REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy złożyć zaświadczenie o przychodzie osób pobierających świadczenie przedemerytalne?

Subskrybuj nas na Youtube
Kiedy złożyć zaświadczenie o przychodzie osób pobierających świadczenie przedemerytalne?
Kiedy złożyć zaświadczenie o przychodzie osób pobierających świadczenie przedemerytalne?

REKLAMA

REKLAMA

Do 2 czerwca 2014 r. płatnicy składek mają obowiązek poinformować ZUS o przychodzie osób pobierających zasiłek bądź świadczenie przedemerytalne w okresie od 1 marca 2013 r. do 28 lutego 2014 r. Obowiązek dotyczy zarówno pracodawców, jak i zleceniodawców.

Osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych muszą niezwłocznie poinformować ZUS o podjęciu działalności zarobkowej objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych lub o wstąpieniu do służby, a także o wysokości uzyskiwanego przychodu. Niezależnie jednak od tego, pracodawca (zleceniodawca) po zakończeniu okresu rozliczeniowego każdego roku musi przekazać do ZUS informację o łącznej wysokości zarobków w tym okresie. W przypadku świadczeń/zasiłków przedemerytalnych ZUS dokonuje rozliczenia zarobków osiągniętych w okresie od 1 marca danego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego.

REKLAMA

Płatnik musi wystawić zaświadczenie o przychodzie osób pobierających zasiłek/świadczenie przedemerytalne i przesłać je do ZUS w terminie do 31 maja. W tym roku 31 maja wypada w sobotę, zatem termin upływa 2 czerwca.

Płatnicy mają obowiązek przekazać do 2 czerwca br. informacje dotyczące zarobków uzyskanych w okresie od 1 marca 2013 r. do 28 lutego 2014 r.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą dostarczyć do ZUS sporządzone przez siebie oświadczenie o przychodzie osiągniętym w minionym roku rozliczeniowym.

Zapisz się na nasz newsletter

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składniki przychodu, które należy ująć w zaświadczeniu

REKLAMA

Wystawiając zaświadczenie potwierdzające przychód wypłacony osobie uprawnionej do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego w minionym roku rozliczeniowym, płatnik składek powinien ująć co do zasady tylko te jego składniki, od których przewidziany był obowiązek odprowadzenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tylko taki „oskładkowany” przychód ZUS uwzględnia przy rozliczaniu przychodu świadczeniobiorcy.

W przypadku pracownika zatrudniający go pracodawca powinien uwzględnić w wystawianym zaświadczeniu przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustalając kwotę zarobków wypłaconych świadczeniobiorcy, pracodawca powinien wliczyć m.in.:

  • wynagrodzenia zasadnicze,
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
  • różnego rodzaju dodatki czy nagrody,
  • ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak zatrudnić pracownika z zagranicy? Nowe przepisy od 1 maja 2014

Od powyższej zasady uwzględniania w zaświadczeniu wyłącznie oskładkowanych wypłat jest przewidziany 1 wyjątek. Otóż ustalając wysokość przychodu, płatnik składek powinien uwzględnić również kwoty wypłaconego:

  • zasiłku chorobowego,
  • zasiłku macierzyńskiego,
  • zasiłku opiekuńczego,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
  • świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego,
  • zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Kwoty tych świadczeń nie są wprawdzie objęte składkami na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale wpływają na zawieszenie lub zmniejszenie zasiłku bądź świadczenia przedemerytalnego i tym samym są uwzględniane przez ZUS w ramach dokonywanego rozliczenia przychodu.

Mimo że świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie podlegają oskładkowaniu, to wpływają na zmniejszenie/ /zawieszenie świadczenia/ /zasiłku przedemerytalnego.


REKLAMA

Pozostałych wypłat, od których nie odprowadza się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie należy uwzględniać w zaświadczeniu wystawianym w celu rozliczenia z ZUS. Kwoty, od których pracodawca nie nalicza składek, zostały wymienione w przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Płatnik składek, wystawiając zaświadczenie, musi zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe zakwalifikowanie poszczególnych składników przychodu osoby ubezpieczonej. Jeśli w wystawianym zaświadczeniu nieprawidłowo uwzględni nieoskładkowany przychód, może spowodować zaniżenie świadczenia należnego do wypłaty w wyniku rozliczenia dokonanego przez ZUS. Z kolei w razie pominięcia niektórych „oskładkowanych” składników może spowodować zawyżenie świadczenia i narazić się na ryzyko zwrotu do ZUS kwoty nienależnie wypłaconej świadczeniobiorcy.

Przykładowy wzór zaświadczenia

Do kiedy należy złożyć pierwszą ratę odpisów na ZFŚS?

Hanna K. od 2 lat jest uprawniona do świadczenia przedemerytalnego. W lutym 2013 r. ponownie podjęła zatrudnienie. W okresie marzec 2013 r. – luty 2014 r. pracodawca wypłacił jej z tego tytułu: wynagrodzenie zasadnicze, nagrody kwartalne, dodatek stażowy oraz zapomogę pieniężną w związku z zalaniem domu w czasie powodzi. Hanna K. przez cały listopad 2013 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim i za ten okres otrzymywała wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Zwróciła się do pracodawcy o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego przychód uzyskany w poprzednim roku rozliczeniowym. Wystawiając to zaświadczenie, płatnik składek powinien uwzględnić wypłacone pracownicy: wynagrodzenia zasadnicze, nagrody, dodatek stażowy oraz wynagrodzenie chorobowe. Powinien natomiast pominąć kwotę wypłaconej zapomogi.

Wymagania formalne zaświadczenia

Obowiązujące przepisy nie przewidują wiążącego dla płatników składek wzoru zaświadczenia o przychodzie.

Należy przyjąć, że płatnik składek powinien w zaświadczeniu podać własną nazwę i adres, datę i miejscowość wystawienia zaświadczenia, nazwę i adres jednostki ZUS wypłacającej świadczenie, imię i nazwisko osoby ubezpieczonej, jej PESEL, miejsce zamieszkania oraz okres, w którym jest (była) u niego zatrudniona. Wskazane jest również podanie numeru i symbolu przysługującego jej świadczenia.

W dalszej kolejności płatnik składek powinien wykazać kwotę przychodu wypłaconego świadczeniobiorcy w poprzednim roku rozliczeniowym w rozbiciu na poszczególne miesiące.


Ustalając kwotę przychodu wykazywaną w zaświadczeniu, płatnik powinien przyporządkować poszczególne wypłaty do miesiąca, w którym zostały wypłacone (postawione do dyspozycji osoby ubezpieczonej), z wyjątkiem przychodu, który został wypłacony z tytułu działalności wykonywanej przed ustaleniem prawa do zasiłku/świadczenia przedemerytalnego. Taki przychód nie wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia, mimo że został wypłacony już po ustaleniu uprawnień. Analogiczna zasada dotyczy przychodu świadczeniobiorcy wypłaconego z tytułu działalności wykonywanej po dniu ustania prawa do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego.

Firma zatrudnia ubezpieczoną, która od 1 stycznia 2014 r. jest uprawniona do świadczenia przedemerytalnego. W lutym 2014 r. wypłaciła jej nagrodę za IV kwartał 2013 r. Nagroda ta została wypłacona za poprzedni rok rozliczeniowy, dlatego nie powinna być ujęta w kwocie przychodu wykazanego w zaświadczeniu, które zostanie przedłożone w ZUS. Przysługuje bowiem w całości za okres, w którym pracownica nie była jeszcze uprawniona do świadczenia przedemerytalnego.

Zleceniodawca, wystawiając zaświadczenie o przychodzie dla zleceniobiorców, ma obowiązek wykazania przychodu w takiej wysokości, w jakiej przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Rozliczeniu podlegają także przychody osób wyłączonych z ubezpieczeń społecznych z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.

Osoba uprawniona do zasiłku/świadczenia przedemerytalnego jest rozliczana z łącznej kwoty przychodu niezależnie od tego, czy od tych przychodów opłaca składki na ubezpieczenia społeczne.

Dobrowolne składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS

Rozliczenie przychodu świadczeniobiorcy

ZUS rozliczy pracujące osoby uprawnione do zasiłku/świadczenia przedemerytalnego przy zastosowaniu 2 progów zarobkowych:

  • rocznej granicznej kwoty przychodu (29 582,40 zł),
  • rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu (10 566 zł).

Jeśli przychód uzyskany przez osobę uprawnioną do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego przekroczył roczną kwotę graniczną, ZUS ustali, że świadczenie (zasiłek) – w całym rozliczanym okresie – podlegało zawieszeniu. Gdy została przekroczona dopuszczalna kwota przychodu, świadczenie/zasiłek przedemerytalny podlega odpowiedniemu zmniejszeniu. Ponadto dokona rozliczenia miesięcznego, ustalając kwoty przychodu osiągnięte przez osobę uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego w okresie kolejnych miesięcy roku rozliczeniowego i porówna je z kwotami przychodu: dopuszczalną (880,50 zł miesięcznie) i graniczną (2465,20 zł miesięcznie). W przypadku dokonania rozliczenia miesięcznego ZUS ustali kwoty przychodu osiągnięte przez osobę uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego w okresie kolejnych miesięcy roku rozliczeniowego i porówna je z kwotami przychodu: dopuszczalną i graniczną, a następnie ustali kwoty nienależnie pobranych świadczeń, jeżeli kwota wypłaconych świadczeń była wyższa od kwoty wynikającej z rozliczenia, albo dokona zwrotu kwoty świadczenia, jeżeli kwota wypłaconych świadczeń była niższa od kwoty wynikającej z rozliczenia.

Na podstawie ustaleń ZUS świadczeniobiorca może zostać zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Jednak na tym etapie pracodawcy/zleceniodawcy nie obciążają już żadne obowiązki.

Tylko część zaległych składek ZUS można zaliczyć do kosztów

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 5–6 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 170),
  • art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1440; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 496),
  • art. 6, 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 567),
  • § 1–3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 860),
  • komunikat Prezesa ZUS z 18 lutego 2013 r. w sprawie dopuszczalnej kwoty przychodu, granicznej kwoty przychodu oraz rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu i rocznej granicznej kwoty przychodu, stosowanych przy zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych (M.P. z 2013 r. poz. 101).

Autor: Dariusz Noszczak

Źródło: Serwis Prawno - Pracowniczy

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA