REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wygasa zezwolenie na pobyt i na pracę według nowych przepisów od 1 maja 2014

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maria Szadkowska
Cudzoziemiec
Cudzoziemiec

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie ze starymi przepisami wraz z wygaśnięciem zezwolenia na pracę wygasało również zezwolenie cudzoziemca na pobyt na terenie Rzeczypospolitej, obecnie utrata pracy nie jest równoznaczna z utratą możliwości pobytu. Poprzednie rozwiązanie związane było z utratą celu pobytu wraz ze stratą zatrudnienia.

Cofnięcie zezwolenia na pracę

Wydawane jest przez wojewodę w enumeratywnie wyliczonych przypadkach:

REKLAMA

  • gdy ustal cel pobytu, który był powodem wydania zezwolenia na pobyt czasowy,
  • obcokrajowiec przestał spełniać wymogi udzielenia mu zezwolenia ze względu na deklarowany cel pobytu,
  • wystąpiła jedna z okoliczności negatywnych udzielenia zezwolenia np. cudzoziemiec przebywa w Polsce nielegalnie.

Założenie firmy będzie łatwiejsze

Utrata pracy nie oznacza natychmiastowej utraty prawa do zatrudnienia

Zgodnie z nowymi przepisami zezwolenie na pracę nie będzie cofane, jeżeli obcokrajowiec po utraceniu pracy, u pracodawcy wskazanego w zezwoleniu, w ciągu 30 dni od tego zdarzenia, po pierwsze wykaże, że dopełnił obowiązku pisemnego powiadomienia wojewody w ciągu 15 dni roboczych. Po drugie, jeżeli powiadomienie opisane wyżej nie zostało dostarczone z przyczyn niezależnych od cudzoziemca. Z takiej możliwości można skorzystać tylko raz w okresie ważności danego zezwolenia na pracę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Legalność pobytu

Nowa ustawa wprowadza także zmiany w postępowaniu w sprawie wydalenia cudzoziemcy z kraju. Do kontroli legalności pobytu i pracy na terenie Rzeczypospolitej uprawnieni są funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji, ale również wojewoda i pracownicy urzędów ds. cudzoziemców. Taką kontrolę muszą zawsze przeprowadzać dwie osoby, mogą to być przedstawiciele dwóch różnych grup uprawnionych. Jeżeli stwierdzone zostaną nieprawidłowości, zostanie wydana decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Decyzja taka jest wydawana:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • z urzędu przez komendanta oddziału Straży Granicznej lub komendanta placówki straży Granicznej,
  • na wniosek wojewody, Ministra Obrony Narodowej. Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Policji.

Polski przedsiębiorca za granicą

Osoba, która otrzymała tego rodzaju decyzję ma od 15 do 30 dni od dnia doręczenia decyzji na opuszczenie terenu Polski. Wraz z dniem, gdy decyzja staje się ostateczna, z mocy prawa następuje unieważnienie wizy krajowej wraz z zezwoleniem na pracę i na pobyt. Jeżeli w decyzji nie jest określony termin opuszczenia kraju oznacza to, że ma to nastąpić niezwłocznie po wydaniu decyzji. Z wyjątkowych względów cudzoziemiec może przedłużyć okres, jaki ma na opuszczenie kraju, ale wówczas jest zobowiązany do:

  • zgłaszania się do organu wskazanego w decyzji,
  • wpłaty zabezpieczenia pieniężnego,
  • przekazania depozytu dokumentu podróży,
  • zamieszkiwania w wyznaczonym w decyzji miejscu, do dnia opuszczenia kraju.

Przy niewykonaniu decyzji dobrowolnie może dojść do jej przymusowego granicy w postaci doprowadzenia do granicy lub na teren portu lotniczego lub morskiego.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA