Kiedy wygasa zezwolenie na pobyt i na pracę według nowych przepisów od 1 maja 2014
REKLAMA
REKLAMA
Cofnięcie zezwolenia na pracę
Wydawane jest przez wojewodę w enumeratywnie wyliczonych przypadkach:
REKLAMA
- gdy ustal cel pobytu, który był powodem wydania zezwolenia na pobyt czasowy,
- obcokrajowiec przestał spełniać wymogi udzielenia mu zezwolenia ze względu na deklarowany cel pobytu,
- wystąpiła jedna z okoliczności negatywnych udzielenia zezwolenia np. cudzoziemiec przebywa w Polsce nielegalnie.
Założenie firmy będzie łatwiejsze
Utrata pracy nie oznacza natychmiastowej utraty prawa do zatrudnienia
Zgodnie z nowymi przepisami zezwolenie na pracę nie będzie cofane, jeżeli obcokrajowiec po utraceniu pracy, u pracodawcy wskazanego w zezwoleniu, w ciągu 30 dni od tego zdarzenia, po pierwsze wykaże, że dopełnił obowiązku pisemnego powiadomienia wojewody w ciągu 15 dni roboczych. Po drugie, jeżeli powiadomienie opisane wyżej nie zostało dostarczone z przyczyn niezależnych od cudzoziemca. Z takiej możliwości można skorzystać tylko raz w okresie ważności danego zezwolenia na pracę.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Legalność pobytu
Nowa ustawa wprowadza także zmiany w postępowaniu w sprawie wydalenia cudzoziemcy z kraju. Do kontroli legalności pobytu i pracy na terenie Rzeczypospolitej uprawnieni są funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji, ale również wojewoda i pracownicy urzędów ds. cudzoziemców. Taką kontrolę muszą zawsze przeprowadzać dwie osoby, mogą to być przedstawiciele dwóch różnych grup uprawnionych. Jeżeli stwierdzone zostaną nieprawidłowości, zostanie wydana decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Decyzja taka jest wydawana:
- z urzędu przez komendanta oddziału Straży Granicznej lub komendanta placówki straży Granicznej,
- na wniosek wojewody, Ministra Obrony Narodowej. Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Policji.
Polski przedsiębiorca za granicą
Osoba, która otrzymała tego rodzaju decyzję ma od 15 do 30 dni od dnia doręczenia decyzji na opuszczenie terenu Polski. Wraz z dniem, gdy decyzja staje się ostateczna, z mocy prawa następuje unieważnienie wizy krajowej wraz z zezwoleniem na pracę i na pobyt. Jeżeli w decyzji nie jest określony termin opuszczenia kraju oznacza to, że ma to nastąpić niezwłocznie po wydaniu decyzji. Z wyjątkowych względów cudzoziemiec może przedłużyć okres, jaki ma na opuszczenie kraju, ale wówczas jest zobowiązany do:
- zgłaszania się do organu wskazanego w decyzji,
- wpłaty zabezpieczenia pieniężnego,
- przekazania depozytu dokumentu podróży,
- zamieszkiwania w wyznaczonym w decyzji miejscu, do dnia opuszczenia kraju.
Przy niewykonaniu decyzji dobrowolnie może dojść do jej przymusowego granicy w postaci doprowadzenia do granicy lub na teren portu lotniczego lub morskiego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.