| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do 1126 zł wzrosnąć ma płaca minimalna

Do 1126 zł wzrosnąć ma płaca minimalna

Rząd chce, aby w przyszłym roku płaca minimalna wyniosła 1126 zł. Jednocześnie ma ona przestać być podstawą wyliczania wielu świadczeń.


Zmiana prawa

 


Obecnie płaca minimalna wynosi 936 zł. Stanowi to ok. 37 proc. przeciętnej płacy. Podwyżka w zapowiadanej przez rząd wysokości oznacza, że w przyszłym roku pensja minimalna stanowić będzie już ok. 40 proc. przeciętnej płacy.


Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia rodzi skutki dla budżetu państwa, ponieważ jej kwota jest podstawą wyliczania wielu świadczeń finansowanych z budżetu państwa, np. świadczeń związanych z refundacją zatrudnienia bezrobotnego przy pracach interwencyjnych. Ministerstwo Pracy wstępnie szacuje, że koszt zmiany dla budżetu to 23 mln zł. Rząd będzie chciał ten koszt zmniejszyć poprzez nowelizację tych przepisów, w których podstawą wyliczenia świadczeń jest minimalne wynagrodzenie.


- Dziś niepotrzebnie wiele elementów jest powiązanych z płacą minimalną. Zamierzamy od tego odejść - zapowiedział Przemysław Gosiewski. Jego zdaniem, przepisy o służbie zastępczej oraz dotyczące pracy więźniów będą jednymi z pierwszych nowelizowanych pod tym kątem.


Pracodawcy niechętnie przyjmują zapowiedzianą przez wicepremiera wysokość podwyżki płacy minimalnej. Uważają i taką propozycję zgłosili na forum Komisji Trójstronnej, że powinna ona wynosić 1000 zł brutto.


- Podwyżka do 1126 zł może oznaczać utratę pracy dla tych najniżej wykwalifikowanych, bo być może nie będzie się opłacało ich zatrudniać - mówi wiceprezes Business Centre Club Zbigniew Żurek.


Z kolei związki zawodowe z zadowoleniem przyjmują propozycję rządu.


- To krok w dobrym kierunku, tego się domagaliśmy - powiedział przewodniczący NSZZ Solidarność Janusz Śniadek. Solidarność domaga się zresztą, by minimalne wynagrodzenie stanowiło 68 proc. przeciętnej płacy.


W związku z tym, że partnerzy społeczni nie doszli do porozumienia w sprawie wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku, jej wysokość do 15 września ustali Rada Ministrów w rozporządzeniu.


JUSTYNA WOJTECZEK

justyna.wojteczek@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »