REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załączniki do PIT-37 za 2013 rok

Załączniki do PIT-37
Załączniki do PIT-37

REKLAMA

REKLAMA

Załączniki do PIT-37 za 2013 rok. Rozliczenie roczne wiąże się nie tylko ze sporządzeniem i złożeniem odpowiedniego formularza. Oprócz wypełnienia właściwego druku, w niektórych wypadkach do zeznania podatkowego należy dodać załączniki. To o tyle istotne, że brak takiego załącznika skutkuje koniecznością złożenia korekty zeznania. O dołączenie których z najbardziej popularnych załączników przedsiębiorcy powinni zadbać?

PIT/O – jeden z najpopularniejszych załączników

Każda osoba, która zabiera się do wypełnienia rozliczenia rocznego za 2013 r., powinna sprawdzić czy musi dołączyć do niego określony załącznik. W myśl przepisów załącznik jest bowiem nieodłącznym elementem zeznania podatkowego i obydwa dokumenty należy złożyć razem. Z jakimi załącznikami najczęściej można się spotkać?

REKLAMA

Jedynym z najpopularniejszych jest PIT/O, który wypełniamy w sytuacji, gdy przysługuje nam co najmniej jedna ulga podatkowa.

W PIT/O wykazuje się m.in.:

  • ulgę internetową;
  • ulgę na dzieci;
  • dokonane darowizny;
  • ulgę rehabilitacyjną;
  • wpłaty na IKZE;
  • ulgę z tytułu pracy za granicą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

PIT/O jest załącznikiem do zeznania PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28. W przypadku rozliczających się wspólnie małżonków wypełniają oni jeden PIT/O. Takiego załącznika nie mają szans wypełnić przedsiębiorcy rozliczający się liniowo, jako że nie korzystają oni z żadnych ulg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym załączniku nie wykazuje się odliczeń z tytułu składek ZUS, zdrowotnych, a także kosztów uzyskania – wykazywane są bowiem bezpośrednio na poszczególnych deklaracjach. Korzystając z PIT/O konieczne jest odpowiednie udokumentowanie poszczególnych ulg. Dokumentów z tym związanych nie trzeba jednak dołączać do zeznania, ale jedynie przechowywać na wypadek kontroli.

Przed wypełnieniem PIT warto sprawdzić wszystkie informacje

Najważniejszy załącznik do zeznania podatkowego? PIT/B

Dla osób prowadzących własne firmy ważniejszy jednak od załącznika PIT/O jest PIT/B, czyli informacja o wysokości dochodu (straty) działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Formularz ten stanowi załącznik do zeznań PIT-36 i PIT-36L. Załącznik należy wypełnić w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów.

W PIT/B wpisuje się m.in. dane dotyczące:

  • prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej;
  • spółki cywilnej lub osobowej, w której jest się wspólnikiem;
  • wartości przychodów i kosztów z tytułu działalności.

W przypadku małżonków PIT/B należy złożyć odrębnie nawet w przypadku, gdy składają łączne zeznanie podatkowe.

Czy urząd skarbowy rozliczy za podatnika PIT za 2014 r.?

Rozliczasz ulgi budowlane z lat ubiegłych? Musisz złożyć PIT/D

REKLAMA

W kontekście rozliczenia podatkowego nie wolno zapomnieć o PIT/D. To informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych składana przez osoby rozliczające nabyte w latach ubiegłych ulgi budowlane. Do tego załącznika dołączyć należy również oświadczenie PIT-2K (w przypadku odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek na cele mieszkaniowe – tzw. ulga odsetkowa). Tak jak PIT/D, tak i PIT-2K jest załącznikiem do formularzy: PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Dołącza się go do zeznania tylko w pierwszym roku odliczania ulgi odsetkowej. W latach kolejnych składa się PIT/D.

W odróżnieniu od załącznika PIT/B, małżonkowie niezależnie od tego, czy składają rozliczenie roczne wspólnie czy oddzielnie, muszą dołączyć do zeznania tylko jeden PIT/D. Zasada ta nie dotyczy małżeństw w stosunku do których sąd orzekł separację.

Należy również pamiętać, że załącznik PIT/D nie jest przeznaczony dla osób korzystających ze zwrotu VAT w związku z wydatkami na cele mieszkaniowe.

Rozliczenie roczne PIT zamiast zaliczki


Jeśli niepełnoletnie dziecko osiąga dochody, konieczny może się okazać PIT/M

Wśród obowiązków podatników widnieje nie tylko rozliczenie własnych dochodów, ale również tych, które dotyczą ich niepełnoletnich dzieci. W tym celu należy złożyć załącznik PIT/M, w którym wskazuje się wartość zarobków dziecka. W takiej sytuacji nie składa ono deklaracji za siebie samego. Taki druk składa się wyłącznie z deklaracją PIT-36. Osoby normalnie rozliczające się na PIT-37 muszą zmienić deklaracje podatkową i wypełnić PIT-36 oraz wyliczyć przychody małoletniego.

A co z podatnikami rozliczającymi się na zasadach liniowych, którzy nie składają w ogóle PIT-36? Powinni oni w związku z przychodami małoletniego dziecka wypełnić, oprócz swojego PIT-u, dodatkowo PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M, na którym wykazują dochody dziecka.

W PIT/M należy wykazać dochody dzieci pochodzące m.in. z:

  • rent krajowych i zagranicznych;
  • najmu lub dzierżawy;
  • praw majątkowych.

Do dochodów rodziców nie dolicza się dochodów dzieci np. z pracy czy niektórych rodzajów stypendiów. W tej sytuacji dziecko ma obowiązek wypełnić swój własny PIT, a rodzice takie zeznanie podpisać w jego imieniu i złożyć do urzędu skarbowego do końca kwietnia.

Warto wiedzieć, że dochody małoletnich dzieci nie wpływają na prawo do ulgi prorodzinnej ani na możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem.

Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?

Kiedy obowiązkowy jest PIT/ZG?

Innym załącznikiem, którego złożenie może okazać się konieczne, jest PIT/ZG (dołączany do formularza PIT-36). Jest on przeznaczony tylko dla osób, które osiągały dochody poza granicami kraju. Należy w nim wykazać wysokość:

  • dochodu z zagranicy;
  • pobranych z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

Wszystkie kwoty wpisane do PIT/ZG muszą zostać przeliczone na złotówki. Druk ten składa się jako załącznik do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Jest on składany odrębnie dla każdego państwa, z którego uzyskiwało się przychody. W przypadku małżeństw druk składa się odrębnie – nawet przy łącznym rozliczeniu podatkowym.

Obcokrajowiec, który pracuje w Polsce, nie musi składać PIT/ZG. Załącznika nie wypełnia także osoba, która przebywając za granicą uzyskuje przychody z tytułu stosunku pracy zawartego w Polsce (np. w przypadku delegacji).

Czy ulga na dzieci obniży podatek?

Sebastian Bobrowski – dyrektor finansowy inFakt.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA