| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy dostaną pół miliona złotych na zarejestrowanie patentów

Przedsiębiorcy dostaną pół miliona złotych na zarejestrowanie patentów

W połowie sierpnia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi nabór wniosków do trzech konkursów pilotażowych dotyczących ochrony własności przemysłowej, wspierających rozwój technostarterów i powstawanie klastrów.


Projekty pilotażowe, które znajdą odzwierciedlenie w programie operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, to swego rodzaju sonda popularności proinnowacyjnych programów wśród potencjalnych beneficjentów. Pieniądze pochodzić będą z budżetu państwa.


Największy nacisk PARP kładzie na pilotaż programu związany z ochroną własności przemysłowej.


- Tylko niewielki odsetek firm rejestruje znaki towarowe czy patenty. Chcemy sprawdzić, jakie jest zainteresowanie tego typu projektem ze strony przedsiębiorców oraz zachęcić firmy do rejestrowania patentów, których są właścicielami - tłumaczy Monika Karwat-Bury z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.


W programie pilotażowym Wsparcie na ochronę własności przemysłowej będzie można starać się o minimum 4 tys. zł na jeden wniosek. Program przeznaczony jest dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich firm na pokrycie kosztów opłat urzędowych związanych ze zgłoszeniem wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego lub znaku towarowego do właściwego organu w celu uzyskania ochrony przyznawanej przez organy ochrony praw własności przemysłowej. W projekcie przewidziano do podziału 500 tys. zł, ale w programie operacyjnym Innowacyjna Gospodarka na ten cel przeznaczono aż 39 mln euro.


Celem programu wsparcia dla technostarterów, czyli przedsiębiorców działających na terenie parku technologicznego lub inkubatora przedsiębiorczości, jest wzrost liczby nowo tworzonych innowacyjnych przedsiębiorstw. Program podzielony został na dwa etapy. Adresatami pierwszego etapu będą ośrodki Krajowej Sieci Innowacji (w Polsce jest ich ponad 12). Ośrodki będą finansować sporządzenie analiz innowacyjnego pomysłu w zakresie badania prawa własności przemysłowej i biznesplanu. Pomoc finansowa udzielana jest w ryczałtowej wysokości wynoszącej łącznie dla całego pakietu usług 16,5 tys. zł.


Projekty zaakceptowane przez ośrodki KSI będą mogły startować w drugim etapie projektu, który ruszy w 2008 roku. O dofinansowanie będą mogły starać się osoby planujące podjąć działalność gospodarczą na podstawie innowacyjnego rozwiązania, którego są twórcami lub do którego posiadają prawa. Pieniądze trafią bezpośrednio do przedsiębiorców w postaci bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności innowacyjnej.


Projekty pilotażowe programu Innowacyjna Gospodarka
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Maciej Bednarek

maciej.bednarek@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK