REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załączniki do PIT-37 za 2013 rok

Załączniki do PIT-37
Załączniki do PIT-37

REKLAMA

REKLAMA

Załączniki do PIT-37 za 2013 rok. Rozliczenie roczne wiąże się nie tylko ze sporządzeniem i złożeniem odpowiedniego formularza. Oprócz wypełnienia właściwego druku, w niektórych wypadkach do zeznania podatkowego należy dodać załączniki. To o tyle istotne, że brak takiego załącznika skutkuje koniecznością złożenia korekty zeznania. O dołączenie których z najbardziej popularnych załączników przedsiębiorcy powinni zadbać?

PIT/O – jeden z najpopularniejszych załączników

Każda osoba, która zabiera się do wypełnienia rozliczenia rocznego za 2013 r., powinna sprawdzić czy musi dołączyć do niego określony załącznik. W myśl przepisów załącznik jest bowiem nieodłącznym elementem zeznania podatkowego i obydwa dokumenty należy złożyć razem. Z jakimi załącznikami najczęściej można się spotkać?

REKLAMA

Jedynym z najpopularniejszych jest PIT/O, który wypełniamy w sytuacji, gdy przysługuje nam co najmniej jedna ulga podatkowa.

W PIT/O wykazuje się m.in.:

  • ulgę internetową;
  • ulgę na dzieci;
  • dokonane darowizny;
  • ulgę rehabilitacyjną;
  • wpłaty na IKZE;
  • ulgę z tytułu pracy za granicą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

PIT/O jest załącznikiem do zeznania PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28. W przypadku rozliczających się wspólnie małżonków wypełniają oni jeden PIT/O. Takiego załącznika nie mają szans wypełnić przedsiębiorcy rozliczający się liniowo, jako że nie korzystają oni z żadnych ulg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym załączniku nie wykazuje się odliczeń z tytułu składek ZUS, zdrowotnych, a także kosztów uzyskania – wykazywane są bowiem bezpośrednio na poszczególnych deklaracjach. Korzystając z PIT/O konieczne jest odpowiednie udokumentowanie poszczególnych ulg. Dokumentów z tym związanych nie trzeba jednak dołączać do zeznania, ale jedynie przechowywać na wypadek kontroli.

Przed wypełnieniem PIT warto sprawdzić wszystkie informacje

Najważniejszy załącznik do zeznania podatkowego? PIT/B

Dla osób prowadzących własne firmy ważniejszy jednak od załącznika PIT/O jest PIT/B, czyli informacja o wysokości dochodu (straty) działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Formularz ten stanowi załącznik do zeznań PIT-36 i PIT-36L. Załącznik należy wypełnić w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów.

W PIT/B wpisuje się m.in. dane dotyczące:

  • prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej;
  • spółki cywilnej lub osobowej, w której jest się wspólnikiem;
  • wartości przychodów i kosztów z tytułu działalności.

W przypadku małżonków PIT/B należy złożyć odrębnie nawet w przypadku, gdy składają łączne zeznanie podatkowe.

Czy urząd skarbowy rozliczy za podatnika PIT za 2014 r.?

Rozliczasz ulgi budowlane z lat ubiegłych? Musisz złożyć PIT/D

REKLAMA

W kontekście rozliczenia podatkowego nie wolno zapomnieć o PIT/D. To informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych składana przez osoby rozliczające nabyte w latach ubiegłych ulgi budowlane. Do tego załącznika dołączyć należy również oświadczenie PIT-2K (w przypadku odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek na cele mieszkaniowe – tzw. ulga odsetkowa). Tak jak PIT/D, tak i PIT-2K jest załącznikiem do formularzy: PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Dołącza się go do zeznania tylko w pierwszym roku odliczania ulgi odsetkowej. W latach kolejnych składa się PIT/D.

W odróżnieniu od załącznika PIT/B, małżonkowie niezależnie od tego, czy składają rozliczenie roczne wspólnie czy oddzielnie, muszą dołączyć do zeznania tylko jeden PIT/D. Zasada ta nie dotyczy małżeństw w stosunku do których sąd orzekł separację.

Należy również pamiętać, że załącznik PIT/D nie jest przeznaczony dla osób korzystających ze zwrotu VAT w związku z wydatkami na cele mieszkaniowe.

Rozliczenie roczne PIT zamiast zaliczki


Jeśli niepełnoletnie dziecko osiąga dochody, konieczny może się okazać PIT/M

Wśród obowiązków podatników widnieje nie tylko rozliczenie własnych dochodów, ale również tych, które dotyczą ich niepełnoletnich dzieci. W tym celu należy złożyć załącznik PIT/M, w którym wskazuje się wartość zarobków dziecka. W takiej sytuacji nie składa ono deklaracji za siebie samego. Taki druk składa się wyłącznie z deklaracją PIT-36. Osoby normalnie rozliczające się na PIT-37 muszą zmienić deklaracje podatkową i wypełnić PIT-36 oraz wyliczyć przychody małoletniego.

A co z podatnikami rozliczającymi się na zasadach liniowych, którzy nie składają w ogóle PIT-36? Powinni oni w związku z przychodami małoletniego dziecka wypełnić, oprócz swojego PIT-u, dodatkowo PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M, na którym wykazują dochody dziecka.

W PIT/M należy wykazać dochody dzieci pochodzące m.in. z:

  • rent krajowych i zagranicznych;
  • najmu lub dzierżawy;
  • praw majątkowych.

Do dochodów rodziców nie dolicza się dochodów dzieci np. z pracy czy niektórych rodzajów stypendiów. W tej sytuacji dziecko ma obowiązek wypełnić swój własny PIT, a rodzice takie zeznanie podpisać w jego imieniu i złożyć do urzędu skarbowego do końca kwietnia.

Warto wiedzieć, że dochody małoletnich dzieci nie wpływają na prawo do ulgi prorodzinnej ani na możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem.

Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?

Kiedy obowiązkowy jest PIT/ZG?

Innym załącznikiem, którego złożenie może okazać się konieczne, jest PIT/ZG (dołączany do formularza PIT-36). Jest on przeznaczony tylko dla osób, które osiągały dochody poza granicami kraju. Należy w nim wykazać wysokość:

  • dochodu z zagranicy;
  • pobranych z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

Wszystkie kwoty wpisane do PIT/ZG muszą zostać przeliczone na złotówki. Druk ten składa się jako załącznik do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Jest on składany odrębnie dla każdego państwa, z którego uzyskiwało się przychody. W przypadku małżeństw druk składa się odrębnie – nawet przy łącznym rozliczeniu podatkowym.

Obcokrajowiec, który pracuje w Polsce, nie musi składać PIT/ZG. Załącznika nie wypełnia także osoba, która przebywając za granicą uzyskuje przychody z tytułu stosunku pracy zawartego w Polsce (np. w przypadku delegacji).

Czy ulga na dzieci obniży podatek?

Sebastian Bobrowski – dyrektor finansowy inFakt.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA