzystanie z samochodów służbowych po zmianach w VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady odliczania VAT od zakupu i kosztów utrzymania samochodów firmowych. 100% VAT można odliczyć tylko od aut wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Pracodawcy muszą zatem zmienić dokumentację związaną z użytkowaniem samochodów służbowych.

Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Zawarcie umowy przedwstępnej jest powszechne w obrocie gospodarczym. Umowę przedwstępną strony zawierają, jeśli z jakichś względów zawarcie umowy ostatecznej jest niemożliwe lub dla nich niedogodne. Może to być spowodowane np. niemożliwością dochowania należytej formy umowy lub koniecznością uzyskania zezwolenia organu administracji. Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Opłata za udostępnianie danych z CEIDG

Dane z CEIDG są udostępniane po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. W jaki sposób obliczana jest wysokość opłaty za udostępnianie danych z CEIDG?

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa to skuteczny sposób na przekazanie swojej firmy na wypadek śmierci. Czym dokładnie jest zapis windykacyjny i w jaki sposób przekazać za jego pomocą przedsiębiorstwo?

Złożenie PIT po terminie - co grozi?

Przy składaniu PIT ważne jest dotrzymywanie wyznaczonych terminów. Właściwy druk z odpowiednimi załącznikami należało złożyć do 30 kwietnia 2014 r. Co grozi przedsiębiorcy za złożenie PIT po terminie?

Czy można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie drogą pocztową?

W przypadku, gdy nie jest możliwe wręczenie wypowiedzenia pracownikom osobiście, gdyż np. są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca może doręczyć wypowiedzenie umowy drogą pocztową. Należy jednak pamiętać, że będzie ono skuteczne od dnia dostarczenia go do pracownika bądź dnia odmowy jego odbioru, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Jak wykazać wygraną na loterii w zeznaniu rocznym?

W przypadku wygranych w konkursach bądź loteriach odprowadzany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. Jednakże nie trzeba ich wykazywać w zeznaniu rocznym przekazywanym do urzędu skarbowego.

Umowy ramowe w zamówieniach publicznych

Odsetek postępowań w sprawach o zamówienie publiczne mających na celu zawarcia umowy ramowej wciąż pozostaje niewielki. Czy warto stosować umowy ramowe w zamówieniach publicznych?

Błędy w rozliczaniu PIT

Jeszcze jakiś czas temu, kiedy do sporządzenia PIT-u wszyscy używali kalkulatora i długopisu, w zeznaniach często pojawiały się błędy. Obecnie spora liczba osób przy dopełnianiu corocznego obowiązku korzysta z odpowiednich aplikacji. Nie znaczy to jednak, że pomyłki zupełnie zniknęły. Oto zestawienie 7 istotnych błędów w zeznaniach rocznych, których najlepiej uniknąć.

Wprowadzanie towarów do Polski - będzie łatwiej

Przedsiębiorca wprowadzający na polski rynek towar - znajdujący się w już obrocie w Unii Europejskiej - nie będzie musiał zamieszczać na opakowaniu adresu polskiego dystrybutora. Takie rozwiązanie wprowadza projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przyjęty przez Radę Ministrów.

Jak reklamować się w mediach społecznościowych?

Rozwój mediów społecznościowych wniósł nową jakość w sposób komunikowania się firm z otoczeniem. Coraz więcej przedsiębiorstw traktuje media społecznościowe jako ważne narzędzie marketingu i promocji. Jak polskie MSP mogą wykorzystać możliwości, które dają media społecznościowe?

Faktoring, leasing czy kredyt?

Faktoring to obok leasingu i kredytu coraz popularniejszy sposób na pozyskanie funduszy dla firmy. Dla zakładających i prowadzących działalność gospodarczą, dostęp do środków finansowych ma zasadnicze znaczenie. Nie tylko ze względu na realizację bieżących zleceń, ale również dla rozwoju firmy. Korzystając z zewnętrznych źródeł finansowania firma może nabyć dodatkowe maszyny i zwiększyć produkcję.

Grupowy wniosek o wydanie interpretacji podatkowej

Jedną z planowanych zmian w procedurze podatkowej jest możliwość składania grupowego wniosku o wydanie interpretacji podatkowej dla wszystkich kontrahentów w danej sprawie. Jakie jeszcze zmiany przewidziane są w przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej przygotowanym przez Resort Finansów?

„Termin przydatności do spożycia” a „data minimalnej trwałości”, czym się różnią?

Data przydatności do spożycia to jedna z najczęściej sprawdzanych przez Polaków informacji zamieszczona na etykiecie produktów spożywczych. Jednak tak samo jak w przypadku czytania składu produktu spożywczego, konsument nie zawsze potrafi prawidłowo zinterpretować informację dotyczącą trwałości kupowanego produktu.

Etykieta produktu spożywczego – producent nie może oszukiwać konsumenta

Coraz częściej promowane są akcje zachęcające konsumentów do dokładnego analizowania etykiet kupowanych przez siebie produktów w celu zwiększenia społecznej wiedzy o spożywanej żywności i podniesieniu, jakości spożywanych produktów. Mimo wielu akcji nadal jednak za mało Polaków zwraca uwagę na informacje zawarte na etykietach lub traktuje je pobieżnie często nie rozumiejąc, co zawierają.

Jak odroczyć termin płatności podatku?

Odroczenie terminy płatności podatku może pomóc przedsiębiorcy w wyjściu na prosto, w sytuacji kłopotów finansowych jego firmy. W jakiej sytuacji przedsiębiorca może starać się o odroczenie terminu płatności podatku?

Zielony certyfikat dla przedsiębiorców

Zielony certyfikat to dokument, który potwierdza wytworzenie energii elektrycznej za pomocą odnawialnych źródeł energii. System zielonych certyfikatów obowiązuje w Polsce od l października 2005 r. Jakie problemy napotyka się przy wydawaniu zielonych certyfikatów?

Siedem mitów dotyczących landing page

W świecie marketingu internetowego istnieje wiele mitów związanych z mediami społecznościowymi, pozycjonowaniem w wyszukiwarkach, testami A/B, e-mail marketingiem oraz blogowaniem. Wydaje się również, że landing pages (specjalnie przygotowane strony, służące do pozyskiwania informacji kontaktowych od potencjalnych klientów) również należą do tej kategorii.

Jakie zdarzenie stanowi wpadek przy pracy?

Za wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie nagłe, które skutkuje urazem pracownika i następuje w związku z wykonywaną pracą. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, wówczas pracownik może liczyć na szczególne świadczenia. W jaki sposób uzyskać te świadczenia i w jakiej wysokości? Jaka jest procedura powypadkowa?

Obowiązki informacyjne e-przedsiębiorcy

Podmiot, który świadczy usługi drogą elektroniczną jest zobowiązany podać usługobiorcy w sposób wyraźny, jednoznaczny i bezpośrednio dostępny przez system teleinformatyczny, którym posługuje się usługobiorca podstawowe informacje.

Prowadzenie e-działalności - obowiązki informacyjne

Podstawowym aktem prawnym, który reguluje zasady prowadzenia działalności gospodarczej w internecie jest ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Czy naprawa przedłuża okres gwarancji?

Naprawa podczas trwania okresu gwarancji przedłuża okres jej trwania. W tym okresie nabywca ma prawo żądać bezpłatnego usunięcia wady rzeczy, bądź dostarczenia towaru bez wad. O ile przedłużana jest gwarancja w przypadku naprawy towaru?

Obowiązek opracowania i udostępnienia regulaminu w obrocie elektronicznym

Obowiązujące przepisy obligują usługodawcę przed rozpoczęciem świadczenia usług drogą elektroniczną do sporządzenia regulaminu, na podstawie którego będą świadczone usługi oraz do udostępnienia go usługobiorcom (konsumentom i/lub przedsiębiorcom).

W jaki sposób odliczyć ulgę na dzieci?

Odliczenie ulgi prorodzinnej w całości to nie lada wyzwanie dla rodziców. Nie zawsze bowiem wiedzą dokładnie czy ulgę mogą odliczyć w całości, czy tylko w części i za jaki dokładnie miesiąc. W jaki sposób należy odliczyć ulgę na dzieci?

UE wprowadzi nowe oznakowanie produktu CE+

W celu zwiększenia bezpieczeństwa takich produktów jak zabawki, wyroby medyczne, sprzęt RTV Unia planuje wprowadzić nową procedurę zakładającą sprawdzenie towaru przez niezależną stronę trzecią, sprawdzone i zgodne z nową dyrektywą towary będą otrzymywały nowe oznaczenie CE+ czyli "EU Safety Tested" gwarantujące konsumentowi wyższe bezpieczeństwo.

Upadłość pracodawcy a ekwiwalent za zaległy urlop

W przypadku ogłoszenia upadłości likwidacyjnej spółki, wyegzekwowanie należnego pracownikom ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy staje się trudniejsze, ale nadal jest możliwe. Jak to zrobić i gdzie należy złożyć stosowne dokumenty?

Załączniki do PIT-37 za 2013 rok

Załączniki do PIT-37 za 2013 rok. Rozliczenie roczne wiąże się nie tylko ze sporządzeniem i złożeniem odpowiedniego formularza. Oprócz wypełnienia właściwego druku, w niektórych wypadkach do zeznania podatkowego należy dodać załączniki. To o tyle istotne, że brak takiego załącznika skutkuje koniecznością złożenia korekty zeznania. O dołączenie których z najbardziej popularnych załączników przedsiębiorcy powinni zadbać?

Przedterminowe ustanie zakazu konkurencji

W przypadku, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji dotyczących działalności przy zatrudnianiu go a także już w trakcie pracy można zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji zabezpieczając tym samym interesy firmy. W jakim przypadku jednak taka umowa wygasa przed terminowo?

Stosowanie kary umownej w umowie o zakazie konkurencji

W przypadku ustania stosunku pracy pracodawca w uzasadnionych interesem prowadzonej działalności przypadkach może zadecydować o podpisaniu z odchodzącym pracownikiem umowy o zakazie konkurencji zawierającej karę umowną za złamanie zakazu.

Co powinna zawierać etykieta?

Ostatnimi czasy w nurcie dbania o zdrowie i sylwetkę coraz więcej konsumentów zwracają uwagę na etykiety i to nie tylko po to, aby wiedzieć, jaki produkt kupują ale też czy spełnia on ich wymagania pod względem składu czy procesu technologicznego.

Jakich czynności należy dokonać przy zatrudnianiu nowych pracowników? - cz. II

Zatrudniając nowych pracowników pracodawca zobowiązany jest do dokonania określonych czynności, m.in. sprawdzenia informacji o kandydacie czy aktualnych badań lekarskich. Jakie są konsekwencje ich niedopełnienia?

Brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia rocznego

Pracodawca zobowiązany jest przekazać pracownikowi informację PIT-11 z tytułu świadczonej pracy. Jeżeli jednak nie prześle pracownikowi tego druku, należy mimo wszystko rozliczyć się z fiskusem. W tym przypadku przydadzą się rachunki, umowy czy wyciągi bankowe stanowiące tzw. paski wynagrodzeń.

Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone

Pracownik ponosi szczególną odpowiedzialność za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę. Jest to rodzaj surowej odpowiedzialności i charakteryzuje się domniemaniem winy, wobec czego pracodawca nie musi jej udowadniać. Pracownik odpowiada zatem w pełnej wysokości za powstałą szkodę.

Kolejna umowa o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Czasem okres trzech miesięcy może okazać się niewystarczający dla podjęcia decyzji przez pracodawcę. Czy istnieje możliwość zawarcia kolejnej umowy o pracę na okres próbny?

Kiedy kontrakt menedżerski będzie opodatkowany VAT?

Kontrakt menedżerski to umowa o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy o zleceniu według art. 750 Kodeksu cywilnego. Stronami takiej umowy są przedsiębiorca oraz osoba fizyczna bądź osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, lub osoba prawna. Kiedy kontrakt menedżerski będzie opodatkowany VAT?

Przechowywanie dokumentacji kadrowej - czy można w chmurze?

Pracodawca ma bezwzględny obowiązek prowadzenia akt osobowych pracowników oraz dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy. Dodatkowo dokumentacja oraz akta powinny być przechowywane w warunkach niegrożących ich uszkodzeniem lub zniszczeniem. Obowiązek ten dotyczy w równym stopniu jednoosobową działalność gospodarczą zatrudniającą jednego pracownika, jak i korporację zatrudniającą setki pracowników etatowych. Za naruszenie powyższego obowiązku grozi grzywna w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł.

Jaki adres na fakturze przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną?

Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi maja kłopot jaki adres powinien pojawić się na wystawianych przez nich fakturach. Modyfikacja przepisów o zawartości faktury miała na celu nie tylko zmianę niektórych zasad, ale też kosmetyczne poprawki, które miały poprawić zrozumienie przepisów oraz je doprecyzować. Czy rzeczywiście się to udało?

REKLAMA