| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Odpowiedzialność za nielegalne oprogramowanie w firmie

Odpowiedzialność za nielegalne oprogramowanie w firmie

W przypadku wykrycia na firmowych komputerach nielegalnego oprogramowania odpowiedzialność ponosi właściciel firmy. Czy jednak za samowolne działalnie pracownika, o którym nie wiedział pracodawca zawsze poniesie on odpowiedzialność? Grzywna za tego rodzaju działania jest często bardzo wysoka i jej zapłata przekracza możliwości zapłaty zwłaszcza w małych firmach.

Nielegalne programy w firmie

Zasadą jest, iż za każde nielegalne oprogramowanie zainstalowane na komputerze firmowym odpowiada przedsiębiorca. Dotyczy to również sytuacji, w których pracodawca nie wiedział o pobraniu i zainstalowaniu takich programów przez pracownika. Przepisy wskazują, iż niezależnie od wiedzy bądź niewiedzy pracodawcy nie jest on zwolniony z odpowiedzialności.

Nielegalne oprogramowanie w firmie? Przeszukanie policyjne nie wymaga nakazu.

Odpowiedzialność pracownika

Jeżeli pracodawca wykaże umyślną winę pracownika, wówczas może częściowo zwolnić się od odpowiedzialności. Takie działanie pracownika może również stanowić podstawę nie tylko kar porządkowych, ale również zwolnienia dyscyplinarnego. Pracodawca ma jeszcze możliwość przeniesienia odpowiedzialności na pracownika i pociągnięcia go do odpowiedzialności, poprzez za szkodę wyrządzoną osobom trzecim bez stosowania limitu do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. W takim przypadku będziemy mieli do czynienia z tzw. zasadą regresu.

Ochrona przez nielegalnymi działaniami pracownika

Aby chronić się, przed tego rodzaju działaniami w regulaminie pracy można zawrzeć punkt dotyczący zakazu pobierania tego rodzaju oprogramowania wraz z sankcjami, jakie grożą za jego złamanie. Dobrym sposobem jest również zablokowanie szeregowym pracownikom możliwości ingerencji w oprogramowanie komputera i powierzenie tego tylko i wyłącznie pracownikom IT. Wówczas zarzuty można postawić członkom zespołu IT, którzy przez swoje działalnie bądź zaniechanie doprowadzili do takiej sytuacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »