REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za nielegalne oprogramowanie w firmie

Maria Szadkowska
Praca fot. Fotolia
Praca fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku wykrycia na firmowych komputerach nielegalnego oprogramowania odpowiedzialność ponosi właściciel firmy. Czy jednak za samowolne działalnie pracownika, o którym nie wiedział pracodawca zawsze poniesie on odpowiedzialność? Grzywna za tego rodzaju działania jest często bardzo wysoka i jej zapłata przekracza możliwości zapłaty zwłaszcza w małych firmach.

Nielegalne programy w firmie

Zasadą jest, iż za każde nielegalne oprogramowanie zainstalowane na komputerze firmowym odpowiada przedsiębiorca. Dotyczy to również sytuacji, w których pracodawca nie wiedział o pobraniu i zainstalowaniu takich programów przez pracownika. Przepisy wskazują, iż niezależnie od wiedzy bądź niewiedzy pracodawcy nie jest on zwolniony z odpowiedzialności.

REKLAMA

Nielegalne oprogramowanie w firmie? Przeszukanie policyjne nie wymaga nakazu.

Odpowiedzialność pracownika

Jeżeli pracodawca wykaże umyślną winę pracownika, wówczas może częściowo zwolnić się od odpowiedzialności. Takie działanie pracownika może również stanowić podstawę nie tylko kar porządkowych, ale również zwolnienia dyscyplinarnego. Pracodawca ma jeszcze możliwość przeniesienia odpowiedzialności na pracownika i pociągnięcia go do odpowiedzialności, poprzez za szkodę wyrządzoną osobom trzecim bez stosowania limitu do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. W takim przypadku będziemy mieli do czynienia z tzw. zasadą regresu.

Ochrona przez nielegalnymi działaniami pracownika

Aby chronić się, przed tego rodzaju działaniami w regulaminie pracy można zawrzeć punkt dotyczący zakazu pobierania tego rodzaju oprogramowania wraz z sankcjami, jakie grożą za jego złamanie. Dobrym sposobem jest również zablokowanie szeregowym pracownikom możliwości ingerencji w oprogramowanie komputera i powierzenie tego tylko i wyłącznie pracownikom IT. Wówczas zarzuty można postawić członkom zespołu IT, którzy przez swoje działalnie bądź zaniechanie doprowadzili do takiej sytuacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nielegalne polecenie służbowe

W przypadku tak skonstruowanych przepisów ciężko się nie zgodzić, iż mimo wszystko większą odpowiedzialność zawsze ponosi pracodawca. Co jednak w sytuacji, gdy to właśnie pracodawca wydał polecenie służbowe (ustnie), aby tego rodzaju soft został zainstalowany w celu cięcia kosztów? W dobie kryzysu mało jest osób, które sprzeciwiłyby się tego rodzaju działaniu z obawy o utratę pracy, a tymczasem korzysta na tym pracodawca mogąc zwolnić się częściowo od odpowiedzialności. Obecnie prowadzonych jest wiele akcji mających na celu zachęcenie do zgłaszania przestępstwa na policję lub do BSA - organizacji zrzeszającej komercyjnych producentów zamkniętego oprogramowania komputerowego, które następnie przekazują informację do organów ścigania.

Ochrona wzorów przemysłowych - vademecum 

Szacuje się, że około połowa firm w Polsce korzysta z nielegalnego oprogramowania. Większość stanowią małe firmy, którym kontrolę pod tym kontem zleca się dość rzadko, częściej sprawdzane są większe firmy, dlatego problem ma nadal tak wielką skalę. Warto zaznaczyć, iż łamie prawo nie tylko ten, kto korzysta z oprogramowania nielegalnie pobranego z Internetu i powielający je, również nielegalnym korzystaniem z oprogramowania jest instalowanie go na większej ilości stanowisk niż zapisano w licencji lub instalowanie w firmie oprogramowania zakupionego do domu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA