| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja nie dojdzie w tym roku do 3 proc.

Inflacja nie dojdzie w tym roku do 3 proc.

Według Ministerstwa Finansów roczny wskaźnik inflacji w lipcu spadł do 2,4 proc. z 2,6 proc. w czerwcu. Ekonomiści prognozują, że w grudniu wzrośnie do 2,8 proc.


Lipiec nie będzie jednak ostatnim miesiącem spadku rocznego wskaźnika cen konsumpcyjnych. Jak wynika z ankiety GP wśród dziewięciu ekonomistów, w sierpniu może on wynieść 1,9 proc. Taka opinia jest zgodna z prognozami resortu finansów.

 


- Wydaje nam się, że w sierpniu inflacja spadnie poniżej 2 proc. przy deflacji miesiąc do miesiąca - mówi Jacek Krzyślak, dyrektor departamentu analiz i statystyki w MF.


Dodał, że największy wpływ na ostateczny wynik będą miały ceny żywności i ceny paliw.


Według szacunku Ministerstwa Finansów inflacja w lipcu wyniosła 2,4 proc. w ujęciu rocznym, ale w porównaniu z czerwcem 2007 r., ceny spadły o 0,1 proc. GUS ogłosi dane o lipcowej inflacji 14 sierpnia.


- Mamy deflację jak co roku, przy czym w lipcu odnotowaliśmy pewne wzrosty cen mięsa, drobiu i tytoniu, które podniosły wskaźnik CPI o blisko 0,3 pkt proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem - dodaje Jacek Krzyślak.


Zdaniem ekonomistów, do spadku rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się m.in. korzystny efekt bazy, związany z podwyżkami cen paliw oraz abonamentów za internet i telewizję kablową z lipca 2006 r.


Mimo, że w sierpniu inflacja ma szansę obniżyć się do 1,9 proc., to w kolejnych miesiącach będzie już wyższa i na koniec roku dojdzie do 2,8 proc. Ale prognozy ekonomistów wahają się pomiędzy 2,7, a nawet 3,2 proc.


- Presja inflacyjna rośnie, choć na razie inflacja znajduje się poniżej celu - podkreśla Michał Chyczewski, ekonomista Banku BPH.


Także Marian Noga z Rady Polityki Pieniężnej spodziewa się, że inflacja w IV kwartale przekroczy 2,5 proc. i w dwóch ostatnich miesiącach tego roku wyniesie 2,8-2,9 proc.


Ekonomiści nie spodziewają się jednak, by obniżenie się bieżącego wskaźnika CPI było przeszkodą dla oczekiwanej przez nich podwyżki stóp procentowych w sierpniu. O końcu podwyżek nie mówi też członek RPP.


- Proces zacieśniania polityki monetarnej jeszcze się nie zakończył. Rada Polityki Pieniężnej działa w sposób umiarkowany, postępujemy małymi krokami. Inflację należy zakotwiczyć w celu inflacyjnym w długim okresie małymi krokami - powiedział PAP Marian Noga.


Prognozy GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK