REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia dyscyplinarne pracowników wyjeżdżających za granicę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Chakowski
Przemysław Ciszek
Przemysław Ciszek

REKLAMA

W ostatnich latach wielu pracodawców, szczególnie w okresie wakacyjnym, spotkało się z problemem emigrujących pracowników. Polska „turystyka za pracą” spowodowała, iż wielu przedsiębiorców dosłownie z dnia na dzień zostało bez wystarczającej liczby pracowników. Pojawiło się także pytanie, jak z punktu widzenia formalnoprawnego należy takie osoby traktować, a w szczególności jak zakończyć z takimi pracownikami stosunek pracy?


W obecnym stanie prawnym nie istnieje instytucja „porzucenia pracy”, z którą wiązały się liczne sankcje dla pracownika porzucającego pracę np. bez zachowania okresu wypowiedzenia. Dzisiejsze prawo pracy daje pracodawcom w takich sytuacjach jedynie możliwość skorzystania z rozwiązania stosunku pracy w trybie natychmiastowym z winy pracownika, a więc zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy. Wybierając takie rozwiązanie, pracodawca powinien pamiętać o kilku ważnych wskazówkach.

REKLAMA


UWAGA

REKLAMA

Podobnie jak przy wypowiadaniu umów, oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia musi być złożone w formie pisemnej. Powinno podawać przyczynę dokonania tej czynności prawnej oraz informować o prawie odwołania do sądu pracy.


Należy jednak wskazać, iż pracodawca ma tylko miesiąc na sprawdzenie wszystkich okoliczności faktycznych sprawy i ewentualne zastosowanie tej formy rozstania się z pracownikiem (wyrok SN z dnia 26 listopada 2002 r., I PKN 587/2001). Zgodnie bowiem z art. 52 § 2 Kodeksu pracy, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. W przypadku porzucenia pracy przez emigrującego pracownika termin miesięczny będziemy liczyć od pierwszego dnia jego nieusprawiedliwionej nieobecności.


Rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym powinno być stosowane w przypadkach wyjątkowych, tj. tylko wtedy, gdy pracownik wyjątkowo rażąco naruszył obowiązki pracownicze lub ze swojej winy uniemożliwił zatrudnianie go na danym stanowisku. Podobnie, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 1997 r., I PKN 193/97, OSNAPiUS 1998, nr 9, poz. 269, rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 Kodeksu pracy jest nadzwyczajnym sposobem rozwiązania stosunku pracy i powinno być stosowane przez pracodawcę jedynie wyjątkowo. Zdecydowanie takim wyjątkowym przypadkiem może okazać się nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy spowodowana, w rozpatrywanym przypadku, emigracją zarobkową. Porzucenie pracy przez takiego pracownika będzie spełniało przesłanki ciężkiego naruszenia podstawowego obowiązku pracownika, jakim jest obecność w miejscu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Rozwiązanie umowy

REKLAMA


Należy podkreślić, iż pracodawca rozwiązujący z pracownikiem umowę bez wypowiedzenia, musi sprecyzować konkretnie zdarzenie, które było przyczyną rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym. Obowiązek pracodawcy wskazania w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika przyczyny uzasadniającej to rozwiązanie oznacza, że powinna być ona określona w sposób, który jednoznacznie wskazuje, na czym w opinii pracodawcy polega wina pracownika.


Należy pamiętać, że pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Zanim więc zdecyduje się na doręczenie stosownego pisma pracownikowi, powinien zawiadomić związek zawodowy, którego pracownik jest członkiem lub który podjął się jego reprezentacji.


W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni. Warto wskazać, iż proces konsultacji związkowej nie wstrzymuje biegu miesięcznego terminu od dowiedzenia się o przyczynie rozwiązania umowy, jaki pracodawca posiada na złożenie pracownikowi oświadczenia o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy.


Zawiadomienie pracownika


Pewnym problemem może okazać się zawiadomienie pracownika o zwolnieniu w trybie natychmiastowym, w sytuacji kiedy pracownik emigrujący nie pozostawia żadnego adresu do korespondencji. W takiej sytuacji należy przyjąć, iż adresem właściwym do doręczeń korespondencji dla pracownika jest adres podany przez niego w kwestionariuszu osobowym pracownika. Pracodawca w takim przypadku, działając w dobrej wierze, powinien kierować korespondencję z pracownikiem na ostatni podany przez niego adres (zobacz przykład 1).


Odszkodowanie dla pracodawcy


W niektórych przypadkach pracownicy wyjeżdżający do pracy za granicę już z nowego miejsca pobytu wysyłają pisma o jednostronnym natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracodawcy na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy. W takiej sytuacji, niestety, mamy do czynienia z patem prawnym. Pracodawca na ogólnych zasadach musi w takiej sytuacji wystawić byłemu pracownikowi świadectwo pracy, w którym za podstawę rozwiązania stosunku pracy musi wskazać powyższy przepis, a więc pośrednio przyznać, że to z jego winy ten stosunek prawny uległ rozwiązaniu. W takich przypadkach pracodawcy mogą posiłkować się przepisem art. 611 Kodeksu pracy, który stwierdza, iż w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie, o którym orzeka sąd pracy. Należy wskazać, iż odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Niestety, także kwestia sprostowania przyczyny rozwiązania stosunku pracy wskazanej w świadectwie pracy może nastąpić na podstawie orzeczenia sądowego.


Jeżeli nagłe odejście pracownika naraziłoby pracodawcę na poważne straty materialne, to pracodawcy pozostaje jedynie możliwość dochodzenia odszkodowania na podstawie przepisów o odpowiedzialności materialnej pracowników. Tylko w przypadku udowodnienia pracownikowi działania w winie umyślnej odpowiadałby on do pełnej wysokości szkody (zobacz przykład 2).


Rozstanie za porozumieniem


Dla wielu pracodawców rozwiązaniem korzystniejszym może okazać się zastosowanie dorozumianego porozumienia stron kończącego stosunek pracy. Jest to rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze z punktu widzenia finansowego niż rozwiązanie stosunku pracy w trybie art. 52 Kodeksu pracy. Należy jednak podkreślić, iż pracodawca musi uzyskać przynajmniej dorozumianą zgodę pracownika na zawarcie takiego porozumienia, a więc, jak się wydaje, nie musi ono być sporządzone w formie pisemnej. Pracodawca powinien jedynie sporządzić na piśmie notatkę o fakcie zawarcia takiego porozumienia w innej formie z pracownikiem. Ponadto musi być przygotowany w razie potrzeby na udowodnienie, iż rzeczywiście taka była wola stron stosunku pracy (zobacz przykład 3).


PRZYKŁAD 1

Pracownik bez zachowania okresu wypowiedzenia wyjeżdża do pracy do Irlandii, jednak nie poinformował on pracodawcy o nowym adresie do doręczeń. W takiej sytuacji zawiadomienie o rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie art. 52 Kodeksu pracy pracodawca może wysłać na ostatni podany mu przez pracownika adres. Jeżeli przesyłka polecona nie zostanie odebrana w ciągu czternastu dni, istnieje domniemanie, iż pracownik z korespondencją się zapoznał i od tego momentu liczymy np. 14-dniowy termin na odwołanie się do sądu pracy. Nie ma tutaj więc znaczenia faktyczny adres pobytu pracownika w Irlandii.


PRZYKŁAD 2

Pracownik odpowiedzialny za sfinalizowanie dużej transakcji sprzedaży bez uprzedzenia porzuca swoją pracę i wyjeżdża za granicę do pracy w innej firmie. Transakcja nie dochodzi do skutku, co powoduje poważne kłopoty finansowe przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji pracodawca może dochodzić odszkodowania do pełnej wysokości szkody, tylko w przypadku udowodnienia winy umyślnej po stronie pracownika. Dodatkowym problemem może okazać się w niektórych przypadkach odnalezienie pracownika w celu przymuszenia go do zapłaty zasądzonego odszkodowania.


PRZYKŁAD 3

Pracownik, który porzucił dotychczasową pracą i podjął nową w Wielkiej Brytanii, zgodził się w rozmowie telefonicznej z pracodawcą na zawarcie porozumienia kończącego stosunek pracy. W takiej sytuacji pracodawca powinien sporządzić notatkę z tej rozmowy i dołączyć ją do akt pracownika. Jeżeli pracownik wyraziłby na to zgodę, rozmowa powinna zostać nagrana w celach dowodowych.


Maciej Chakowski

Autor jest prawnikiem, doktorantem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i wspólnikiem w firmie C&C Chakowski & Ciszek.

Kontakt: m.chakowski@cc.info.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA