REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odroczyć termin płatności podatku?

Redakcja serwisu Biznes
urząd skarbowy, podatki
urząd skarbowy, podatki

REKLAMA

REKLAMA

Odroczenie terminy płatności podatku może pomóc przedsiębiorcy w wyjściu na prosto, w sytuacji kłopotów finansowych jego firmy. W jakiej sytuacji przedsiębiorca może starać się o odroczenie terminu płatności podatku?

Wniosek do urzędu skarbowego

Przedsiębiorca, zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, może w sytuacjach wyjątkowych zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o rozłożenie płatności podatku na raty, odroczenia terminu płatności, o odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji lub złożyć wniosek o umorzenie zaległości podatkowej. Ulga w zapłacie podatku może być przyznana przedsiębiorcy pod warunkiem, że istnieje ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny.

REKLAMA

Wniosek o ulgę musi być złożony koniecznie zanim upłynie termin płatności podatku.

Jaki adres na fakturze przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną?

Rozłożenie płatności podatku na raty

REKLAMA

Zgodnie z ordynacją podatkową, organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może m.in. rozłożyć zapłatę podatku na raty, bądź też rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

Ustalając czy istnieje ważny interes podatnika organ powinien sprawdzić jego sytuację majątkową oraz to, jakie skutki dla podatnika i jego rodziny wywołałaby konieczność zapłacenia podatku. Za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku poza trudną sytuacją finansową przemawia również sytuacja zdrowotna podatnika będąca następstwem zdarzeń losowych uniemożliwiających podatnikowi zapłatę podatku. Organy podatkowe bardzo wnikliwie i ostrożnie badają sytuację podatnika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ podatkowy może rozłożyć na raty zarówno zapłatę podatku, zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, jak i odsetki określone w decyzji.

Z przepisów nie wynika, na ile rat może być rozłożona zapłata zaległego podatku, ani jakiej wysokości mogą to być raty. Ustalenie tego leży w mocy organu podatkowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odroczenie terminu płatności

REKLAMA

Odroczenie terminu przewidzianego w przepisach prawa podatkowego ma przede wszystkim tę cechę, że skutki prawne czynności dokonanej z zachowaniem odroczonego terminu są, co do zasady, takie same, jak skutki czynności dokonanej z zachowaniem pierwotnego terminu wynikającego z przepisów prawa podatkowego. Nie ma możliwości odroczenia terminu, który już upłynął. Należy mieć na uwadze, iż niedotrzymanie terminu płatności odroczonego podatku lub płatności którejkolwiek z rat powoduje, że przyznana podatnikowi ulga wygasa z mocy prawa.

Wniosek podatnika dotyczący odroczenia terminu płatności powinien być złożony przed upływem terminu płatności. Jeżeli bowiem nie zapłacimy podatku w terminie to powstanie zaległość podatkowa. Należy jednak pamiętać, że złożenie wniosku nie powoduje wstrzymania terminu płatności.

Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?


Umorzenie zaległości podatkowej

Najbardziej korzystne dla podatnika jest umorzenie zaległości podatkowej. Prowadzi ono do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.

W razie umorzenia zaległości podatkowej z mocy prawa umorzeniu ulegają również należne odsetki za zwłokę, natomiast przy częściowym umorzeniu zaległości, umorzenie odsetek ma miejsce jedynie w odpowiedniej części.

Podatnik musi złożyć odpowiedni wniosek do organu podatkowego. Umorzenie zaległości podatkowej, podobnie jak rozłożenie jej na raty, może nastąpić w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Są to pojęcia nieostre i ogólne, wskazujące, że decyzja w sprawie umorzenia należy do kategorii decyzji uznaniowych.

Sąd może uchylić prawomocny mandat karny od fiskusa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA