Jak odroczyć termin płatności podatku?
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek do urzędu skarbowego
Przedsiębiorca, zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, może w sytuacjach wyjątkowych zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o rozłożenie płatności podatku na raty, odroczenia terminu płatności, o odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji lub złożyć wniosek o umorzenie zaległości podatkowej. Ulga w zapłacie podatku może być przyznana przedsiębiorcy pod warunkiem, że istnieje ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny.
REKLAMA
Wniosek o ulgę musi być złożony koniecznie zanim upłynie termin płatności podatku.
Jaki adres na fakturze przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną?
Rozłożenie płatności podatku na raty
REKLAMA
Zgodnie z ordynacją podatkową, organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może m.in. rozłożyć zapłatę podatku na raty, bądź też rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.
Ustalając czy istnieje ważny interes podatnika organ powinien sprawdzić jego sytuację majątkową oraz to, jakie skutki dla podatnika i jego rodziny wywołałaby konieczność zapłacenia podatku. Za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku poza trudną sytuacją finansową przemawia również sytuacja zdrowotna podatnika będąca następstwem zdarzeń losowych uniemożliwiających podatnikowi zapłatę podatku. Organy podatkowe bardzo wnikliwie i ostrożnie badają sytuację podatnika
Organ podatkowy może rozłożyć na raty zarówno zapłatę podatku, zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, jak i odsetki określone w decyzji.
Z przepisów nie wynika, na ile rat może być rozłożona zapłata zaległego podatku, ani jakiej wysokości mogą to być raty. Ustalenie tego leży w mocy organu podatkowego.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Odroczenie terminu płatności
REKLAMA
Odroczenie terminu przewidzianego w przepisach prawa podatkowego ma przede wszystkim tę cechę, że skutki prawne czynności dokonanej z zachowaniem odroczonego terminu są, co do zasady, takie same, jak skutki czynności dokonanej z zachowaniem pierwotnego terminu wynikającego z przepisów prawa podatkowego. Nie ma możliwości odroczenia terminu, który już upłynął. Należy mieć na uwadze, iż niedotrzymanie terminu płatności odroczonego podatku lub płatności którejkolwiek z rat powoduje, że przyznana podatnikowi ulga wygasa z mocy prawa.
Wniosek podatnika dotyczący odroczenia terminu płatności powinien być złożony przed upływem terminu płatności. Jeżeli bowiem nie zapłacimy podatku w terminie to powstanie zaległość podatkowa. Należy jednak pamiętać, że złożenie wniosku nie powoduje wstrzymania terminu płatności.
Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?
Umorzenie zaległości podatkowej
Najbardziej korzystne dla podatnika jest umorzenie zaległości podatkowej. Prowadzi ono do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.
W razie umorzenia zaległości podatkowej z mocy prawa umorzeniu ulegają również należne odsetki za zwłokę, natomiast przy częściowym umorzeniu zaległości, umorzenie odsetek ma miejsce jedynie w odpowiedniej części.
Podatnik musi złożyć odpowiedni wniosek do organu podatkowego. Umorzenie zaległości podatkowej, podobnie jak rozłożenie jej na raty, może nastąpić w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Są to pojęcia nieostre i ogólne, wskazujące, że decyzja w sprawie umorzenia należy do kategorii decyzji uznaniowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.