| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Stawki karty podatkowej w 2015 r.

Stawki karty podatkowej w 2015 r.

Kartą podatkową mogą być objęte tylko niektóre formy prowadzenia działalności. Minister Finansów każdego roku ogłasza w formie obwieszczenia wysokość stawek karty podatkowej na podstawie wskaźnika cen i towarów konsumpcyjnych. Jaka będzie wysokość stawek karty podatkowej w 2015 r.?

Reguły opłacania podatku w formie karty podatkowej określa ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.1998.144.930). Art. 23 tej ustawy wskazuje na podmioty, które mogą skorzystać z opodatkowania w formie karty. Należą do nich m.in. usługodawcy w zakresie handlu detalicznego żywnością czy usług gastronomicznych. Osoby prowadzące działalność i opodatkowane kartą podatkową są zwolnione z prowadzenia ksiąg czy składania zeznań podatkowych.

Urząd Skarbowy corocznie ustala wysokość stawki podatkowej wydając stosowną decyzję. Zobowiązanie podatkowe dla danej działalności powstaje wówczas w chwili wydania decyzji przez naczelnika urzędu. Do chwili wydania decyzji podmioty nie są jeszcze zwolnione z prowadzenia ksiąg czy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Wobec tego zobowiązane są do odprowadzania podatku na dotychczasowych zasadach ogólnych bądź w formie ryczałtu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Redakcja poleca: Podatki 2015 - komplet

Wysokość stawek

Wysokość stawek karty podatkowej corocznie, w drodze obwieszczenia ogłasza minister właściwy do spraw finansów publicznych na podstawie przedstawionego przez prezesa GUS wskaźnika cen towarów i usług w pierwszych trzech kwartałach roku poprzedzającego rok podatkowy. Wskaźnik ten ustalany jest na podstawie wyników badań cen towarów i usług na rynku detalicznym oraz budżetów gospodarstw domowych, których część przeznaczana jest na towary i usługi konsumpcyjne.

Wysokość stawek w 2014 r.

Podatnicy, którzy w 2014 r. chcieli skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, powinni byli złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-16 do dnia 20 stycznia 2014 r. Zgodnie z przedstawionymi przez GUS danymi wskaźnik cen towarów i usług od I do III kwartału wyniósł 101,0 w stosunku do kwartału w 2012 r. Oznacza to, że w 2014 r. stawki karty podatkowej wzrosły o 1%.

VAT 2015 - zmiany od 1 stycznia 2015 roku

Wysokość stawek w 2015 r.

Dnia 15 października 2014 r. prezes GUS wyda komunikat w sprawie wskaźnika cen towarów i usług za okres pierwszych trzech kwartałów 2014 r. Wówczas określona zostanie również wysokość stawek karty podatkowej na 2015 r.

15 kwietnia 2014 r. prezes GUS wydał komunikat dotyczący wskaźnika za okres pierwszego kwartału. Obecnie wysokość tego wskaźnika w stosunku do IV kwartału 2013 r. wynosi 100,2, co wiąże się ze wzrostem cen o 0,2 %. Można zatem wnioskować, że wysokość stawek karty podatkowej w 2015 r. również wzrośnie.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy należy płacić?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »