REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Organizacje odzysku pomagają firmom

Ponad czterokrotnie w okresie od 2002 do 2005 roku zmniejszyły się wpływy z opłat produktowych. Coraz więcej opakowań zostaje poddanych recyklingowi. W wywiązaniu się przedsiębiorców ze swoich obowiązków pomagają organizacje odzysku.

Przedsiębiorcom przybędzie obowiązków

Od przyszłego roku podatnik podczas kontroli na żądanie urzędnika będzie musiał sporządzać zestawienia z danymi firmy. Będzie to czasochłonne i kosztowne.

W każdej firmie ma być jeszcze bezpieczniej

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp przewiduje m.in. określenie treści karty oceny ryzyka zawodowego.

Jak ojciec prowadzący działalność gospodarczą powinien rozliczyć umowę zlecenia zawartą z synem

Prowadzimy działalność gospodarczą. Czy możemy zatrudnić na umowę zlecenia syna (studenta) zamieszkałego z nami? Czy możemy go potraktować jak każdego zleceniobiorcę? Jak wyliczyć wynagrodzenie?

REKLAMA

Faktoring zapewnia ciągłość dostaw i płynność finansową

Korzystanie z faktoringu świadczy o profesjonalizmie zarządzających finansami firmy, a dla odbiorcy jest gwarancją ciągłości dostaw, bo ich dostawcy nie grozi utrata płynności.

Kontrole równoległe zmorą dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy skarżą się na łamanie przez instytucje kontrolne przepisów zakazujących prowadzenia równolegle kilku kontroli.

Propozycje poselskie mogą zablokować demontaż aut

Będzie łatwiej zapewnić sieć demontażu aut wycofanych z eksploatacji. Zmniejszą się jednak wpływy z recyklingu.

Zakazy w reklamie, marketingu i promocji

Uchwalona wczoraj ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym zawiera katalog zakazów dla przedsiębiorców w zakresie prowadzenia reklamy, marketingu, związanych z promocją i nabywaniem produktów przez konsumentów.

REKLAMA

Zawieszenie stosowania postanowień układu zbiorowego pracy

Jestem właścicielem średniej wielkości przedsiębiorstwa. Niestety, ostatnio kondycja gospodarcza mojej firmy uległa pogorszeniu i nie jestem w stanie sprostać wszystkim zobowiązaniom zawartym w zbiorowym układzie pracy. Nie chciałbym przeprowadzać redukcji zatrudnienia, czy wobec tego mogę zawiesić niektóre postanowienia tego układu?

Podczas upałów firma musi dostarczyć napoje

Pracodawca zapewnia napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza.

Z jednorazowej amortyzacji korzystają nieliczni

Nowa metoda amortyzacji miała przynieść firmom duże oszczędności podatkowe. Niewielu podatników zainteresowanych jest szybszym zaliczaniem wydatków w koszty. Stosowanie jednorazowego odpisu może uniemożliwić korzystanie z pomocy publicznej.

Czy stosowanie kasowej metody rozliczania VAT jest korzystniejsze od zasad ogólnych

Świadczę usługi budowlane i rozliczam się miesięcznie. Czy opłaca mi się wybrać kasową metodę rozliczeń i jakie są tego konsekwencje?

Jak skorzystać z konta lokacyjnego

Jeśli firma posiada na koncie pieniądze, które przez dzień, tydzień lub pół miesiąca nie będą wykorzystane, opłacalne staje się otwarcie konta lokacyjnego powiązanego z kontem firmowym.

Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym

Zakaz stosowania nieuczciwych praktyk, tj. takich, które wprowadzają klientów w błąd, reguluje uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Bruksela nie chce dotować przenoszenia miejsc pracy do Polski

Komisja Europejska sprzeciwia się pomysłowi polskiego rządu, by 1 mld euro z funduszy unijnych przeznaczyć na wsparcie dla inwestorów zagranicznych.

Kiedy aport przedsiębiorstwa należy rozliczyć w deklaracji

Ostatni dzień działalności firmy X osoby fizycznej to 30 kwietnia 2007 r. W dniu 2 maja 2007 r. dokonany został notarialnie aport całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej Y. Czy i w jakim miesiącu osoba fizyczna, a więc firma X, powinna wykazać dokonany aport w VAT-7 jako zwolniony?

Firmom nie będzie łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Resort pracy może już w tym tygodniu zmienić przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Nie będzie możliwości zatrudniania bez zezwolenia pracowników z Dalekiego Wschodu. Pracodawcy odczuwający braki kadrowe są rozczarowani działaniami rządu.

Zapłata znakami do końca 2008 roku

Podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową przy użyciu znaków skarbowych do końca 2008 roku.

Trzy miesiące na refundację świadczeń dla poborowych

Pracodawcy zatrudniający osoby odbywające zastępczą służbę wojskową tylko przez trzy miesiące będą mogli występować o refundację.

Rząd zamierza wprowadzić nowy podatek od wartości gruntów

Ministerstwo Budownictwa proponuje wprowadzenie nowego podatku od gruntów, które mają plany zagospodarowania przestrzennego. Miałby to być 5-proc. podatek roczny.

Czy mogę zawiesić działalność

Płacę kartę podatkową? Czy mogę zawiesić działalność na czas urlopu?

Jak wykorzystać weksle w obrocie gospodarczym

Chociaż od 1 stycznia zlikwidowane zostały urzędowe blankiety wekslowe i nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej od weksla, nadal pozostaje on jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Weksel można sporządzić na kartce papieru, ale by był ważny, musi zawierać wymagane prawem elementy - w tym nazwę weksel i podpis wystawcy.

Sejmowe komisje popierają ustawę o WOH

Sejmowe komisje gospodarki, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz rozwoju przedsiębiorczości popierają ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych.

Zezwolenia na działalność supermarketów

Jutro Sejm zajmie się ustawą o supermarketach. Senat odrzucił tę ustawę i teraz posłowie zadecydują o tym, czy odrzucą uchwałę Senatu większością głosów.

50 tys. zł kary za naruszenie warunków zezwolenia

Firmy, które naruszą warunki określone w wydanych im zezwoleniach na międzynarodowy transport odpadów, poniosą kary od 15 do 50 tys. zł.

Posłowie chcą obniżyć składkę rentową płaconą do ZUS

Już w tym tygodniu Sejm może rozstrzygnąć o obniżce składki rentowej. Ustawa trafiła do drugiego czytania.

Dyskryminacja firm jest zabroniona

Mniej korzystne dla podmiotów zagranicznych przepisy dotyczące zwolnienia z podatku źródłowego wypłacanych dywidend to ograniczenie swobody przepływu kapitału.

Reklama będzie bez agresji i podstępu

Już wkrótce nie będzie można wykorzystywać treści publicystycznych w celu promocji produktu.

Czy można korzystać z ryczałtu, gdy świadczy się usługi na rzecz byłego pracodawcy

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Czy przychody z usług wykonywanych na rzecz byłego pracodawcy, które nie wchodziły w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Mniej bezprawia, ale więcej wypadków w pracy

Inspektorzy pracy nie będą mieć skrupułów w wymierzaniu najwyższych dopuszczalnych kar nieuczciwym pracodawcom - zapowiada Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy.

Fiskus wykreśla z rejestru VAT bez zawiadomienia

Przedsiębiorcy często są zaskoczeni, że nie figurują już w rejestrze VAT. Urzędnicy mogą ich wykreślić, gdy nie wypełniają swoich obowiązków. Osoby wykreślone nie mogą m.in. wystawiać faktur i odliczać podatku.

Będą jednolite procedury odwoławcze w konkursach o dotacje unijne

Jeśli start firmy w konkursie po unijne pieniądze zakończy się niepowodzeniem, będzie ona mogła odwołać się od jego wyników.

Jak zabezpieczyć spłatę i wykonanie zobowiązań ze strony kontrahentów

Przedsiębiorca, który pilnuje, żeby kontrahent przedstawił mu gwarancję ubezpieczeniową w związku z wykonaniem zadania, zabezpiecza się przed jego nierzetelnością. Jeśli sam ma polisę ubezpieczenia kredytu, ma pewność, że dostanie chociaż 80-90 proc. wartości wystawionych faktur.

Czy można zaliczyć do kosztów składki na grupowe ubezpieczenie pracowników, przedsiębiorcy i jego małżonki

Od marca 2007 r., jako pracodawca, ubezpieczyłem grupowo na życie swoich pracowników. Czy mogę w koszty uzyskania przychodów zaliczyć comiesięczną składkę płaconą za pracowników?

PKPP Lewiatan popiera projekt o telepracy

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan pozytywnie ocenia projekt zmian w Kodeksie pracy, tworzący ramy do wykonywania telepracy, którym zajmie się sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Sejmowe komisje za obniżką składki rentowej od 1 lipca

Posłowie połączonych sejmowych komisji finansów i polityki społecznej opowiedzieli się za obniżeniem od 1 lipca 2007 r. składki rentowej o 3 pkt. proc. - tak jak proponuje rząd.

OC nie tylko dla rzeczoznawców

Nie tylko rzeczoznawcy, ale również firmy, które ich zatrudniają będą musieli się ubezpieczać od odpowiedzialności za szkody wyrządzone w wyniku błędnej wyceny nieruchomości.

Nowe sposoby walki z narkotykami w miejscu pracy

Pracodawcy będą musieli odsuwać od pracy pracowników, których podejrzewają o to, że zjawili się w pracy pod wpływem narkotyków.

Za długi może odpowiadać zarząd

W niektórych sytuacjach za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają członkowie jej zarządu. Jest to najczęściej efektem niestarannego wykonywania przez nich obowiązków.

Redukcja składki rentowej wciąż niepewna

Posłowie rozpoczynają dzisiaj prace nad rządowym projektem ustawy zakładającym obniżenie od lipca składki rentowej. Sprawa ta nie jest jednak przesądzona.

Zakazy obowiązują wszystkie firmy

Jeżeli niedozwolone postanowienia umowy są wpisane do rejestru, to stosowanie ich przez innego przedsiębiorcę może być uznane za praktykę naruszającą interesy konsumentów.

Czy wycofanie z działalności budynku podlega opodatkowaniu VAT

Podatnik będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wybudował budynek (pięć mieszkań na wynajem i pawilon handlowy). Podatnik odliczył VAT od części handlowej i obecnie zamierza wycofać przedmiotowy budynek z działalności gospodarczej. Od budowy budynku minęło 6 lat. Czy dochodzi do opodatkowania VAT?

Firmy zapłacą 20 tys. zł kary za palących pracowników

Posłowie sejmowej Komisji Zdrowia chcą, żeby w żadnym zakładzie pracy nie wolno było palić papierosów. Niektóre palarnie będą zlikwidowane w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowelizacji ustawy.

Termin trzeba liczyć od momentu doręczenia

Jeśli spółka ustanowiła pełnomocnika i jemu została doręczona decyzja organu podatkowego, termin do wniesienia odwołania liczy się od momentu doręczenia decyzji pełnomocnikowi.

Szybsze przetargi kosztem praw wykonawców

Dziś wchodzi w życie nowelizacja prawa zamówień publicznych z 13 kwietnia 2007 r.

Czy można dopuścić do pracy pracownika rezygnującego z wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Pracownik stawił się do pracy w ostatnim dniu zwolnienia chorobowego. Chce napisać oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia w tym dniu i przystąpić do wykonywania pracy. Czy mogę zgodzić się na takie rozwiązanie?

Rada ma działać, nawet gdy zatrudnienie spada

Rady pracowników mają działać także wtedy, gdy liczba zatrudnionych pracowników zmniejszy się poniżej poziomu uprawniającego załogę do jej powołania.

Od października kolejni podatnicy zainstalują kasy

Ministerstwo Finansów opracowało nowe rozporządzenie dotyczące kas rejestrujących. Obowiązujące dotychczas zwolnienia ze stosowania kas rejestrujących zostaną przedłużone po 1 lipca 2007 r. Jednak od 1 października 2007 r. m.in. właściciele centrów fitness, siłowni i saun będą musieli zainstalować kasy.

Skutki jawności Krajowego Rejestru Sądowego

Pojęcie jawności każdego rejestru ma dwa aspekty. Jawność formalna oznacza możliwość dostępu do rejestru (i akt rejestrowych) oraz otrzymywania dokumentów urzędowych stwierdzających dane wpisane do rejestru. Natomiast przez jawność materialną rozumie się skutki wynikające z wpisania (lub braku wpisania) określonych danych do rejestru.

Rzemieślnicy będą musieli potwierdzić kwalifikacje

Na liście zawodów znajdą się tylko te, które są ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa klientów. Zawody z listy będą mogły wykonywać jedynie osoby z potwierdzonymi kwalifikacjami. Kwalifikacje rzemieślników będzie mogła potwierdzać izba niezrzeszona w Związku.

REKLAMA