Kategorie

Status wspólnika decyduje o kwocie należnego podatku

Edyta Wereszczyńska
inforCMS
Fiskus niejednakowo traktuje wspólników w trakcie likwidacji spółki kapitałowej. Niższy podatek płacą osoby prawne, natomiast fizyczne opodatkowują całość przychodu.


Przepisy dotyczące opodatkowania wspólników likwidowanych spółek kapitałowych mogą trafić do Trybunału Konstytucyjnego. Powód to nierówne obciążenia podatkiem wspólników. Daria Gąglewska, radca prawny z Kancelarii Prawnej w Gdańsku, przypomina, że zgodnie z konstytucją każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków.

 


- Trudno jednak mówić o równym traktowaniu wspólników w przypadku ponoszenia ciężarów fiskalnych w razie likwidacji spółki kapitałowej, gdy udziałowcy mają różną formę prawną i w spółce współdziałają ze sobą osoby fizyczne i prawne - mówi mecenas Gąglewska.


Podkreśla, że pozycja udziałowca w spółce, a potem jego ewentualne obciążenia podatkowe, nie mogą zależeć od tego, czy posiada on osobowość prawną. Obciążenia te powinny zależeć od wielkości udziałów.


Kosztowna likwidacja


- Jeśli nie zachodzą przesłanki do wszczęcia postępowania upadłościowego, likwidacja jest jedynym sposobem na rozwiązanie spółki kapitałowej - mówi Mateusz Serafiński, ekspert w Zespole Doradztwa Podatkowego Kancelarii Salans.

Reklama


Na mocy przepisów ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), w przypadku likwidacji spółki kapitałowej jej wspólnikom (akcjonariuszom) przysługuje roszczenie z tytułu tzw. kwoty likwidacyjnej, czyli majątku spółki, jaki ewentualnie pozostaje po zabezpieczeniu lub zaspokojeniu wierzycieli. Jak podkreśla nasz rozmówca, majątek otrzymany w związku z likwidacją jest dla wspólników przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.


Przychód ten inaczej traktowany jest w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej ustawa o CIT) i w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej ustawa o PIT).


- W przypadku zwrotu majątku wspólnikowi będącemu osobą prawną, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki w części stanowiącej koszt jego nabycia bądź objęcia. Zatem w przypadku zwrotu majątku wspólnikowi będącemu osobą prawną istnieje możliwość pomniejszenia przychodu do opodatkowania - dodaje Mateusz Serafiński.


Niektórzy płacą więcej

Reklama


Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób fizycznych. Od przychodu uzyskanego z tytułu zwrotu majątku wspólnikowi będącemu osobą fizyczną, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek. Opodatkowaniu podlega cały przychód uzyskany w związku z otrzymaniem majątku. Potwierdza to Michał Dragan, ekspert podatkowy z firmy Mazars & Guérard Audyt.


- W przypadku likwidacji spółki posiadającej osobowość prawną i podziału jej majątku likwidacyjnego ustawa nie zezwala wspólnikom będącym osobami fizycznymi na uwzględnienie przy ustalaniu podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na nabycie lub objęcie udziałów likwidowanej spółki - twierdzi nasz rozmówca.


Dodaje, że przychód z majątku likwidowanej spółki jest na gruncie przepisów ustawy o PIT przychodem z kapitałów pieniężnych, a ten zgodnie z treścią art. 30a jest opodatkowany ryczałtową stawką 19 proc., bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu.


- W praktyce oznacza to, że ustalając dochód z tytułu otrzymania majątku likwidowanej spółki kapitałowej, osoby fizyczne - inaczej niż osoby prawne - nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji - tłumaczy dr Tomasz Nowak, prawnik z departamentu prawa podatkowego Kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy.


Dodaje, że dochodem jest u nich wartość majątku otrzymanego w związku z tą likwidacją.


Zatem wspólnik będący osobą prawną zapłaci podatek na zasadach korzystniejszych niż wspólnik będący osobą fizyczną. Ten ostatni musi oddać fiskusowi znacznie więcej. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy majątek likwidacyjny przypadający na każdego z udziałowców ma wartość wielokrotnie przekraczającą kwotę wydatków, które należało ponieść na objęcie udziałów (akcji). Zdaniem Darii Gąglewskiej takie rozwiązanie dyskryminuje wspólników spółek będących osobami fizycznymi.


Podatek może być niższy


Eksperci wskazują jednak pewne sposoby na to, by uniknąć negatywnych konsekwencji podatkowych likwidacji i zmniejszyć obciążenie wspólnika - osoby fizycznej.


Michał Dragan z firmy Mazars & Guérard Audyt uważa, że w przypadku likwidacji osoby prawnej wspólnik będący osobą fizyczną, chcąc zminimalizować obciążenia podatkowe, powinien zasięgnąć porady doradcy podatkowego i rozważyć uprzednie zbycie swoich udziałów.


Podobnie uważa Mateusz Serafiński z Kancelarii Salans.


- Aby jak najbardziej ograniczyć zobowiązania względem fiskusa wspólnika - osoby fizycznej - spółka, przed przeprowadzeniem likwidacji, może rozważyć dokonanie zakupu udziałów czy akcji należących do osób fizycznych w celu ich umorzenia - radzi ekspert.


Potwierdza to także Daria Gąglewska. W jej opinii osoby fizyczne, aby uniknąć podatku od całości przychodu, będą zbywać swoje udziały bądź akcje.


Z kolei zdaniem dr. Tomasza Nowaka możliwe jest też przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową, a następnie likwidacja spółki osobowej.


- Przekształcenie nie wywołuje konsekwencji podatkowych, zaś zwrot majątku stanowiącego wkład do spółki osobowej jest wolny od PIT - zaznacza nasz rozmówca.


Każde rozwiązanie oznacza jedno: na koniec trwania spółki udziałowiec będący osobą fizyczną musi sam zadbać o swoje interesy. Nie wynika to ze złych stosunków między wspólnikami, ale jest konsekwencją brzmienia przepisów. Z trudnego do wskazania powodu traktują one lepiej wspólnika będącego osobą prawną.


Jak rozliczają się udziałowcy likwidowanej spółki
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.