| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Status wspólnika decyduje o kwocie należnego podatku

Status wspólnika decyduje o kwocie należnego podatku

Fiskus niejednakowo traktuje wspólników w trakcie likwidacji spółki kapitałowej. Niższy podatek płacą osoby prawne, natomiast fizyczne opodatkowują całość przychodu.


Przepisy dotyczące opodatkowania wspólników likwidowanych spółek kapitałowych mogą trafić do Trybunału Konstytucyjnego. Powód to nierówne obciążenia podatkiem wspólników. Daria Gąglewska, radca prawny z Kancelarii Prawnej w Gdańsku, przypomina, że zgodnie z konstytucją każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków.

 


- Trudno jednak mówić o równym traktowaniu wspólników w przypadku ponoszenia ciężarów fiskalnych w razie likwidacji spółki kapitałowej, gdy udziałowcy mają różną formę prawną i w spółce współdziałają ze sobą osoby fizyczne i prawne - mówi mecenas Gąglewska.


Podkreśla, że pozycja udziałowca w spółce, a potem jego ewentualne obciążenia podatkowe, nie mogą zależeć od tego, czy posiada on osobowość prawną. Obciążenia te powinny zależeć od wielkości udziałów.


- Jeśli nie zachodzą przesłanki do wszczęcia postępowania upadłościowego, likwidacja jest jedynym sposobem na rozwiązanie spółki kapitałowej - mówi Mateusz Serafiński, ekspert w Zespole Doradztwa Podatkowego Kancelarii Salans.


Na mocy przepisów ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), w przypadku likwidacji spółki kapitałowej jej wspólnikom (akcjonariuszom) przysługuje roszczenie z tytułu tzw. kwoty likwidacyjnej, czyli majątku spółki, jaki ewentualnie pozostaje po zabezpieczeniu lub zaspokojeniu wierzycieli. Jak podkreśla nasz rozmówca, majątek otrzymany w związku z likwidacją jest dla wspólników przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.


Przychód ten inaczej traktowany jest w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej ustawa o CIT) i w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej ustawa o PIT).


- W przypadku zwrotu majątku wspólnikowi będącemu osobą prawną, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki w części stanowiącej koszt jego nabycia bądź objęcia. Zatem w przypadku zwrotu majątku wspólnikowi będącemu osobą prawną istnieje możliwość pomniejszenia przychodu do opodatkowania - dodaje Mateusz Serafiński.


Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób fizycznych. Od przychodu uzyskanego z tytułu zwrotu majątku wspólnikowi będącemu osobą fizyczną, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek. Opodatkowaniu podlega cały przychód uzyskany w związku z otrzymaniem majątku. Potwierdza to Michał Dragan, ekspert podatkowy z firmy Mazars & Guérard Audyt.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK