REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawki karty podatkowej w 2015 r.

Redakcja serwisu Biznes
Stawki karty podatkowej w 2015 r.
Stawki karty podatkowej w 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Kartą podatkową mogą być objęte tylko niektóre formy prowadzenia działalności. Minister Finansów każdego roku ogłasza w formie obwieszczenia wysokość stawek karty podatkowej na podstawie wskaźnika cen i towarów konsumpcyjnych. Jaka będzie wysokość stawek karty podatkowej w 2015 r.?

Reguły opłacania podatku w formie karty podatkowej określa ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.1998.144.930). Art. 23 tej ustawy wskazuje na podmioty, które mogą skorzystać z opodatkowania w formie karty. Należą do nich m.in. usługodawcy w zakresie handlu detalicznego żywnością czy usług gastronomicznych. Osoby prowadzące działalność i opodatkowane kartą podatkową są zwolnione z prowadzenia ksiąg czy składania zeznań podatkowych.

REKLAMA

Urząd Skarbowy corocznie ustala wysokość stawki podatkowej wydając stosowną decyzję. Zobowiązanie podatkowe dla danej działalności powstaje wówczas w chwili wydania decyzji przez naczelnika urzędu. Do chwili wydania decyzji podmioty nie są jeszcze zwolnione z prowadzenia ksiąg czy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Wobec tego zobowiązane są do odprowadzania podatku na dotychczasowych zasadach ogólnych bądź w formie ryczałtu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Redakcja poleca: Podatki 2015 - komplet

Wysokość stawek

Wysokość stawek karty podatkowej corocznie, w drodze obwieszczenia ogłasza minister właściwy do spraw finansów publicznych na podstawie przedstawionego przez prezesa GUS wskaźnika cen towarów i usług w pierwszych trzech kwartałach roku poprzedzającego rok podatkowy. Wskaźnik ten ustalany jest na podstawie wyników badań cen towarów i usług na rynku detalicznym oraz budżetów gospodarstw domowych, których część przeznaczana jest na towary i usługi konsumpcyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość stawek w 2014 r.

Podatnicy, którzy w 2014 r. chcieli skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, powinni byli złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-16 do dnia 20 stycznia 2014 r. Zgodnie z przedstawionymi przez GUS danymi wskaźnik cen towarów i usług od I do III kwartału wyniósł 101,0 w stosunku do kwartału w 2012 r. Oznacza to, że w 2014 r. stawki karty podatkowej wzrosły o 1%.

VAT 2015 - zmiany od 1 stycznia 2015 roku

Wysokość stawek w 2015 r.

Dnia 15 października 2014 r. prezes GUS wyda komunikat w sprawie wskaźnika cen towarów i usług za okres pierwszych trzech kwartałów 2014 r. Wówczas określona zostanie również wysokość stawek karty podatkowej na 2015 r.

15 kwietnia 2014 r. prezes GUS wydał komunikat dotyczący wskaźnika za okres pierwszego kwartału. Obecnie wysokość tego wskaźnika w stosunku do IV kwartału 2013 r. wynosi 100,2, co wiąże się ze wzrostem cen o 0,2 %. Można zatem wnioskować, że wysokość stawek karty podatkowej w 2015 r. również wzrośnie.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy należy płacić?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA