Odpowiedzialność za nielegalne oprogramowanie w firmie
REKLAMA
REKLAMA
Nielegalne programy w firmie
Zasadą jest, iż za każde nielegalne oprogramowanie zainstalowane na komputerze firmowym odpowiada przedsiębiorca. Dotyczy to również sytuacji, w których pracodawca nie wiedział o pobraniu i zainstalowaniu takich programów przez pracownika. Przepisy wskazują, iż niezależnie od wiedzy bądź niewiedzy pracodawcy nie jest on zwolniony z odpowiedzialności.
REKLAMA
Nielegalne oprogramowanie w firmie? Przeszukanie policyjne nie wymaga nakazu.
Odpowiedzialność pracownika
Jeżeli pracodawca wykaże umyślną winę pracownika, wówczas może częściowo zwolnić się od odpowiedzialności. Takie działanie pracownika może również stanowić podstawę nie tylko kar porządkowych, ale również zwolnienia dyscyplinarnego. Pracodawca ma jeszcze możliwość przeniesienia odpowiedzialności na pracownika i pociągnięcia go do odpowiedzialności, poprzez za szkodę wyrządzoną osobom trzecim bez stosowania limitu do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. W takim przypadku będziemy mieli do czynienia z tzw. zasadą regresu.
Ochrona przez nielegalnymi działaniami pracownika
Aby chronić się, przed tego rodzaju działaniami w regulaminie pracy można zawrzeć punkt dotyczący zakazu pobierania tego rodzaju oprogramowania wraz z sankcjami, jakie grożą za jego złamanie. Dobrym sposobem jest również zablokowanie szeregowym pracownikom możliwości ingerencji w oprogramowanie komputera i powierzenie tego tylko i wyłącznie pracownikom IT. Wówczas zarzuty można postawić członkom zespołu IT, którzy przez swoje działalnie bądź zaniechanie doprowadzili do takiej sytuacji.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Nielegalne polecenie służbowe
W przypadku tak skonstruowanych przepisów ciężko się nie zgodzić, iż mimo wszystko większą odpowiedzialność zawsze ponosi pracodawca. Co jednak w sytuacji, gdy to właśnie pracodawca wydał polecenie służbowe (ustnie), aby tego rodzaju soft został zainstalowany w celu cięcia kosztów? W dobie kryzysu mało jest osób, które sprzeciwiłyby się tego rodzaju działaniu z obawy o utratę pracy, a tymczasem korzysta na tym pracodawca mogąc zwolnić się częściowo od odpowiedzialności. Obecnie prowadzonych jest wiele akcji mających na celu zachęcenie do zgłaszania przestępstwa na policję lub do BSA - organizacji zrzeszającej komercyjnych producentów zamkniętego oprogramowania komputerowego, które następnie przekazują informację do organów ścigania.
Ochrona wzorów przemysłowych - vademecum
Szacuje się, że około połowa firm w Polsce korzysta z nielegalnego oprogramowania. Większość stanowią małe firmy, którym kontrolę pod tym kontem zleca się dość rzadko, częściej sprawdzane są większe firmy, dlatego problem ma nadal tak wielką skalę. Warto zaznaczyć, iż łamie prawo nie tylko ten, kto korzysta z oprogramowania nielegalnie pobranego z Internetu i powielający je, również nielegalnym korzystaniem z oprogramowania jest instalowanie go na większej ilości stanowisk niż zapisano w licencji lub instalowanie w firmie oprogramowania zakupionego do domu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.