Jak JEREMIE może pomóc małym przedsiębiorcom
REKLAMA
REKLAMA
Pomocny będzie program JEREMIE, który jest wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Skrót pochodzi od angielskiej nazwy Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises - wspólne europejskie zasoby dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
REKLAMA
REKLAMA
Ideą tej inicjatywy jest podnoszenie konkurencyjności gospodarki europejskiej na rynku światowym. W ramach JEREMIE Europejski Fundusz Inwestycyjny oferuje pomoc przy tworzeniu bądź ulepszaniu systemu finansowania działalności oraz rozwoju MSP poprzez zastosowanie instrumentów finansowych, takich jak pożyczki czy poręczenia. Instrumenty te będą mogły być używane w sposób ciągły i odnawialny, w przeciwieństwie do pomocy w formie grantu, która może zostać użyta tylko raz. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli mieć dostęp do środków wsparcia także po roku 2013. Zastosowana formuła przyniesie znaczący efekt dźwigni. Szacuje się, że każde 100 mln euro przeznaczone na działania realizowane w ramach inicjatywy JEREMI przyniesie zwiększenie dostępnego dla sektora MSP kapitału wahające się od 200 mln do nawet 1 mld euro.
JEREMIE zakłada stworzenie funduszu finansującego pełny zakres instrumentów finansowych dla MSP - tzw. Holding Fund. Środki tego funduszu będą pochodzić z programów operacyjnych, o czym może zdecydować instytucja zarządzająca programem (np. urząd marszałkowski). EBI może również zapewnić pożyczkę na ten cel umożliwiając transfer całości środków już przy tworzeniu funduszu.
Instytucja zarządzająca będzie odpowiedzialna za organizację procedury przetargowej w celu wyłonienia odpowiedniego zarządcy Holding Fund. Następnie wraz z zarządcą funduszu przeprowadzi otwarty nabór ofert na dystrybucję środków, adresowany do wszystkich pośredników finansowych, takich jak fundusze pożyczkowe lub poręczeniowe. Zarządca formalnie akredytuje pośredników finansowych. Akredytacja ta będzie przedmiotem okresowej weryfikacji. Wyłonieni w ten sposób pośrednicy będą mogli otrzymywać kapitały służące udzielaniu pożyczek lub poręczeń przedsiębiorcom z sektora MSP. Pośrednicy finansowi będą prowadzić działalność na warunkach konkurencyjnych, uzgodnionych z instytucją zarządzającą i zarządcą funduszu. W pierwszej kolejności pośrednicy finansowi będą finansować przedsięwzięcia innowacyjne, związane ze wspieraniem transferu technologii oraz przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność. Pośrednicy finansowi będą mogli również korzystać z pomocy technicznej w okresie programowania. O udostępnieniu pośrednikowi środków pomocy technicznej w ramach danego programu operacyjnego będzie decydować instytucja zarządzająca, zgodnie z zasadami operacyjnymi uzgodnionymi z zarządcą funduszu.
Pośrednicy finansowi w ramach JEREMIE będą mogli być wsparci dodatkowymi środkami z EFI i innych międzynarodowych instytucji finansowych, a także środkami pochodzącymi z sektora prywatnego. Pozwoli to na zwiększenie zakresu instrumentów finansowych dostępnych dla przedsiębiorstw oraz realnego budżetu przeznaczonego na ich finansowanie.
Na poziomie regionalnym część instytucji zarządzających Regionalnymi Programami Operacyjnymi zamierza skorzystać z oferowanych przez JEREMIE instrumentów. Na szczeblu krajowym, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, podobne działania realizować będzie Krajowy Fundusz Kapitałowy.
BOGUSŁAWA SKOMSKA
zastępca dyrektora departamentu wspierania przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego
REKLAMA
REKLAMA