| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak odroczyć termin płatności podatku?

Jak odroczyć termin płatności podatku?

Odroczenie terminy płatności podatku może pomóc przedsiębiorcy w wyjściu na prosto, w sytuacji kłopotów finansowych jego firmy. W jakiej sytuacji przedsiębiorca może starać się o odroczenie terminu płatności podatku?

Wniosek do urzędu skarbowego

Przedsiębiorca, zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, może w sytuacjach wyjątkowych zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o rozłożenie płatności podatku na raty, odroczenia terminu płatności, o odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji lub złożyć wniosek o umorzenie zaległości podatkowej. Ulga w zapłacie podatku może być przyznana przedsiębiorcy pod warunkiem, że istnieje ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny.

Wniosek o ulgę musi być złożony koniecznie zanim upłynie termin płatności podatku.

Jaki adres na fakturze przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną?

Rozłożenie płatności podatku na raty

Zgodnie z ordynacją podatkową, organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może m.in. rozłożyć zapłatę podatku na raty, bądź też rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

Ustalając czy istnieje ważny interes podatnika organ powinien sprawdzić jego sytuację majątkową oraz to, jakie skutki dla podatnika i jego rodziny wywołałaby konieczność zapłacenia podatku. Za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku poza trudną sytuacją finansową przemawia również sytuacja zdrowotna podatnika będąca następstwem zdarzeń losowych uniemożliwiających podatnikowi zapłatę podatku. Organy podatkowe bardzo wnikliwie i ostrożnie badają sytuację podatnika

Organ podatkowy może rozłożyć na raty zarówno zapłatę podatku, zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, jak i odsetki określone w decyzji.

Z przepisów nie wynika, na ile rat może być rozłożona zapłata zaległego podatku, ani jakiej wysokości mogą to być raty. Ustalenie tego leży w mocy organu podatkowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odroczenie terminu płatności

Odroczenie terminu przewidzianego w przepisach prawa podatkowego ma przede wszystkim tę cechę, że skutki prawne czynności dokonanej z zachowaniem odroczonego terminu są, co do zasady, takie same, jak skutki czynności dokonanej z zachowaniem pierwotnego terminu wynikającego z przepisów prawa podatkowego. Nie ma możliwości odroczenia terminu, który już upłynął. Należy mieć na uwadze, iż niedotrzymanie terminu płatności odroczonego podatku lub płatności którejkolwiek z rat powoduje, że przyznana podatnikowi ulga wygasa z mocy prawa.

Wniosek podatnika dotyczący odroczenia terminu płatności powinien być złożony przed upływem terminu płatności. Jeżeli bowiem nie zapłacimy podatku w terminie to powstanie zaległość podatkowa. Należy jednak pamiętać, że złożenie wniosku nie powoduje wstrzymania terminu płatności.

Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »