REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawki karty podatkowej w 2015 r.

Redakcja serwisu Biznes
Stawki karty podatkowej w 2015 r.
Stawki karty podatkowej w 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Kartą podatkową mogą być objęte tylko niektóre formy prowadzenia działalności. Minister Finansów każdego roku ogłasza w formie obwieszczenia wysokość stawek karty podatkowej na podstawie wskaźnika cen i towarów konsumpcyjnych. Jaka będzie wysokość stawek karty podatkowej w 2015 r.?

Reguły opłacania podatku w formie karty podatkowej określa ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.1998.144.930). Art. 23 tej ustawy wskazuje na podmioty, które mogą skorzystać z opodatkowania w formie karty. Należą do nich m.in. usługodawcy w zakresie handlu detalicznego żywnością czy usług gastronomicznych. Osoby prowadzące działalność i opodatkowane kartą podatkową są zwolnione z prowadzenia ksiąg czy składania zeznań podatkowych.

REKLAMA

Urząd Skarbowy corocznie ustala wysokość stawki podatkowej wydając stosowną decyzję. Zobowiązanie podatkowe dla danej działalności powstaje wówczas w chwili wydania decyzji przez naczelnika urzędu. Do chwili wydania decyzji podmioty nie są jeszcze zwolnione z prowadzenia ksiąg czy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Wobec tego zobowiązane są do odprowadzania podatku na dotychczasowych zasadach ogólnych bądź w formie ryczałtu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Redakcja poleca: Podatki 2015 - komplet

Wysokość stawek

Wysokość stawek karty podatkowej corocznie, w drodze obwieszczenia ogłasza minister właściwy do spraw finansów publicznych na podstawie przedstawionego przez prezesa GUS wskaźnika cen towarów i usług w pierwszych trzech kwartałach roku poprzedzającego rok podatkowy. Wskaźnik ten ustalany jest na podstawie wyników badań cen towarów i usług na rynku detalicznym oraz budżetów gospodarstw domowych, których część przeznaczana jest na towary i usługi konsumpcyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość stawek w 2014 r.

Podatnicy, którzy w 2014 r. chcieli skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, powinni byli złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-16 do dnia 20 stycznia 2014 r. Zgodnie z przedstawionymi przez GUS danymi wskaźnik cen towarów i usług od I do III kwartału wyniósł 101,0 w stosunku do kwartału w 2012 r. Oznacza to, że w 2014 r. stawki karty podatkowej wzrosły o 1%.

VAT 2015 - zmiany od 1 stycznia 2015 roku

Wysokość stawek w 2015 r.

Dnia 15 października 2014 r. prezes GUS wyda komunikat w sprawie wskaźnika cen towarów i usług za okres pierwszych trzech kwartałów 2014 r. Wówczas określona zostanie również wysokość stawek karty podatkowej na 2015 r.

15 kwietnia 2014 r. prezes GUS wydał komunikat dotyczący wskaźnika za okres pierwszego kwartału. Obecnie wysokość tego wskaźnika w stosunku do IV kwartału 2013 r. wynosi 100,2, co wiąże się ze wzrostem cen o 0,2 %. Można zatem wnioskować, że wysokość stawek karty podatkowej w 2015 r. również wzrośnie.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy należy płacić?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA