Wady Lean Management
REKLAMA
REKLAMA
O samej metodzie napiszę, być może, w innym czasie. Tutaj skupię się na jej wadach. Oczywiście, po takim wstępie jak wyżej, chyba nikt nie będzie mnie posądzać o niechęć do lean management. Jestem zwolennikiem szerzenia się idei lean w zarządzaniu. Chyba nie umiem już pracować inaczej i na pewno nie chcę.
REKLAMA
**
Przejdźmy do wypunktowania wad lean management i ich krótkiego omówienia. Wymienię te, które zauważam stosując lean w praktyce. Czy to wszystkie wady? Być może nie wszystkie.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
1. Metody zarządzania lean management, nie można firmie narzucić.
Chyba każda inna (tak sądzę) metoda zarządzania może być wprowadzona do firmy dosyć arbitralnie. Serią szkoleń, decyzją szefa/zarządu (najlepiej nowego), albo działaniami zatrudnionego konsultanta. I mamy w firmie zarządzanie przez cele; reengineering; benchmarking; outsourcing itp. Najpierw z oporem, a potem co raz lepiej, wejdą do codzienności przedsiębiorstwa . Ludzie się nauczą, raczej nie będzie zbiorowej kontestacji. Co najwyżej trudności w przystosowaniu się. Na szczupłe zarządzanie, niestety, musi być zgoda. Konsensus można osiągnąć wyłącznie na drodze argumentów, dobrych przykładów, odwoływania się do wartości. Tak więc nie wystarczy decyzja prezesa czy właściciela. O wdrożeniu zadecydują argumenty przedstawione załodze, w tym dobry przykład. Jeśli one nie zadziałają, wdrożenie nie będzie skuteczne w całości lub w znaczącej części - zależnej od pracowników produkcyjnych (najważniejszego źródła wiedzy o procesach w każdej firmie).
2. Choć efekty z konkretnego zastosowania przychodzą szybko, wdrożenie szczupłego zarządzania w całej firmie trwa bardzo długo.
Jeśli skutecznie zastosujemy lean w jakimś procesie, to natychmiast uzyskamy oczekiwany efekt, ale objęcie tym sposobem zarządzania całej załogi/firmy zawsze będzie procesem długim. Decydując się na wprowadzenie do firmy lena management, oprócz pozyskania gotowości załogi, musimy mieć jeszcze czas i musimy deklarować gotowość do popełniania błędów. Te są nieuniknione. Minimalizacja strat wymaga ostrożności, a jak to wpływa na funkcję czasu, łatwo jest sobie wyobrazić.
System zarządzania jakością – strategia firmy w systemie zarządzania jakością
3. Wdrażanie lan management potrzebuje relacji nauczyciel-uczeń. Potrzebny superwizor.
Nie umiem dostrzec scenariusza, wprowadzania metodyki szczupłego zarządzania czy elementów szczupłego zarządzania bez zatrudnienia konsultanta z zewnątrz. Oczywiście tę rolę może wziąć na siebie nowy szef firmy, ale to wyjątek. Uważam, że nawet w takim przypadku dobrze będzie, kiedy pojawi się superwizor potrafiący, z dystansu, ocenić realizowane procesy. Natomiast, dotychczasowy zarząd, podejmujący decyzję o wprowadzeniu i zastosowaniu tej metodyki zarządzania, MUSI wspomagać się wyspecjalizowaną siłą najemną. Dlaczego? Bo nie podjął tej decyzji ani wczoraj ani przedwczoraj tylko dzisiaj, a to oznacza, że nie ma dostatecznego doświadczenia by skutecznie wdrażać metodykę zarządzania gdzie know how jest ważniejsze niż jej narzędzia i hasła.
4. Skuteczne zastosowanie laen management wymaga "kupienia całego pracownika".
Inne metody, też chętnie z skorzystają z tego sloganu, ale potrafią zadowolić się, kiedy firma kupuje jedynie ręce pracowników. Wystarczy, że tylko pewna część z nich daje od siebie więcej i za to ma zapłacone. Lean management tak nie zadziała. O sile metody decyduje jakość pracy całej załogi, a nie głównie samej kadry. Ta wada jest silnie skorelowana z wadą wymienioną tu jako pierwsza.
Gospodarowanie kredytem handlowym w firmie cz. I.
5. Lean management wymaga radykalnej zmiany w sposobione myślenia.
To jak przestawienie się na ruch lewostronny, albo czytanie wspak. Jeśli nie mamy tego w naturze, musimy to zrobić "przez rozum", akceptując wiedzę o wykazanych nam absurdach naszego dotychczasowego sposobu myślenia i działania. Jak inaczej europejczyk ma zaakceptować wyższość pracy zespołowej nad własnym indywidualizmem; ujawnianie problemów przełożonym bez obawy, że zinterpretują to jako brak samodzielności w działaniu i zwykłe "zawracanie głowy"; brak systemu kar za przewinienia produkcyjne - nie mylić z odpowiedzialnością; traktowanie każdego następnika w procesie produkcyjnym dokładnie tak samo poważnie jak staramy się traktować klienta końcowego odbierającego produkt finalny firmy, na bardzo konkurencyjnym rynku itp.
6. Mała przydatność do przeprowadzania zmian progowych.
Lean management, na pewno, doskonale rozwiązuje problemy zmiany liniowej np. doskonalenie w zakresie poprawy jakości; organizacji pracy w celu poprawy wydajności czy eliminowania marnotrawstwa. Ale nie znajduję przykładów wykorzystywania tej metody do zmiany progowej. Zostawiam na boku moje własne doświadczenia (są w tym zakresie zerowe), ale literatura i opisywane zasady, nie dają mi recepty na tego typu zmianę. Nie oznacza to, że w ramach tej metodyki zmiana taka nie jest możliwa (np. wykorzystanie narzędzia nazywanego "Cyklem Deminga"). Twierdzę jedynie, iż nie do takich zmian metoda ta została doskonalona. Nie to jest jej przeznaczeniem. Mało tego. Zaangażowanie w doskonalenie procesu może przyczyniać się do osłabienia umiejętności patrzenia z dystansem na problem. To z kolei, może stać się przyczyną opóźnienia lub wręcz zaniechania wprowadzenia zmiany progowej do danego procesu, kiedy stanie się to niezbędne. Może to być przyczyną poważnych strat w firmie. Stąd trudna do przecenienia jest rola superwizora, o którym wspominałem w punkcie trzecim.
Jak sprawdzić wypłacalność kontrahenta?
***
REKLAMA
Należy wspomnieć jeszcze o zagrożeniach płynących z niewłaściwego wdrożenia lean managment. Obok klasycznych błędów metodycznych popełnianych przy wdrożeniu każdego porjketu, powodem niewłaściwego wdrożenia może być całkowite niezrozumienie intencji lean, czy wręcz abstrahowanie od niej, w nadziei, że narzędzia tej metodyki załatwią sprawę, a my możemy spokojnie czekać na spodziewane korzyści. Narzędzie 5S poprawi ergonomię stanowiska pracy ,wydajność pracy i jej jakość; raport A3 pomoże rozwiązać każdy problem; raz zmapowany strumień wartości wskaże obszary rezerw itd., nie wchodząc w szczegóły.
Nie będę się tutaj zajmować zagadnieniem zagrożeń szczegółowo, bo: po pierwsze, nie jest to tematem tego artykułu; a po drugie, zagrożenia te są opisywane w podręcznikach akademickich traktujących o różnych współczesnych metodach zarządzania. Często, mylnie, w podpunkcie "Wady lean management". Nie mniej wspomina się o nich. Oto lista najczęściej występujących zagrożeń niewłaściwego wprowadzania zasad szczupłego zarządzania do przedsiębiorstwa:
1. Przekształcenie się koncepcji w prostą racjonalizację;
2. Obniżenie płynności produkcyjnej firmy;
3. Spadek jakości produkcji;
4. Zaniedbywanie usług;
5. Stres pracowników i spadek motywacji;
6. Powierzchowna redukcja personelu;
7. Wzrost zapotrzebowania na siły fachowe, zaniedbywanie problemów pracowników o niższych kwalifikacjach.
Można mieć pewność, że jeśli któryś z podanych tu symptomów wystąpi w naszej firmie, to mamy do czynienia z patologią lean management, a nie z samą metodą zarządzania.
Ubezpieczenie należności handlowych w praktyce
****
Poruszany tu temat "Wady lean management" nie jest zamknięty. Mogę sobie wyobrazić zdanie odmienne albo wręcz krytykę prezentowanego poglądu. Liczę też, że znajdzie się uważny obserwator, który będzie umiał wskazać jeszcze inne wady, albo będzie potrafił wzmocnić argumentację treści podanych wyżej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.